Mehmet Demirkol, Netflix Fatih Terim belgeselini yorumladı

19.09.2022 - 22:43 | Son Güncellenme: 19.09.2022 - 23:22

Ünlü yorumcu Mehmet Demirkol, Netflix'te yayınlanan Fatih Terim belgeseliyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Demirkol "Bu belgesel değil. Fatih Hoca mektup yazmış" dedi.

Abone Ol
Okuma süresi: 3dk

AJANSSPOR - HABER

Türk futbolunun en önemli teknik direktörlerinden Galatasaray'ın efsanelerinden Fatih Terim'in kariyerini ve hayatını ele alan ''Terim'' belgeseli geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Belgesel herkes tarafından konuşulmaya devam ederken ünlü yorumcu Mehmet Demirkol, belgeselin içeriğini eleştirdi.

"Fatih Hoca mektup yazmış"

Socrates YouTube'da "Karşı Karşıya" programında konuşan Mehmet Demirkol, Netflix'te yayınlanan Fatih Terim belgeselinin tamamen zaman kaybı olduğunu ifade etti. Demirkol "Tamamen zaman kaybı. İşim olmasa bırakırdım. Bu belgesel değil. Fatih Hoca mektup yazmış. Yani kendi sevenlerine, Galatasaraylılara, merak edenlere, Floransa'dakilere .... Yani demiş ki "Arkadaşlar ben sizi seviyorum, beraber işler yaptık. Böyle bir maceraydı bu. İşte ben de Adana'dan çıktım. Floransa'da kahraman oldum. Türkiye'de kahraman oldum. Türk futbolunun en iyi teknik direktörü oldum, tartışmasız. Ben de size hani bir mektup yazıyorum." 

"Bu belgesel değil. Bu methiye, güzelleme"

Fatih Terim'in kendisine güzellemeler yaptığını dile getiren Demirkol şu ifadeleri kullandı:

 

 

"Bu 15 dakika da olabilirdi, 4 saat olmasına gerek yok. Bu belgesel değil. Bu methiye. Güzelleme. Hatta kendi kendine yaptığın için methiye de denemez. Buna divan edebiyatında "fahriye" deniliyor. Kendine güzelleme yazmış hoca. Bu da çekilmiş. Bir sakıncası var mı? Yok. Ama bu belgesel mi? Değil.

"Yeni jenerasyonları ikna etmek için full güzelleme"

Belgesel olsa, için de şunlar da olur; 2013'te Ünal Aysal ile ayrılıyor. Hoca diyor ki "Bana bir haksızlık yapıldı, ben de ayrıldım." Bunu söyleyebilir hoca, çünkü öyle hissediyor. Kendi açısından haklı. Ama sonra milli takımla anlaşma imzalamışsın, bi zahmet ondan da bahset. Şimdi onu buraya koymadın mı şiir olur. Ama ben şimdi Neymar'a baktım. Babasıyla olan kavgasını bile koymuş. Onun da kendisinin yaptığı şey. Yeni jenerasyonları biraz daha ikna etmek için full güzelleme, ne kadar yararlı olur bilmiyorum.

"Hiç bir şeyi unutmaz"

Fatih Terim'in çok önemli iki özelliğinin olduğunu söyleyen Demirkol "Bence Fatih hocayının çok acayip iki hikayesi var. Birisi parmak hikayesi. Parmağının ucu koptu. 10-15 gün hastanede kaldı. Bu hayata ne kadar sarıldığını, ne kadar önemsediği gösterir. Başka özellik ise herkesin başında geçmiştir. Inanılmaz, fevkalede bir hafızaya sahiptir.  Mesela bir gün bir oyuncuyla karşılaşıyor. Ve o oyuncu başka bir alt yapıda. İsmini falan vermeyeyim. 16 yaşındayken karşılaştığı bir oyuncu. 20 sene sonra böyle kalabalık için de onu görüyor ve baban nasıl diye soruyor. 20 sene önce görmüş onu. Bence bu hocanın en etkileyici tarafı. Hiç bir şeyi unutmaz." dedi.

"Hoca ne istemişse, onu koymuşlar belgesele"

Fatih Terim'in çok az uyuduğunu söyleyen Demirkol şöyle konuştu:

"Hoca uyumaz. Hocanın yardımcısı gözü açık uyumayı öğrenmiş. Sabah 3'e, 4'e kadar oturur seninle, çalıştırır. Beraber maç izletir, sonra bir bakarsın, sabah 8'de antrenman sahasında. Sen bunu belgesel de gördün mü? Hayır. Hocayı farklı kılan şey aslında bu. Hoca ne istemişse, onu koymuşlar belgesele. Mesela İtalya'da öğrencileri var. Mesela git José Mourinho ile konuş, Arsène Wenger ile konuş. Şampiyonlar Ligi UEFA finali oynamışsın vs anlatabildim mi. Ama belli ki, hoca belli bir tablo istemiş, onun üzerinde dönmüş iş. Ama mesele değil. Bir daha yapılır. "Yani bu mektup, yenisi daha iyi olur" denilebilir."

"Yararlı şeyleri toplarken, çok daha başarılı bir profesyoneldi"

Fatih Terim'in kendi içinde kapanmasının zararları olduğunu ifade eden Demirkol "Son olarak şunu söyleyeyim; bence hocanın algısı çok fazla açıkken, eleştirlerin içinde kendisi için yararlı şeyleri toplarken, çok daha başarılı bir profesyoneldi. Ne zaman ki çevresi onu korumak için kapandı, sorun oldu.  Onun çevresinden bir şey duymuştum bir kere "Ya bizdensin ya karşıdasın." Öyle  kapanmaya başladığın zaman profesyonel açıdan iyiye gitmiyor. Bence çok zarar verdi bu" dedi.

Senin için hazırladığımız haberler