AjanssporAjansspor uygulamasını indir

La Liga yönetimi, PSG'yi Mbappe'nin sözleşmesi için UEFA'ya şikayet edecek

Ajansspor Editör
Özgür Koç
İlk Yayınlanma : 22 May 2022 - 08:58 / Son Güncelleme : 22 May 2022 - 09:15

Real Madrid'e imza atmaktan vazgeçerek PSG'de kalan Kylian Mbappe'nin yeni sözleşmesinde alacağı iddia edilen ücret ortalığı karıştırdı. La Liga yönetimi UEFA'ya şikayet edecek.

La Liga devi Real Madrid ile uzun süredir sürdürdüğü görüşmeler sonunda son anda imza atmaktan vazgeçen Kylian Mbappe, takımı PSG'de kalarak yeni sözleşme imzaladı. Fransız ekibi Mbappe'nin sözleşmesini 2025 yılına kadar uzattıklarını açıkladı. Fransız futbolcunun yeni sözleşmesinde kazanacağı ücret kulüp tarafından henüz açıklanmazken, Avrupa basınında yer alan iddialar ortalığı karıştırdı. 

La Liga yönetiminin planları bozuldu

Yıllarca Cristiano Ronaldo-Lionel Messi rekabetiyle dünyanın en çok izlenen liglerinden biri olan La Liga iki süper starın İspanya'dan ayrılmasıyla büyük değer kaybı yaşamıştı. Real Madrid'in Kylian Mbappe'yi transferiyle lige olacak ilginin artacağın düşünen La Liga yönetiminin 23 yaşındaki oyuncunun PSG'de kalmasıyla bozuldu. 

Mbappe 3 yılda 600 milyon Euro kazanacak

Avrupa basınında yer alan haberlere göre, PSG Kylian Mbappe'yi takımda tutabilmek için kasanın ağzını sonuna kadar açtı. Fransız ekibi 3 yıllık sözleşme karşılığında 23 yaşındaki süper yıldıza yıllık 100 milyon Euro'nun yanı sıra 300 milyon Euro da imza parası ödeyecek.

 

UEFA'ya şikayet edecekler

Mbappe'nin PSG'de kalmasıyla büyük hayal kırıklığı yaşanan La Liga yönetimi, Fransız ekibinin genç yıldızı elinde tutabilmek için inanılmaz bir ücret ödeyecek olmasından da rahatsız oldu. Konu hakkında sert bir bildiri yayınlayan La Liga yönetimi PSG'yi, Mbappe'nin sözleşmesindeki ekonomik şartlara ilişkin UEFA'ya şikayet edeceğini duyurdu.

 

"Avrupa futbolunun ekonomik istikrarına saldırdırı"

La Liga'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"La Liga, bu tür bir anlaşmanın Avrupa futbolunun ekonomik istikrarına saldırdığını, yüz binlerce işi ve sporun bütünlüğünü sadece Avrupa müsabakalarında değil, aynı zamanda yerel liglerde de riske attığını belirtmek istiyor. PSG gibi bir kulübün, geçtiğimiz sezonlarda 700 milyon Euro'dan fazla zarar etmesi, sadece geçen sezon 220 milyon Euro'dan fazla zarar açıklaması ve kadrosunun bu sezon yaklaşık 650 milyon Euro'ya mâl olması skandaldır. Bu sezon böyle bir anlaşmayı nasıl yapabilir?

 

La Liga, Avrupa futbolunun ekonomik ekosistemini ve sürdürülebilirliğini savunmaya devam etmek için UEFA, Fransız idari ve mali makamları ve Avrupa Birliği yetkilileri nezdinde PSG'ye karşı şikayette bulunacak. Geçmişte La Liga, PSG'nin finansal fair play'e uymadığı için UEFA'ya şikayette bulundu. Bu şikayetler başarılı oldu ve UEFA kulübe yaptırım uygularken, Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tuhaf bir kararla yaptırımları geri aldı. La Liga ve birçok Avrupa futbol kurumu, PSG Başkanı Nasser Al-Khelaifi'nin UEFA Yürütme Komitesi ve Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) gibi Avrupa futbol yönetiminin organlarına girdikten sonra ciddi zararlar vereceğini bilerek bu uygulamalardan uzak duracağını ummuştur, ancak bunun tersi gerçekleşmiştir. PSG başkanı, UEFA İcra Komitesi üyesi ve ECA başkanı Al-Khelaifi'nin önderlik ettiği bu tür davranışlar, Avrupa futbolunu Avrupa Süper Ligi ile aynı seviyede tehlikeye atıyor."