AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Madalyaların ardındaki dram! ABD’nin cimnastikteki altın kızı Simon Biles

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 29 Tem 2021 - 00:30 / Son Güncelleme : 29 Tem 2021 - 08:43

Tokyo Olimpiyatları’na damga vurması beklenen ABD’li cimnastikçi Simon Biles, mental sorunları yüzünden çekildiği yarışmalarla gözleri yine sıra dışı hayatına çevirdi.

Madalyaların ardındaki dram! ABD’nin cimnastikteki altın kızı Simon Biles

AJANSSPOR-HABER

2020 Tokyo Olimpiyatları'nın yıldızları arasında olması beklenen ABD'li cimnastikçi Simone Biles, mental sorunları nedeniyle önce takım ardından da bireysel genel tasnif finallerinden çekildi. Biles, "Yarışma sırasında yüzde 100 orada olmanız gerekiyor, bunu yapamazsanız incinirsiniz. Titriyordum, uyuyamadım. Daha önce bir yarışma öncesinde hiç böyle hissetmemiştim. Performansımdan sonra devam etmek istemedim" ifadelerini kullandı.

'Dünyanın yükü omuzlarımda'

Simone Biles aslında, takım finallerinden önceki gün Instagram'dan yaptığı paylaşımda psikolojisinin hiç de iyi olmadığı sinyalini vermişti. Yıldız sporcu, “Sanki dünyanın yükünün omuzlarımda hissediyorum” diye yazmıştı.

'Spor tarihini değiştirmeye aday'

Bu durum gözleri bir kez daha Simon Biles’ın sıra dışı hayat hikayesine çevirdi. Cimnastikte son dönemin en çok parlayan yıldızı olarak gösterilen 24 yaşındaki sporcu şöhret basmaklarını çok erken tırmandı. 16 yaşında kazandığı dünya şampiyonluğu ile “bu sporun tarihini değiştireceği” yorumları yapıldı. 

 

30 madalyalı koleksiyoner

Bundan önceki olimpiyatlar olan Rio 2016'da 4 altın, 1 bronz madalya kazandı. Bu performansı ona “ABD’nin en başarılı cimnastikçisi” unvanını getirdi. 2013’ten 2019’a kadar geçen 6 yılda tam 19 altın madalya kazandı. Olimpiyatlar ve dünya şampiyonalarında toplam 30 madalyası bulunan Biles’ın Tokyo’daki hedefi 33 madalyalı Belarus efsanesi Vitaly Scherbo'yu yakalamaktı. 

Doğar doğmaz 'koruyucu aile' dramı

14 Mart 1997 Ohio doğumlu olan Simone Biles, annesi Shannon, 3 kardeşiyle birlikte onların ihtiyaçlarını karşılayamayınca koruyucu aileye bırakıldı. 3 yaşına geldiğinde dedesi tarafından sahiplenildi ve aileye dönmüş oldu. Cimnastiğe olan yeteneği 6 yaşındayken bir öğrenci kampı sırasında öğretmenleri tarafından keşfedilince hayatını değiştirecek bu spora yönlendirildi.

Biles'ı Rio 2016'da dünya tanıdı

İlk kez 2012’de 15 yaşındayken milli takıma seçilen Biles, kısa sürede ülkenin en iyi cimnastikçisi konumuna geldi. Rio 2016'da ise dünya çapında üne sahip oldu. 

Taciz mağduru oldu

Buna karşılık Simone Biles 24 yıla çok şey sığan yaşamında, ABD'nin son dönemdeki en büyük skandallarından birinin de mağdurları arasına girdi. Biles, 1998 ile 2015 yılları arasında 250'nin üzerindeki çocuğa tedavi sırasında cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle toplam 360 yıl hapis cezası alan ABD Cimnastik Takımı'nın eski doktoru Larry Nassar'ın mağdur ettiği isimler arasında yer aldı ne yazık ki!

Cesur tavrıyla alkış topladı

ABD'li cimnastikçi bu olay üzerine, "Hikayemi anlatmaktan korkmuyorum. Bu sporu çok seviyorum ve hiçbir zaman pes etmeyeceğim. Bir adamın ya da ona imkan sağlayanların benim sevgimi ve neşemi çalmasına izin vermeyeceğim" diyerek cesur bir çıkışta bulunmuş ve bir kez daha milyonları kendisine hayran bırakmıştı. 

Djokovic'ten eleştiri: Baskısız spor olmaz!

Öte yandan Simone Biles’ın Tokyo’da yarışmadan çekilme kararına tenisin efsanesi Novak Djokovic’ten dikkat çeken bir yorum geldi. Sırp raket, “Baskı bir ayrıcalıktır. Onsuz profesyonel spor olmaz. Bir sporun zirvesinde kalmayı umut etmek için baskıyla baş etmeyi öğrensek iyi olur" diyerek ABD’li cimnastikçiyi eleştirdi.

Akıllara Naomi Osaka’yı getirdi

Simon Biles’ın yaşadıkları kendisi gibi genç yaşında sporunun zirvesine çıkan Naomi Osaka’yı hatırlattı. Japon tenisçi de bu yıl hem Roland Garros hem de  Wimbledon'dan mental problemler sebebiyle çekilmişti. Osaka son olarak Tokyo Olimpiyatları'nın açılışında meşaleyi yakma onurun erişerek moral bulmasına rağmen kendi ülkesindeki oyunlarda da tutunamadı ve 3. turda Çek rakibi Marketa Vondrousova'ya yenilerek elendi.