Mehmet Demirkol, yayın ihalesi hakkında konuştu: ''beIN düşük fiyat verecekti ama ..."

Ali Bozkurt
30.01.2024 - 22:32 | Son Güncellenme: 31.01.2024 - 11:09

Ünlü yorumcu Mehmet Demirkol, Socrates Youtube kanalında Süper Lig yayın ihalesi ve Hull City sahibi Acun Ilıcalı hakkında yorumlarda bulundu. İşte detaylar.

Mehmet Demirkol, yayın ihalesi hakkında konuştu: ''beIN düşük fiyat verecekti ama ..."

AJANSSPOR HABER

Ünlü spor yorumcusu Mehmet Demirkol, Süper Lig yayın ihalesi hakkında açıklamalarda bulundu. Ünlü yorumcu, "BeIN alacak gibi duruyor. Başka iki şirketin bir arada alması gibi bir durumu vardı. İsim vermeyeyim ama herkes tahmin ediyordur. Bizim altyapımız internetten maç izlemeye kaldırmıyor bunu Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçında gördük. Antenden olması gerek mutlaka" dedi.

"Acun-Exxen, yayın ihalesine girecekti"

Süper Lig yayın ihalesinde birkaç şirketin ihaleye girmesi hakkında yorumlarda bulunan 53 yaşındaki yorumcu, Acun Ilıcalı hakkında da şu ifadeleri kullandı: "BeIN'in kimse girmek istemez diye düşük bir fiyat verecekti ama 1-2 şirket girince fiyat yükselebilir. Hatta isimde vereyim muhtemelen Acun girecekti normalde, o yüzden Şampiyonlar Ligi'nden çıktı. EXXEN ve başka bir şirketle girecekti ama beIN iyi hazırlanıldığını görünce bırakmayalım dedi herhalde."

"Kaçak yayını Sıfırlayamazsın ama çok azaltabilirsin"

Türk kulüplerinin, yayıncı kuruluşun ve federasyonun derdi olan kaçak yayın için yorumlarda bulunan Mehmet Demirkol, "O kadar çok kaçak yayın var ki, herkesin bir kaçak derdi var. Vergi indirimi falan yapıldı bir avantaj sağlandı ama bu kaçak yayın devam ediyor. Ciddi bir irade konulursa bu durum ortadan kalkar. Sıfırlayamazsın ama çok azaltabilirsin" açıklamasını yaptı.

"Devletin ilgilenmesi gereken bir şey"

Kaçak yayın konusunda devletin ilgilenmesi gerektiği bir konu olduğunu belirten Demirkol, Türkiye Futbol Federasyonunun bir şey yapamayacağını söyledi. Ünlü isim, "Federasyonun engelleyebileceği değil bu kaçak yayınlar. Devletin ilgilenmesi gereken bir şey. Eğer uğraşırlarsa bence çözülür. Çok zor bir şey değil" diye konuştu.

İhale şartnamesini 4 şirket aldı

Yeni dönem yayın ihalesi için şu ana kadar 4 şirket ve kurumun ihale şartnamesini aldığı öğrenildi. İhale şartnamesini alan şirket ve kurumlar şöyle:

Saran Group
beIn Media Group
TRT
Kulüpler Birliği Vakfı

İhale süreci 29 Şubat'ta tamamlanacak

Öte yandan,  Türkiye Futbol Federasyonu yeni dönem yayın ihalesinin 29 Şubat 2024 tarihinde tamamlanmasının hedeflendiğini duyurdu. TFF'nin tüm teklifleri reddetme veya ihaleyi iptal etmekte hakkı var.

 

Son yayın ihalesinde 3 firma teklif vermişti

Türkiye Futbol Federasyonu'nun 2022 yılı Mart ayında 2022-2023 ve devam eden futbol sezonlarını içeren TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Müsabakaları için gerçekleştirdiği yayın ihalesine 3 firma katılarak teklif vermişti. Yayın ihalesine Digiturk beIN Media Group'un yanı sıra Saran Group ve TRT de katılmış. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yayın ihalesinde Digiturk ile sözleşme imzalanmasının söz konusu olmadığını ve yayın hakkı sözleşmesinin imzalanması için hakların Saran Group ile TRT'ye geçtiğini açıklamıştı.

Saran Group 5, TRT 2 paket için sözleşmeleri imzalayarak TFF'ye teslim etti

Saran Group, imza süresi için son tarih olarak verilen 14 Mart'ı dahi beklemeden 11 Mart 2022'de Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Süper Lig ve 1. Lig'de Paket 1-B, 1-C, 1-E, Paket 2 ve Paket 3 Yayın Hakları Sözleşmelerini imzalayarak teminat mektupları ile birlikte teslim ettiğini duyurdu. TRT de yayın ihalesinde 1-D ve 1-F paketleri için sözleşmeleri TFF'ye teslim ettiğini açıkladı.

Saran Group'tan çığır açan SüperLig TV teklifi

Saran Medya Group imzaladığı 5 paketin yanı sıra sahibinin Kulüpler Birliği olacağı SüperLig TV adlı projesiyle ilgili teminatlı teklifini TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı'na sundu. Projeye göre Saran Group, kulüplere minimum 125 milyon dolar garanti para ve garanti bedelin üzerinde elde edilecek gelirlerin ise %85 Kulüpler - %15 Saran olacak şekilde gelir paylaşım modeli teklif etti.

Saran Group ve TRT imza için beklerken, TFF ihaleyi iptal edip yayın hakkını beIN Sports'a verdi

Saran Group ve TRT yayın ihale süreciyle ilgili tüm yükümlülüklerini yerine getirip karşılıklı imzayı bekleme aşamasındayken, TFF tarafından süreç anlamsız bir şekilde uzatıldı. Bu süreçte TRT de ihaleden çekildiğini duyurdu. Saran Group TRT'nin ihaleden çekilmesiyle yasal olarak sözleşme yapma hakkı kendilerine geçen 1D paketi için sözleşme imzalamaya hazır olduğunu duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu, ihale süreciyle ilgili tüm yasal sorumluluklarını yerine getiren Saran Group'la sözleşme imzalaması beklenirken, 23 Haziran 2022'de yaptığı açıklama ile yayın ihalesini iptal ederek, yönetim kurulu kararıyla TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig  yayın hakları için Digitürk beIN Media Group ile 2 yıllık sözleşme imzalanması kararı alındığını duyurdu.

Senin için hazırladığımız haberler