Maske çene altına takma cezası ne kadar?

Son dakika haberleri... Koronavirüs vakalarının yeniden artış göstermesiyle beraber ülkede genelinde maske takma denetimleri sıkılaştırıldı. Maskeyi doğru şekilde takma konusunda uyarılar yapan yetkililer, maskeyi çene altına takmanın cezası olduğunu açıklamıştı. Peki maske çene altına takma cezası, maske takmama cezası ne kadar? Cumhurbaşkanı da bu konuya dikkat çekti. İşte detaylar...
13 Ağustos 2020 13:06- Son Güncelleme - 13 Ağustos 2020 13:06
Google news abonelik

AK Parti İl Başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınını önlem açısından maskeyi doğru takmanın önemini vurguladı. Maskeyi doğru takmamanın cezası ise internette araştırılıyor. Peki maske çene altına takma cezası, maske takmama cezası ne kadar? Detayları haberimizde...

Erdoğan, "Koronavirüs salgını hayatımızda pek çok şeyi kökten değiştirdi. Biz de partimizde ilgili süreçleri virüs gerçeğine göre yeniden dizayn ettik. Temizlik, maske ve mesafeyi tüm milletimden korumayı ve sahiplenmeyi istiyoruz. Kim ki bu noktada hastane odalarına düşer, vefat eder; bunlar bizi yaralar. Bu üçlüye sahip çıkarsak biz çok daha az bu noktada dertli hale geliriz." dedi.

"Bu böyle olmaz"

Maskeyi doğru takmanın önemini açıklayan Erdoğan, "Maskeyi taktığını söyleyen çenesinin altına koymuş; bu olmaz. Bunları dikkatle uygulamamız lazım. Hastanelerimiz yeteri sayıda hatta dünyaya göre çok daha fazla konumdayız. Böyle olduğuna göre, bizler burada maskeye, mesafeye ve temizliğe dikkat edeceğiz ki hastanelerimiz en modern anlamda var." ifadelerini kullandı.

Maske takmama cezası ne kadar?

Maske kullanım kurallarına aykırı hareket edenlere 22 Haziran Pazartesi gününden itibaren yani bugünden itibaren ülke genelinde uygulama birliği olacak şekilde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 900 lira idari para cezası uygulanacak.