'Maradona olmak için iki kalp lazım'

Son dakika haberleri... Maradona by Kusturica filminin yönetmeni Emir Kusturica, Diego Armando Maradona'nın ölümünün ardından Sırp basınına açıklamalar yaptı. İşte detaylar...
26 Kasım 2020 11:41- Son Güncelleme - 26 Kasım 2020 11:54
Google news abonelik

Ahmet UYKAN - AJANSSPOR

Dünya futbolunun efsane ismi Diego Armando Maradona'nın ölümü ünlü yönetmen Emir Kusturica'yı da derinden sarstı. Çektiği 'Maradona by Kusturica' isimli belgesel filmle Arjantinli yıldızla yakın dostluk kuran Sırp yönetmen, "Diego'nun hayatını yaşamak için iki kalp lazım" ifadelerini kullandı.

"Diego için hayat bir danstı"

Sırp medyasına konuşan Kusturica, acısını tarif edemediğini belirterek, şunları söyledi: "Hayatı bir dans olarak algılayan, öyle özel heyecanlar yaratan, her gününü bir bayram gibi yaşamak isteyen başka biri gelmedi dünyaya. Bu gayet doğaldır. Çünkü o karnaval dünyasından geliyordu. Buenos Aires'in fakir bir mahallesinden gelip dünya şampiyonluğunu yaşamak ve oynadığı kulüplerle olağanüstü başarılar elde etmek için insanın bir değil iki yüreği olmalıdır diye düşünüyorum."

"O sadece futbol adamı değildi"

Maradona'nın hayatını adaletsizliğe karşı yapılan büyük bir mücadele olarak nitelendirdiğini vurgulayan Kusturica, sözlerini şöyle tamamladı: "O, 20. yüzyılın kapandığı bir şahsiyettir. Sadece sporu birleştiren değil, siyasal tavır ve dünya adaletsizliğine meydan okuyanlardan sonuncusuydu. Diego, adeta batı dünyasının bir dizi ikonasıdır. Eğer Andy Warhol bugün hayatta olsaydı onu Marilyn Monroe'nun ve geçen yüzyılın ikinci yarısında yaşayan diğer efsanelerin yanına defnederdi."

Filmde Castro da rol almıştı

2008 Cannes Film Festivali'nde gösterilen 'Maradona by Kusturica' adlı belgesel tarzındaki film büyük ses getirmişti. Kusturica'nın yönetmenliğini yaptığı filmde Maradona'nın hayatı, pişmanlıkları, hiç bilinmeyen anıları, politik fikirleri ve öz eleştirilerini kendi ağzından izleme fırsatı sunmuştu. Maradona, hayranı olduğu Küba'nın efsane lideri Fidel Castro'nun da rol aldığı belgesel için, "Hakkımda birçok film yapıldı. Ancak gördüklerimin hiçbirini sevmedim. Yönetmenleriyle yakın olmadım. Ama bu benim hikayem..." diyerek filmi benimsediğini dile getirmişti.

Maradona by Kusturica