Halil Umut Meler'in Sarı Kart Gösterdiği Mame Diouf'u PFDK Akladı

İsa Kethüda
04.03.2023 - 13:55 | Son Güncellenme: 04.03.2023 - 14:04

Fenerbahçe maçında Halil Umut Meler Mame Diouf'a yanı gelen 4. oyuncu olduğu için sarı kart verdi. Ama PFDK, bu eylemden ötürü futbolcuya para cezası öngörmedi.

Hüseyin Özkök - AJANSSPOR

Fenerbahçe maçında iki sarı kart görüp oyundan atılan Mame Diouf'un ilk sarı kartı, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) kararı sonrası tartışmalı hale geldi. Hakem Halil Umut Meler, Diouf'a dördüncü oyuncu olarak yanına geldiği için kart gösterdi ama bu yüzden yapılan sevkteyse PFDK cezaya gerek görmedi. Haliyle akla şu soru geldi: Diouf neden sarı kart gördü? Şimdi bu kartın iptali gerekmez mi?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 23 Aralık 2022 tarihinde Futbol Disiplin Talimatı’na 40/A maddesini ekleyerek, hakem ve diğer müsabaka görevlilerine toplu müdahale yapılmasına para cezası verileceğini duyurdu. Önce 3 bentten oluşan madde, 2 Mart'ta 2 bende düşürüldü. Söz konusu madde şu şekilde:

Talimata göre 25 bin lira para cezası

MADDE 40/A – HAKEMLER ve DİĞER MÜSABAKA GÖREVLİLERİNE TOPLU MÜDAHALE

(1) Müsabaka öncesinde, sırasında veya sonrasında, aynı takımdan 3’ten fazla futbolcunun, görevlinin veya yöneticinin birlikte hareket ederek protesto amaçlı ve müsabakanın gereği gibi devamına mani olacak şekilde hakemin veya diğer müsabaka görevlilerinin etrafını sarmaları ve hakemin ve diğer müsabaka görevlisinin uyarısına rağmen eylemlerini devam ettirmeleri halinde, ihlale neden olan kişilerin kulüpleri hakkında disiplin soruşturması başlatılabilir. İşbu maddede yer alan hükmü ihlal eden Süper Lig kulüplerine 50.000 TL, TFF 1. Lig kulüplerine 25.000 TL, TFF 2. Lig kulüplerine 15.000 TL, TFF 3. Lig kulüplerine 7.500 TL para cezası verilir. Yukarıda yer alan cezalar eylemin ağırlığına göre yarı oranına kadar artırılabilir. 
(2) Bu madde kapsamındaki eylemler kural olarak müsabaka görevlileri tarafından rapor edilir.

İlgini Çekebilir
Hırvat yıldızdan Fenerbahçe'ye ret!
Habere Git

Meler, 4 işareti yapıp kartı gösterdi

Bu talimatın yayınlanmasının ardından 25 Şubat'taki Fenerbahçe-Konyaspor ve Giresunspor-Kayserispor müsabakalarında bu bağlamda PFDK’ya toplam 3 sevk yapıldı. Ancak Perşembe günü açıklanan cezalara bakıldığında yapılan 3 sevkte de CEZA TAYİNİNE YER OLMADIĞINA dair kararlar görüldü. Diğer yandan Fenerbahçe-Konyaspor karşılaşmasının 11. dakikasında hakem Halil Umut Meler’in yanına 4’üncü oyuncu olarak gelen Mame Diouf, bu nedenle hiçbir şey yapmadığı halde MHK yönergesi doğrultusunda sarı kart gördü. Ancak bunu kimse anlayamadı. Daha sonra öğrendiğimize göre TFF kulüplere bu konuda bildirim yapmış ancak kamuoyuna bunu açıklamamış. O nedenle de Halil Umut Meler’in Diouf’a neden 4 işareti yaptığı anlaşılamamıştı. 

PFDK kararı kartı hükümsüz kıldı

PFDK’nın "CEZA TAYİNİNE YER OLMADIĞINA" dediği bir olayda hakemin gösterdiği sarı kartın hükmünü kaybettiği anlamına geliyor. Dolayısıyla TFF, Mame Diouf’un sarı kartını iptal etmelidir. PFDK'nın Mame Diouf için aldığı kararı hatırlayalım:

"ARABAM.COM KONYASPOR Kulübü hakkında, 25.02.2023 tarihinde oynanan FENERBAHÇE A.Ş.-ARABAM.COM KONYASPOR Spor Toto Süper Lig müsabakasında, Hakemler ve Diğer Müsabaka Görevlilerine Toplu Müdahale nedeniyle Kurulumuza sevk yapılmış ise de; isnat olunan disiplin ihlalinin unsurları oluşmadığından CEZA TAYİNİNE YER OLMADIĞINA..."

PFDK, toplu sarmadan üç sevke de ceza vermedi

PFDK, hakemin etrafını sardığı gerekçesiyle sevk edilen Giresunspor ve Kayserisporlu futbolculara da ceza verilmesine gerek duymadı. İşte o kararlar:

"BİTEXEN GİRESUNSPOR Kulübü hakkında, 25.02.2023 tarihinde oynanan BİTEXEN GİRESUNSPOR-YUKATEL KAYSERİSPOR Spor Toto Süper Lig müsabakasında, Hakemler ve Diğer Müsabaka Görevlilerine Toplu Müdahale nedeniyle Kurulumuza sevk yapılmış ise de; isnat olunan disiplin ihlalinin unsurları oluşmadığından CEZA TAYİNİNE YER OLMADIĞINA; YUKATEL KAYSERİSPOR Kulübü hakkında, Hakemler ve Diğer Müsabaka Görevlilerine Toplu Müdahale nedeniyle Kurulumuza sevk yapılmış ise de; isnat olunan disiplin ihlalinin unsurları oluşmadığından CEZA TAYİNİNE YER OLMADIĞINA..."

İlgini Çekebilir
Beşiktaş'tan Borini için bir teklif daha! Futbolcular onay verdi...
Habere Git

3'ten fazla olması yetmez baskı da lazım!

Halil Umut Meler kart gösterirken Diouf'u müsabakanın gereği gibi devamına mani olduğuna hükmedip kart gösteriyor. Buna karşın Giresun ve Kayseri maçlarında benzer davranışlara hakemler kart göstermiyor. Ama 3'ten fazla oyuncu hakemin etrafında toplandığı için TFF Hukuk Kurulu sevk yapıyor. Buna karşın PFDK üçten fazla kişinin toplanmasını yeterli bulmayıp, oyuncuların hakem üzerinde bir baskı kurup kurmadığına veya ısrarlı şekilde bir itirazları olup olmadığına bakıp, durumu değerlendirmiş. Ve aldığı kararlarla hakem ve gözlemcilere katılmadığını da göstermiş oldu. PFDK, sadece sayısal değil aynı zamanda oyuncuların hakemi baskı altına alan davranışları da olması gerektiğine de dikkat çekmiş oluyor.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler