• Diğerleri

"Küme düşme kalkarsa şampiyonluk da kalkar"

Spor yorumcusu Mehmet Demirkol, Süper Lig'de 7 takımın düşme düşmenin kaldırılması yönündeki talebi hakkında neler söyledi? Böyle bir karar şampiyonluk yarışını etkiler mi? İşte detaylar...
23 Mayıs 2020 18:03- Son Güncelleme - 23 Mayıs 2020 18:56
Google news abonelik

Spor yorumcusu Mehmet Demirkol, beIN Manşet programında, futboldaki son gelişmeleri değerlendirdi.

"Bir bildiği vardır"

EURO 2020'nin seyircili oynanacağı yönündeki haberleri değerlendiren Demirkol, "ABD'den aralık ayında aşı çıkar haberleri var, İngiltere'de de çıkacak diye haberler var. Artık olumlu haberler okuyoruz. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, EURO 2020'nin seyircili oynanacağı yönünde 1 milyon Dolar'ına iddiaya girerim diyorsa bir bildiği vardır" ifadelerini kullandı.

"Almanya oynarken..."

Bundesliga'nın iyi bir gösterge olduğunu vurgulayan Demirkol, "Almanya oynarken, geri kalanlar oynanmasın demek doğru gelmiyor artık. Almanya iyi bir gösterge oldu. Arkasından İtalya, İngiltere ve İspanya geldi" şeklinde konuştu.

Avrupa'da hükümetlerin verdiği bilgilere değinen deneyimli yorumcu, "İtalya, İspanya ve İngiltere'de net mesajlar veriliyor. Türkiye'de lig başlayacaksa Sağlık Bakanlığı'ndan daha net bir mesaj bekliyorum" dedi.

"Kısa vadeli kriz olacaktır ama uzun vadede..."

Koronavirüs salgını sonrası futbolun hızlı bir şekilde toparlanacağını ifade eden Demirkol, "Pandemiden sonra en hızlı futbolun toparlanacağı fikri bana mantıklı geliyor. İnsanlar futbolu özlemiş. Kısa vadeli kriz olacaktır ama uzun vadede hareketlenecektir. Buradaki tek büyük tehlike, birkaç büyük ligin daha da güçlenip yerel liglerin çok geride kalmasıdır. 5 büyük ligin dışındakilerin desteklenmesi lazım" sözlerini kullandı.

Küme düşme kaldırılmalı mı?

Küme düşme kaldırılmalı mı?

Süper Lig'de mücadele eden 7 takımın küme düşme kaldırılmalı talebini değerlendiren deneyimli yorumcu şunları söyledi:

"Lig bitecekse küme düşmenin kalkması diye bir şey olmaz. 'Küme düşmenin kalkması mantıklı' diyen yok. 3-4 takım dışında herkes tatile çıkar, o zaman ligi oynamanın ne anlamı var? Oynanacaksa kurallarına göre oynanır. Eğer küme düşme kalkacaksa sezon öncesinde belirlenir."

"Küme düşme kalkarsa şampiyonluk da kalkar. Şampiyonu da belirleyemeyiz. Adaletli olmaz. Kabul edileceğini de sanmıyorum. TFF Başkanı da 'Siz aranızda tartışın' diye söyledi muhtemelen. Bu teklifi veren 7 kulüp başkanına da teessüflerimi sunuyorum. Bizim 21 takımı doldurabilecek seviyede oyuncu havuzumuz yok. Bugünkü oyuncu havuzuyla 21 takımlık üst düzey Süper Lig'in oluşturulması mümkün değil."

"Bu aranın Fenerbahçe açısından avantajlı olduğunu düşünüyorum"

Koronavirüs salgnı sebebiyle ligin oynanmadığı aranın Fenerbahçe için bir şans olduğunu ifade eden Mehmet Demirkol, "Türkiye'de her şey birilerine bağlı. Galatasaray'da her şey neredeyse Fatih Terim'e bağlı. Fenerbahçe'de hoca denk geldiği zaman başarı geliyor. Fikret Orman geldiğinde iyi başlandı. Samet Aybaba, Bilic ve Şenol Güneş geldi ama malü durum iyi kullanılamadı. Abdullah Avcı ile birlikte çok başarılı olunabilirdi.

Bu aranın Fenerbahçe açısından avantajlı olduğunu düşünüyorum. Diğer psikolojik olarak avantaj sağlayacaklar da hakemler... Topla oyunun daha fazla olacağı maçlarda genç hakemlere daha fazla görev vermek için büyük bir şans" sözlerini kullandı.

"Seyirci yok, saha avantajı olmayacak"

"Seyirci yok, saha avantajı olmayacak"

Maçların İstranbul'da oynanması gerekiğini söyleyen Demirkol, "Seyirci yok, saha avantajı olmayacak. Devlet, biz normalleşmeye geçiyoruz, uçağa binmenin sakıncası yok derse bunun vitrini olarak deplasmanlı olabilir. Onun dışında takımların gitmesinin bir anlamı yok. Sıcaklık açısından futbolun oynanmasını zorlaştıracak şehirler var" dedi.

"Sosyal ilişkilerinde sorun var"

Galatasaray'da beklentilerin altında kalan ve Club Brugge'de istenileni veremeyen Diagne haberleri hakkında konuşan Demirkol, "Galatasaray'a 13 milyon Euro'ya transfer olan bir futbolcu, 4 ay sonra gidiyorsa ve gittiği kulüpte kadro dışı kalıp takım bulamıyorsa futbolcunun sosyal ilişkileriyle ilgili sorun var demektir. Diagne'nin üst düzey bir futbolcu olabileceği düşünülüyordu ama olacak gibi görünmüyor" diyerek sözlerini noktaladı.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

8. Hafta / İsrail - Letonya: 3-1 (Özet)