AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Mehmet Ali Yılmaz: "Bu sistemde kulüplerde para olmaz, çünkü..."

İlk Yayınlanma : 26 Ara 2019 - 10:42 / Son Güncelleme : 26 Ara 2019 - 10:42

Mehmet Ali Yılmaz: "Bu sistemde kulüplerde para olmaz, çünkü..."

Trabzonspor Onursal Başkanı ve Eski Spor Bakanı Mehmet Ali Yılmaz, Radyospor’a çok özel bir röportaj verdi. Futbolun gündemine ilişkin açıklamalar yapan Yılmaz, TFF’nin limit artışı konusunda aldığı karar, A Milli Takım ve birçok konuda çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Radyospor’da Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Mehmet Ali Yılmaz’ın açıklamaları şu şekilde:

Mehmet Ali Yılmaz: "Tabeladaki sonuçlara artık inanmıyorum, futboldan soğudum"

Futboldan keyif almıyorum. Tutarlı sonuçlar ortaya çıkmıyor. Şans oyunları çıktıktan sonra özellikle daha çok soğudum. Tabela sonuçlarına artık inanmıyorum. Sonuçlara baktığımda bunu anlıyorum. Futbolda istikrarlı sonuçlar göremiyorum. Sporda şans oyunu bence olmamalı. Herkes dürüst, adil olmalı. Üçkağıt ile para kazanmak için yönlendirmeler olmamalıdır. Bu benim şahsi kanaatim.

Mehmet Ali Yılmaz: "Nihat Özdemir, futbolda devrim yapma noktasına henüz gelemedi"

TFF’nin yeni başkanı Nihat Özdemir’i tanıyorum. Fenerbahçe’de yöneticilik yaptı. Fakat; futbolda devrim yapma noktasına henüz gelemedi. Türk kulüplerinin uluslararası alandaki başarısını artırmak, bizim gençlerimizin öne çıkmasını sağlamak için gerekli tedbirleri almak gerekiyor. Türk futbolu, Avrupa’da ve dünyada başarılı görünmüyor. Federasyon, yabancı sayısına sınır koymalı. Kalitesinden emin olunmayan oyuncular alınmaması gerek.

Mehmet Ali Yılmaz: "EURO 2020'de başarılı olalım, ondan sonra başarılıyız diyelim"

Bizde artık eskisi gibi yıldız oyuncu çok yetişmiyor. Şenol Güneş göreve gelebilecek en iyi teknik adamdır. Milli Takım başarılı deniyor da henüz bence ortada büyük bir başarı yok. EURO 2020’ye zaten katılmamız gerekiyor. EURO 2020’de başarılı olalım. Ondan sonra başarılıyız diyelim. Kuvvetli rakipler var. 2020’de başarılı olacağımız konusunda emin değilim.

Mehmet Ali Yılmaz: "Bu sistemde kulüplerde para olması mümkün değil"

TFF, sapma limitleri konusunda yanlış bir karar verdi. Sonrasında doğru uygulamaya döndü. Kulüplerin sıkıntısı olsun istemiyorum. Bu sistemde kulüplerde paranın olması da mümkün değil. Tüm kulüpler sıkıntılı. Borçlanmanın elbette bir limiti olmalı. Ne zaman düzlüğe çıkılacağının iyi hesaplanması lazım. Yapılandırmayla da borçlar bitmedi.

Mehmet Ali Yılmaz: "Daha iyi bir denetim mekanizması lazım"

Yapılandırmalar bir sonraki yöneticileri çok ilgilendirmiyor. Başkan adayı her zaman çıkar. Ama birileri mi yönlendiriyor o adayları? O da tartışma konusu. Para kazanmak, vergi vermemek, daha az masraf etmek gibi bir düşünce var futbolda. Daha iyi bir denetim mekanizması lazım.

Mehmet Ali Yılmaz: "Her şey karmakarışık oldu"

Devlet, sporda mecbur kalmadığı işlerden elini çekmeli diye düşünmüştük. Daha önce bir kanun çıkardık. Futbol kendisini yönetebilsin dedik. Siyasetçiler de işe çok müdahil olmasın diye düşünmüştük. Sonrasında düzen değişti. Bugünkü meclisin çalışma şekli farklı. Meclisin alacağı karar hemen uygulanır diye bir şey yok. Sayın Cumhurbaşkanı'nın onayı gerekiyor. Her şey karmakarışık oldu. Şu an eskisi gibi potansiyel elde etmek zor gibi görünüyor.