AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Mehmet Ali Yılmaz'dan Radyospor canlı yayınında olay sözler!

İlk Yayınlanma : 15 Oca 2019 - 17:58 / Son Güncelleme : 15 Oca 2019 - 15:05

Mehmet Ali Yılmaz'dan Radyospor canlı yayınında olay sözler!

Trabzonspor Kulübü Onursal Başkanı ve Spordan Sorumlu Eski Bakan Mehmet Ali Yılmaz, sporun gündemine dair çok çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Mehmet Ali Yılmaz’ın olay açıklamaları şu şekilde;

"Kulüplerin son 20 yılı incelenmeli"

Kulüplerin bu kadar batmış bir durumda olduğunu hatırlamıyorum. Kulüplerin hesaplarının, devlet denetleme kurulu tarafından iyi incelenmesi gerekiyor. Futbolcu kaça alındı, gideri nedir, iyice ilgilenmeli. Çünkü muammalar var. Kulüplerin gelirini artırmak için çabam olmuştu, kulüpleri paralandırmıştık. Bence önce kulüplerin hesaplarının iyice incelenmesi lazım. Kulüpleri yönetenler sorumlu olmalıdır. Özellikle kulüplerin son 20 yılına mutlaka bakılmalı.

"TFF'nin değil devletin projesi"

Bu, TFF’nin projesi değil. Öyle bir gücü yok zaten. Bu devlet destekli bir proje. Devletin bir sürü işi var. Profesyonel lig demek keyfi bir iştir. Amatör devletin himayesindedir. Profesyonel olaya devletin karışmaması gerek bence. Bir spor adamı olarak Türkiye Ligi’nden hiç mutlu değilim. İstikrarsız, tutarsızlıklar var. Zaten ligimizde takımların Türk oyuncuları da sınırlı. Bu kadar serbestlik ve rahatlık verilince böyle yapılıyor. Gerçekte borçlar nedir? Menajerlik üçkağıtçılığı olmuş mudur, iyi incelenmeli.

"Şampiyonluk söylemi Trabzonspor'un üstünde baskı yaratır"

Ligin ikinci yarısında daha iyi bir Trabzonspor görmemiz lazım. Burak ve Onur da gitti. Kalanlarla daha iyi bir Trabzonspor’u bekliyorum. Şampiyonluk söylemleri elbette bir baskı yaratır. Ama Trabzonspor’un dışındaki takımlar neler yapacak? Eğer diğer rakiplerde düzelme olursa bilemem. Hiçbir takımın gerçek gücünü göremedik.

"Fenerbahçe böyle giderse..."

Fenerbahçe kötü durumda. Böyle giderse küme düşer. Ama ona göre hazırlık yapmışlardır diye tahmin ediyorum. Diğer takımlar da transfer yaparak güçlenmeye çalışıyor. Trabzonspor da buna göre önlem almalı. Ligin ikinci yarısında daha iyi bir Trabzonspor arzu ediyorum.

"Transfer yasağı gelirse Trabzonspor etkilenmez"

Transfer yasağı gelirse Trabzonspor genç oyuncularıyla eksikleri kapatır. Bizim kaynağımız genç oyunculardır. Dışarıdan işe yaramayan transfere gerek yok. Öyle yabancı oyuncu alınıyor ki… Dışarıdan aldığımız oyuncuları çok fazla dışarı satamıyoruz. Kendi gençlerimize güvenmeliyiz, altyapıyı güçlendirmek gerekiyor.

"Onur Kıvrak maç mı sattı, kulübe zarar mı verdi?"

Onur Kıvrak’ın önemli hizmetleri olmuştur. Yönetim ile görüşmedim. Onur maç mı sattı, Trabzonspor’a zarar mı verdi? Onu yönetimdeki arkadaşlar bilir. Onur eğer başka bir kulübe gitmeyecekse ve futbolu bırakacaksa bir tören elbette düzenlenebilir. Böyle bir veda, Onur için güzel olur. Medeni bir bakış açısıdır ve bundan da kimseye zarar gelmez.

"VAR'ı çok faydalı görmüyorum"

VAR sistemi bence problemleri artırıyor. Sistem kendine göre karar vermiyor, onu kullananlar karar veriyor. Oradaki diğer hakemler karar veriyor. Hakem kalitesini VAR yükseltmiyor. VAR bence hakemleri zora soktu. VAR’ın başında kimler var? Profesyonel hakemler. Onlar karar veriyor. VAR sistemi tartışmaya  açıktır. Ben çok faydalı görmüyorum.

"Bir spor adamı olarak üzülüyorum"

Tüm takımlara başarılar diliyorum. TFF laçkalaşmış görünüyor. Kulüplerimiz batık durumda. Birbirleriyle sürekli kavgalı. Ulusal hiçbir başarımız olmadığını görüyorum. Kulüp bazında da uzun yıllardır başarımız yok. Amatör sporlarda da çok iyi durumda olmadığımız fikrindeyim. Başarısız bir görüntü olunca bir spor adamı olarak üzülüyorum.