TFF, Olaylı Göztepe - Altay Derbisi Hakkında Açıklama Yaptı

Akın Ungan
29.11.2022 - 14:38 | Son Güncellenme: 29.11.2022 - 15:01

Göztepe ile Altay arasında oynanan olaylı derbinin ardından İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile görüşen TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi açıklama yaptı.

Spor Toto 1. Lig'in 15. haftasında Göztepe ile Altay arasında oynanan İzmir derbisi, taraftar olaylarına sahne oldu. Tribünlere atılan işaret fişeği nedeniyle vatandaşların yaralandığı müsabakada bir taraftar, Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç'e korner direği ile saldırdı. Bu olayların ardından maçın hakemi müsabakayı erteledi.

"Hem disiplin kurulumuz hem yönetim kurulumuz gerekli kararları alacaktır"

Olaylı maçın ardından İzmir'e gelen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Büyükekşi, "Bu olayların önlenmesi için buradayız. Ortaya çıkan olayları en ince ayrıntısına kadar öğrenmek için buraya geldik. Federasyon olarak edindiğimiz bilgi ve raporları tüm ayrıntıları ile değerlendirdikten sonra hem disiplin kurulumuz hem de yönetim kurulumuz gerekli kararları alacaktır." dedi.

"Stadyum talimatlarını inceleyeceğiz"

Büyükekşi, "Ayrıca statlarda benzer olayların bir daha yaşanmaması için de dün ilgili kurumlarımızla bir ön toplantı yaptık. Bundan sonra buradan çıkan neticelere göre tüm stadyumlarda talimatlarda bir değişiklik yapılması gerekiyorsa onları da inceleyeceğiz. Durum ve eylem raporlarını güncellemek üzere hareket edeceğiz. Bu konuda çok hızlı çalışıp sonuçları da kamuoyu ile paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

İlgini Çekebilir
Büyükekşi'den derbide yaralanan taraftara ziyaret
Habere Git

"Saha olayları PFDK'nın işi"

TFF Başkanı, "Özellikle Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig, ve 3. Lig için de bu kararları kapsayan hale getireceğiz. Ne olursa olsun öncelikle yapacağımız işin adaletli olmasını sağlamayı hedefliyoruz. Maçın yarıda kalması, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun işi. Diğer saha olayları ise Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun işi. O da bağımsız bir yargı şu anda. Ona onlar karar verecek. Biz, yarıda kalan maçın ne olacağı ile ilgili karar vereceğiz. Yaptığımız araştırmalara göre en doğru kararı vereceğiz" dedi.

"Futbol kardeşliktir"

Büyükekşi, “Futbol, kardeşliktir. Tüm farklılıkların ortadan kaldırılarak insanları bir araya getiren önemli bir spor dalıdır. Yüksek adrenalin, futbolun olmazsa olmazıdır ancak önemli olan; futbolcuların, yöneticilerin, teknik direktörlerin ortaya koyduğu dostluktur. Futbol ailesi olarak her zaman dostluktan yana tarafız. Geriye dönüp baktığımızda Türk futbolunda hafızalara kazınan tüm isimler, yeteneklerinin yanında mutlaka centilmenlikleriyle de öne çıkıyor. Bu isimler asla unutulmuyor." şeklinde konuştu.

"Futbol tarihimize kara bir leke bırakıyor"

Sözlerine devam eden Mehmet Büyükekşi, "Ancak son yaşadığımız olaylar, futbol tarihimize maalesef kara bir leke bırakıyor. Futbol tarihimizde bu tür olayların kesinlikle olmaması gerekiyor. Bu tip olaylara sebep olanlara artık bir dur dememiz gerekiyor. Bu olanların hiç kimseye bir faydası yok." açıklamasını yaptı.

İlgini Çekebilir
Josef de Souza hatırlama zamanı!
Habere Git

"Mehmet Çakır, hala hastanede"

Büyükekşi, "Altay kalecisi Ozan Evrim Özgenç’in sağlığına kavuşup hastaneden taburcu olması en büyük tesellimiz. Maalesef diğer yaralımız Mehmet Çakır, hala hastanede. Sabah kendisini ziyaret ettik. Beklediğimden iyi buldum. Morali yerinde. Kendisini Avrupa Şampiyon Kulüpler Finali'ne davet ettim. Tek dileğimiz, bir an önce iyileşip buluşmamız" ifadelerini kullandı.

Fair-Play anlayışı

Amaçlarının iki kulüp camiasının taraftarlarını sakinleştirmek olduğunu belirten Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kulüp başkanlarımızın verdiği mesajlara çok teşekkür ediyorum. Kulüplerimizin bu şekilde davranması bizi mutlu ediyor. Atatürk’ün dediği gibi, spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Bu yüzden ana hedeflerimizden biri, futbolda Fair-Play anlayışını yerleştirmek, dostluk ve kardeşlik duygularını öne çıkarmak. Bir Fair-Play kurulu oluşturduk. Her ay an iyi futbolcuya değil en centilmen oyuncuya ödül veriyoruz. En iyi takıma değil en centilmen takıma ödül veriyoruz. En centilmen teknik direktöre ve en centilmen taraftara hem maddi hem manevi ödül veriyoruz.”

"Futbolumuza saldırı"

Büyükekşi, “Bu son olay maalesef bizi çok üzdü. Bunu futbolumuza yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. Bu saldırıda parmağı olanların futbolumuzun birliğine, düzenine büyük darbe vurmasına izin vermek istemiyoruz. Futbolun tüm paydaşlarının birlikte hareket etmesi son derece önemli. Hedefimiz, özellikle Türk futbolunun marka değerini yükseltmek. Bu sebeple hepimizin taşın altına gövdemizi koymamız gerekiyor. Bu tür saha içi ve saha dışı olayların bir daha olmaması ve Türk futboluna zarar vermemesi için yetkilileri göreve davet ediyorum.” dedi.

Senin için hazırladığımız haberler