• Diğerleri

Mehmet Demirkol: "Kasımpaşa maçı tam da Galatasaray'ın..."

10 Eylül 2019 17:26- Son Güncelleme - 10 Eylül 2019 18:43

beIN SPORTS yorumcularından Mehmet Demirkol, Türkiye'deki spor gündemini beIN MANŞET programında değerlendirdi.

Demirkol'un açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

"O zeminde milli maç oynatılmaz"

Vodafone Park'taki zemin çok kötüydü. Kötüye kötü demek lazım. Şenol Güneş bu konuda şikayetçi. Abdullah Avcı da şikayetçidir. Şenol Güneş ve Abdullah Avcı'nın oynatmaya çalıştığı oyunlarda iyi zemin lazım. Mümkün olduğunca herkes açık konuşsun. Vodafone Park'ın zeminde milli maç oynatılmaz. 

"Fransa maçında her şeyi çok doğru yapmıştık"

"Fransa maçında her şeyi çok doğru yapmıştık"

Andorra maçını son dakikada duran topta kazanıyorsanız bu bir eleştiri konusudur. Bu genel bir durumdur. Moldova da Andorra'yı 1-0 yense, onlar da eleştirir. Andorra'yı yenemeyen takım eleştirilir. Bugün mutlaka aynı şey olmayacaktır, ama opsiyon gerekiyor takıma. Fransa maçında her şeyi çok doğru yapmıştık plan açısından ancak İzlanda maçında yapamadık. Andorra maçında da yapamadık. Umarız Moldova maçında yaparız.

Hakan Çalhanoğlu hakkında...

Hakan Çalhanoğlu hakkında...

Hakan Çalhanoğlu'nun oynayacağını düşünüyorum. Beklentinin altındaydı Andorra maçında. Bu tip durumlarda Şenol Güneş'in oyuncusunun arkasında durduğunu hep gördüm. Hakan'ı bu maçta oynatmayacaksa hangi maçta oynatacak? Fransa deplasmanında mı? Hatta Hakan'ın merkezde oynadığı bir dizilimin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Moldova açık verecektir. Geçiş oyununda hızlı oyuncularımızla gelmek zorundayız. Kanat üçgenlerine ihtiyacımız var.

Kendi kulübünde oynamayan değerli bir oyuncuyu Milli Takım'da da tercih etmemek Cenk Tosun'a psikolojik olarak zarar verir. Fransa veya İzlanda maçında olsa oynamaması anlaşılabilir iyi olmadığı için şu an form olarak ama bu maçta oynar. Andorra maçında ise tam Cenklik bir durum yoktu. Biz takımca çizgiye inememiştik.

Kenan Karaman belli bir standart ortaya koyuyor. %100'lük bir oyuncu yok ama %50-%60 verir her zaman. Gelir takımı kurtarır değil ama istediklerinizi size verir. Cengiz Ünder ve Abdülkadir Ömür olsaydı, aralara dalan adam olsaydı o maç öyle olmazdı. Şenol Güneş, Andorra maçında 'İstediğimi aldım' yanıtı vermezdi. 

Fransa maçı dışında, oradan da puan çıkarırsak ne ala, ama diğer her maçı kazanmamız gerekiyor. Fransa maçıyla Andorra maçı karşılaştırlabilir bir şey değil tam olarak. Fransa'daki oyuncuların maça bakışıyla bizimkilerin bakışı farklıydı. Şenol Güneş tek bir planla maçı götürmüştü. Kapanan Andorra'ya karşı tek plan yetmez. Birden fazla şey yapmak gerekiyor. Bazı maçlar vardır ki, oyuncu çözüm üretir. Bazılarından hoca kenardan çözer.  

Yöntem uymuyorsa sürekli yeni şeyler üretmek gerekiyor. Biz bunu yapmadık. Yeni şeyler üretir yine gol atamazsın, o zaman tamam. Ama biz hep aynı sistem üzerinden geldik. Hep aynı şeyi yaptık. Yeni bir şey üretemedik.

"Falcao pozitif biri"

"Falcao pozitif biri"

Son düzden bizim ligimizde ikincimiz Şampiyonlar Ligi'ne hiç gidemedi. Normalde ücretlendirme normal gelirine göre yapılır, Şampiyonlar Ligi vesaire gidilirse bonus öyle verilir. Bonus böyle verilir. Biz 3 takımla gidemiyoruz. Hâlbuki iş birliği yapılsa... Bizde orda tek yer var, bizimkiler birbirini boğazlıyor oraya geçebilmek için. 

Falcao pozitif bir adam, onu görüyorsun. Para verip alacaksan böyle bir adam gelsin yani. Olabilecek en iyi kadro bir araya geldi, artık alışmaları lazım birbirine. Kasımpaşa maçı da bunun için çok uygun bir maç. 

Falcao'nun arkasındaki üçlü yalnızca olumlu etkilenmez. Nagatomo ve Mariano olumlu etkilenir. Herkesin hücuma katılması açısından bambaşka bir şey görebiliriz. Çok iyi oyunlar, çok hoş şeyler olabilir. Falcao sadece para kazanmaya, emekliliğe gelmemiş. Oyun oynamak istiyor, bunu her seferinde gösteriyor. Bu Galatasaray'da herkesi yükseltir.

Galatasaray'da bu kadro sağlıklı olduğu sürece bu fikstürler normal. Falcao'ya yine döneceğim. Falcao bir Drogba değil ama Sneijder etkisi yapabileceğini düşünüyorum. Sadece golcüden fazlası da var onda. Böyle bir etki olabilir sağlıklı kaldığı sürece.

Galatasaray'da diziliş imkanı da arttı. Geçen sene bir dizilişi vardı sadece. Şimdi oyuncu değiştirmeden sistem bile değiştirebilir. Bu takım 4-2-3-1 oynar, iyi bir 4-4-2 oynar.

"Ersun Yanal orta sahayı nasıl dizecek?"

"Ersun Yanal orta sahayı nasıl dizecek?"

Bütün başkanlar geldiklerinde yeni bir sayfa açıyorlar. Kimseyle kavga etmeyeceğiz, diyorlar. Şartlar... Bir anda iş kopup gidiyor. Bunu ortaklık olarak anlayabilecek ve tahriklere kapılmayacak kişilerin gelmesi lazım. Gustavo için kafamda soru işareti yok. Kalitesi belli. Ersun Yanal orta sahayı nasıl dizecek, onu merak ediyorum. Çok seçenek var. Ben Ersun Yanal'ın son şampiyonluğundaki oyuna benzer bir oyun oynamak istediğini düşünüyorum. 

Alex Rins, Britanya Grand Prix’sinin son virajında Marc Marquez’i geçerek birinci oldu