"Şampiyonlar Ligi grupsuz oynanabilir"

Spor yorumcusu Mehmet Demirkol, beIN Manşet programında gündemi değerlendirdi. Corona virüsün spora etkilerinden bahseden deneyimli spor yorumcusu neler söyledi? İşte detaylar...
13 Nisan 2020 17:42- Son Güncelleme - 13 Nisan 2020 18:53
Google news abonelik

Mehmet Demirkol, Bein Haber'de yayınlanan beIN MANŞET programında gündemi değerlendirdi.

İşte Demirkol'un yorumlarından Ajansspor'un derledikleri...

Daha önce sokağa çıkma yasakları görmüştüm, nüfus sayımı için de yasaklar oluyordu. Sitenin içerisinde yürüyebilirim diye düşündüm ama uyardılar, eve döndüm. Kaçırdığım dizileri, filmleri izledim. 'Bu işler biterse nereyi gezerim' diye hayal ettim.

Oyuncu ayrılmak isterse, yeni bir kulüple imza atamaması için UEFA temmuz ayında transfer dönemi açılmayacak. Bu ligler bir şekilde bitirilecek, bu karar ancak böyle bir sonuç ortaya çıkarır. Oyunculara "Hiçbir yere gidemezsiniz" diyorlar.

Net bir ilaç tedavisinin bulunamaması halinde salgının 2021 yılına sarkması öngörülüyor. Bu kötü bir senaryo. Japonlar, olimpiyatları yapmayı planlıyordu. Birkaç ülke, sporcu göndermeyeceğini açıklayınca yarışmalar ertelendi.

Sporcular salgın biter bitmez maçlara çıkmak istemeyebilir. Büyük ligler dışında onayan futbolcular kendi evlerine dönmek isteyebilir. Mesela Brezilyalı oyuncular, ülkelerine dönmek isteyebilir.

Rüştü Reçber'in sigarayı bırakmasına sevindim, ben de bıraktım. Kötü bir tiryakiydi, herkese de tavsiye ederim. Virüs etki riski 14 kat artıyor. Tarihimizin en iyi kalecilerinden birisiydi, çok geçmiş olsun. Çok büyük kaza yapmış ve futbol oynayamaz dedikleri dönemde futbola dönmüştü. Maldini de hastalığı atlattı. "Koronavirüs olduğunu hemen anladım" demiş. Yüksek ağrıdan bahsediyor, ona da geçmiş olsun.

Kulüpler Birliği'nin ligi yönetmesi lazım, yönetirken de futbolun içerisinden isimler olmalı. İnşaatçılar tarafından değil... Daha fazla futbol çıkışlı insanın yer aldığı bir yapı olmalı. Tamer Tuna ve Fatih Terim bir şeyler söyledi. Onun dışında kimse bir şey söylemedi. Herkes bekliyor. Konuşmaya başlarsak, dertlerimizi anlatırsak daha kolay yol alabiliriz. Herkes fikrini ortaya koymalı.

Acele edecek bir durum yok. Seyirci tribüne gitmeden futbola başlamanın manası var mı bilemiyorum. Seyircisiz bile oynatsanız, insanları nasıl evlerinde tutacaksın? Çıkıp kutlama yapmak isteyecekler.

3-4 büyük lig dışında diğer liglerin çökmesinden endişe duyabiliriz. Futbol yayını ve bahis, piyasayı koruyacak olan şeyler. Bunlar ayakta tutabilir.

Bugün salgın bitse 3-4 haftadan önce ligler başlayamaz. Hemen başlama olmayacağı için de futbolcuların formsuzluk yaşayacağını sanmıyorum.

Bu tip şeyler olduğunda yarım kampanyalı olur ama bu tip şeyler çıktığında hazır olmak önemli. Sosyal devlet olmanın farkı burada. Borussia Dortmund ve Bayern Münih, alt liglerdeki takımlara destek için çalışma başlattı.

İngiltere'de devlete, büyük kulüplere destek verdiği için tepki gösterenler var. Ancak adamlar, bu iş bitince futbolun tek patronu olmayı hedefliyor.

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi, bir seferlik grupsuz oynanabilir. O şekilde takvim daha kolay uygulanabilir. Bu sezonun bitirilmesi ve gelecek sezonun biraz ötelenerek oynanması gerekir. Bu sene tescil edilmezse gelecek yıl Avrupa'da kimleri oynatacaksın?

En İyi Kurtarışlar | Bundesliga (2019/20 - 01-25. Hafta)