Mehmet Ekşi: "100 yılın altyapısını kuracağız"

Son dakika Beşiktaş haberi... Beşiktaş, altyapının başına getirilen Mehmet Ekşi için basın toplantısı düzenledi. Peki Mehmet Ekşi ne dedi? Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi neler söyledi? Sergen Yalçın toplantıya katıldı mı? İşte tüm detaylar::
10 Eylül 2020 14:12- Son Güncelleme - 10 Eylül 2020 15:59
Google news abonelik

Beşiktaş, Futbol Akademisi Gençlik Gelişim Teknik Sorumluluğu görevine getirilen Mehmet Ekşi için Vodafone Park’ta bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında yer alan başkan Ahmet Nur Çebi, "Bırakmam Seni kampanyası ile ilgili yapılan geceye verilen desteğe teşekkür ediyorum. Camiaya olan bağlılık tescil edildi. Kampanyamız Şubat sonuna kadar devam edecektir. İmkanı olan Beşiktaşlıların vereceği katkıya şimdiden teşekkür ediyorum. Mehmet Ekşi’yi tüm camia biliyor. Beşiktaş’a verdiği katkılar herkesin malumudur. Kendisiyle yola çıktık ve imzaladık. Umarım uzun yıllar birlikte olacağız. Mehmet Ekşi hocamız ile ilgili Sergen Hoca’nın da pozitif duyguları işimizi kolaylaştıracak. Bu bizlere çok pozitif dönecektir. Göreve geldiğimizden beri öze dönmemiz gerektiğini, özümüzden yola çıkmamız gerektiğini, altyapının da önem arz ettiğini, önceki yıllara göre Türk futbolunun sıkıntılı olduğunu belirtiyoruz. Bütün takımlarımızın aslında ekonomik olarak sıkıntıları büyük ve büyümeye devam ediyor. Altyapıdan gelecek oyuncu sayısını artırabilirsek, onların satışlarından gelecek gelirlerden faydalanmak elzem olmuştur. Başka bir çıkış yolu da yoktur. Özümüzden gelen çocuklarımızla camiamızın omuz omuza yürümesi çok da önemli." ifadelerini kullandı.

Beşiktaş Altyapıdan Sorumlu Yönetici Fırat Fidan eğitimleri sürekli hâle getirmek istediklerini söyledi. Fidan, "Böyle güzel bir günde Beşiktaş’ın gelişimi için bana verilen bu fırsat için teşekkür ederim. Sayın Ahmet Nur Çebi’ye özel teşekkürlerimi sunuyorum. Futbol altyapıya en fazla önem veren bir başkan olarak tarihe geçecektir. Sürdürülebilir başarılar için bana yol açtığı için teşekkür ediyorum. Ben lafı çok fazla uzatmayacağım. Görevi devraldığımızda 25 kişilik bir icra kurulu oluşturduk. Sponsorlarla anlaşmalar yaptık. Tüm sporcularımızın performansını yapıyoruz. Çocuklarımızın gelişimini sağlamaktayız. Oyunculara ve antrenörlerimize birçok kişisel gelişim eğitimleri aldırmış bulunmaktayız. Bu eğitimleri sürekli hâle getirmeye çalışıyoruz." dedi.

"Beşiktaş'ı en kısa sürede layık olduğu yere taşıyacağız"

"Beşiktaş'ı en kısa sürede layık olduğu yere taşıyacağız"

Neden Beşiktaş'a geldiğini açıklayan Mehmet Ekşi, "Beşiktaş’ı gönlümüzdeki noktaya en kısa sürede taşıyacağız. Necmettin Çelikhan’a da teşekkürlerimi sunuyorum. Fırat Bey de öyle. Çok ciddi ve disiplinli bir yapı gördüm. Onların da fikirlerinden faydalanarak, hep birlikte Beşiktaş’ı yukarılara taşıyacağız. Neden buradayım? Birincisi Beşiktaş, ‘Bırakma Beni’ dedi. Ben de ‘Bırakmam Seni’ dedim ve geldim. Ben gerçekten çok deneyimli bir teknik adamım. 40 yıldır Türk futboluna hizmet ediyorum. Ciddi deneyimler kazandım. Bu deneyimlerimi Beşiktaş ile paylaşmaya geldim. 100 yılın altyapısını kuracağız diye de iddialı geldim." şeklinde konuştu.

"Üretmeden tüketerek hiçbir kurum bir yere gidemez"

Beşiktaş için nasıl iddialı olduğunu da açıklayan Mehmet Ekşi, "Bu iddia nereden kaynaklanıyor? Sayın Çebi’nin bakış açısını başkan seçilmeden önce biliyorum. Bir toplantı yapmıştık. Söyledikleri gönlümüze girdi. Üretmeden tüketerek hiçbir kurum bir yere gidemez. Bu aşikardır. Geldiğimiz nokta da belli. Ekonomik olarak zor durumda kaldık. Artık azla çok yapma devri kapandı. Futbolda müthiş bir rekabet var. Hem aşağıda hem de yukarıda. Geçmişi bir kenara bırakarak ciddi işler yapmak zorundayız. Ben Beşiktaş’tan ayrıldıktan sonra son 10 yılımı TFF’de geçirdim. Orada hem akademi liglerinde, hem eğitim kurumlarında hem de Genç Milli Takım’da aralıklarla çalıştım. Yurt dışında 20 kez UEFA’nın düzenlediği toplantılara katıldım. Birçok ülkenin altyapılarını inceledim. Üzülerek söylüyorum. Birçok eksiğimizi gördüm. Bunu inşallah yönetim kurulu bir karar alarak bize destek verecek." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin en iyisi olacağız"

Doğru insanlarla doğru adımlar atacaklarını vurgulayan Mehmet Ekşi, "Yine iddialı konuşuyorum. Türkiye’nin en iyisi olacağız. Bu konuda hiçbir endişem yok. Doğru insanlarla doğru adım atacağız. En iyi çalış, en iyi ol, en iyi kal. Bunu hedef alacağız ve kendi ekolümüzü yaratarak yolumuza devam edeceğiz. Bütün dünyada 1000 kişilik bir izleyici grubu oluşturacağız. Bunların büyük bölümü gönüllü olacak. Beşiktaş’ta futbol oynamış, dünyanın neresinde olursa olsun onları scouting sisteminde kullanacağız." dedi.

"TFF’de çalışmış olmamızın bir avantajı da var"

"TFF’de çalışmış olmamızın bir avantajı da var"

Sistemin nasıl işleyeceğini açıklayan Ekşi, "Öncelikle 100 kişilik bir ekiple başlayacağız. Altyapı gruplarında 50’şer kişi olarak farklı kategorilere bakacaklar. TFF’de çalışmış olmamızın bir avantajı da var. Milli takımların genç grupları bilgisayarımızda duruyor. Sistemi iki şekilde çalıştıracağız. Akademi grubu Fulya’da devam edecek. Nevzat Demir Tesisleri’nde BEFAM’ı devreye sokacağız. Orası artık yukarıya hazırlanma yeri olacak. A Takım ya da yurt dışında oyuncu ihraç edeceğiz. Akademik formasyona sahip uzman isimlerle, Beşiktaş’ta görev yapmış arkadaşlarla çalışacağız. Sergen Hoca bize gereken desteği ve cesareti veriyor. Aşağıdan yukarıya giden yolu en iyi Sergen Yalçın ve Mehmet Ekşi biliyor. İkimiz de altyapı ve A Takım’da bulunduk. İkimiz de Serpil Hamdi Tüzün ile birlikte çalıştık. Bu resimler bize yeter. Biz desteği gördüğümüz andan itibaren müthiş oyuncuları üreteceğiz." ifadelerini kullandı.

Başkan Ahmet Nur Çebi ise bu sözler üzerine, "İnşallah güzel şeyler paylaşırız. Altyapı yükselişimiz için çok önemli. Mehmet Hoca altyapıdan oyuncu yetiştirecek. Sergen Hoca kupalar kaldıracak." dedi.

"Kulübün düştüğü durum malum"

Basın toplantısında söz olan teknik direktör Sergen Yalçın, "Yeni bir dönem başlıyor Beşiktaş’ta. Mehmet Hoca gerçekten de camianın sembol isimlerinden biri. Futbolu bıraktıktan sonra da önemli hizmetlere imza atmış bir kişi. Karakterli bir insan. Tarihinde altyapıdan birçok üretmiş bir camiayız. Son dönemde futboldaki bu maddi gücün çok yukarılara çıkması, sürekli dışarıdan milyon Euro ile oyuncu alalım durumu vardı. Kulübün düştüğü durum malum. Başkanımız tüm vaktini harcıyor. Kolay değil. Hiçbir şey bir anda olmuyor. İnşallah her şey değişir. Mehmet Ekşi’ye güveniyoruz. Çok önemli işler yapacaktır." şeklinde konuştu.

"Genç oyunculara destek vermiyor diyorlar"

Altyapı konusunun 1-2 senelik bir proje olmadığını vurgulayan Sergen Yalçın, "Ben fitili ateşledim zaten. Mehmet Hoca da devamını getirir. Aşağıdan gelen oyuncular 10’u buluyor. Halen daha genç oyunculara destek vermiyor diye eleştiriyorlar. Bunlar benim açımdan üzücü. Geriye dönünce, 19 yaşındaki oyuncuları haftalarda oynatan bir antrenör var mı? Bu kadar zor şartlarda gelip 19 yaşında oyunculara güvenmek kolay değil. Göreve geldiğimizde yeni bir dönemin başlayacağını hissettirmiştik. Aşağıdan yetiştirip, kulübe maddi güç getirecek oyuncular olacak. 1-2 senelik bir proje değil. Minimum 5 senelik bir proje. Hocaya destek olmak lazım. Biraz sabırlı olmak gerek. Bundan sonra aşağı ile iletişim de daha güçlü olacak. Genç oyuncuları alacağız. Oyun anlayışımızı onlara aşılayacağız. Mehmet Hoca önemli işler yapacak. Önümüzdeki süreç umarım çok iyi olur. Hayırlı olsun." dedi.

Sergen Yalçın'ın konuşmasının üzerine Ahmet Nur Çebi: "Sergen Hoca’ya teşekkür ediyorum. Beni de çok eleştiriyor yazarlar, yorumcular. Biz ne olduğumuzu biliyoruz. Kupaları kaldırdığımızda herkes susacaktır. Hocam sizler de bizler de meşgulüz. Bu camiayı sırtlamak zorundayız. Yaralamak adına söylenmiş şeyler oluyor. Sizler kupaya odaklanın. Gerisini boşverin."

Beşiktaş YK Üyesi Emre Kocadağ, "Öze dönüş projesiyle ilgili en somut adımlardan birini atıyoruz. Mehmet Ekşi, Türkiye’de alanında en iyi isimlerden. Kendisini ispat etmiş bir isim. Ona hoş geldiniz diyorum. Göreve geldiğimizden beri çok büyük işler yapıldı. Çözülemeyecek konular çözüldü. Bir kısmı yansıdı, bir kısmı yansımadı. İçerideki yöneticiler bunu görüyor. Sergen Hoca’nın gelmesi beni heyecanlandırmıştı. O da çok uzun vadeli düşünülen bir projenin ilk adımıydı. İkincisi de Mehmet Ekşi’nin katılması da bir başlangıç. Hocam şeref verdi. Onur duyduk. Mehmet Ekşi’ye başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

"Kadın antrenörlerle çalışacağım"

Kadın futbol takımına destek vereceğini ifade eden Mehmet Ekşi, "Kadın antrenörlerle çalışmayı kesinlikle düşünüyorum. TFF’de de eğitimler verdim. Dünyada zaten bir trend haline geldi. Kadın futbol takımına her zaman destek olacağım." şeklinde konuştu.

Mehmet Ekşi’den Batuhan Karadeniz yorumu

Batuhan Karadeniz hakkında konuşan Mehmet Ekşi, "Batuhan başlı başına bir problem oldu. Aslında ben tam tersi fikirdeyim. Batuhan 16 yaşında falandı. Demeçlerim vardı. Beşiktaş ve A Milli Takım, 10 yıl santrfor aramasın demiştim. Yetenekli bir oyuncuydu. Suçun yarısını ben alıyorum. Biz elimizden gelen her şeyi yaptık. Babasıyla ve kendisiyle toplantılar yaptım. Ekip içinde her türlü yardımı yaptım. O dönem Beşiktaş yöneticilerine yalvardım. Göndermeyin dedim. Beşiktaş’taki disiplin bunu futbolcu yapabilir dedim. Gitti. Dışarıda o kaliteyi bulamadı ve kontrolsüz kaldı. Yazık oldu." dedi.

Tesisler ne zaman bitecek?

Tesisler ne zaman bitecek?

Tesislerin ne zaman biteceğini yöneticilere soran Mehmet Ekşi: "İyi oyuncular için iyi bir tesis lazım. Konteynerlerde yetişen oyuncular vardı. Tesisler ne zaman bitecek? Takviminiz var mı?"

Ahmet Nur Çebi: "Tesisin idari tarafı var. Tahsis kısımları var. Henüz aşamadık ama aşarız. Mehmet Ekşi’nin adını duyanlar da bize tahsis ederler. Mehmet Ekşi’yi görenler bizim kötü niyetli olmadığımızı görürler. Biz camiadan her konuda destek isteyebiliriz."

Fırat Fidan: "Tesisler için gerekli izinler alınacak. Alındıktan sonra gerçekleşecek. Tesisi hazır hale getireceğiz. Bağış kampanyasında taraftarlarımız bize sürekli soruyor. Para veriyoruz ama bu paralar nereye gidecek diyorlar. Biz de altyapıya harcayacağız diyoruz. Gerekli izinler alınacaktır."

"Herkes tabelaya bakıyor"

Herkesin sonuç odaklı düşünmesini eleştiren Sergen Yalçın, "Altyapı demeyelim Serpil Hoca çok kızıyordu. Öz kaynak diyelim. Biz 20-30 tane oyuncu alırız. Sorun yok. Beşiktaş seviyesine uygun olmalı. Gelişime açık olmalı. 2-3 tane farklı yeteneği olmalı, biz geri kalanı hallederiz. Algı çok farklı yaratılıyor. Genç oyunculardan 11 tane oyuncumuz var 20 yaş bandında. Takımın yaş ortalamasını da düşürmeye çalışıyoruz. Oyuncu yeter ki yukarıya çıkacak bir kapasitede olsun. Gerisi kolay. Genç oyuncularla oynayalım. Tamam. 6.haftada yenilgiler alınca ne olacak? Herkes tabelaya bakıyor. O tarafı da önemli. Genç oyuncuları kazanacağız ve yarışmacı da olacağız. Genç oyunculara değer verilmiyor. Hangi ülkede yaşıyorsunuz? Olması gerekenden fazlası var. Mehmet Hoca ile iletişimimiz iyi. Bütün plan programları beraber yapacağız. Bazı hocaları da ben belirleyeyim dedim ve izin istedim. 12-13 yaşından al, 19’a çıkar. Bizim istediğimiz seviyeye çıkarsa biz hallederiz. Eskiden A Takım’da oynamak çok zordu. Ben PAF Takım’da staj yapmıştım. Yukarıya çıkmak çok zordu. Necip, bende oynuyordu. O zaman bile bu çocuğu alın. Burayı aştı. Yukarıya alın demiştik. Elimizdeki yetenekli oyuncular heba olmasın. Yakaladığımız oyuncuları kaybetmeyelim. Mehmet Hoca’nın sorun yaşayacağını düşünmüyorum." ifadelerini kullandı.

"Rezerv ligi 3 takım istiyor"

Rezerv liglerle ilgili konuşan başkan Ahmet Nur Çebi: "Ben buraya gelirken TFF’den geldim. Rezerv ligi 3 takım istiyor. Biri Beşiktaş. Diğer ikisini söylemeyeceğim. Diğerleri müracaata sıcak bakmamışlar. Bu tablo pek hoş görünmüyor. Hocalarımızla görüşeceğiz." şeklinde konuştu.

"Rezerv lig konusunda pek emin değilim"

"Rezerv lig konusunda pek emin değilim"

Rezerv lig konusunda düşüncelerini paylaşan Mehmet Ekşi, "Ben TFF’de çalışırken bazı çalışmalar yaptım. Kulüplere yararlı olacak sistem dediğim şey, oyuncuların ligde oynaması. Beşiktaş, 3. Lig Grubu’nda takım olarak oynarsa, futbolcular orada daha gerçekçi gelişir diye bir karara varmıştık. Rezerv lig konusunda pek emin değilim. Eğer Rezerv Lig’e yeterli başvuru olmazsa, 3. Lig’e verebiliriz deniyordu. Bunu destekliyorum. 19 yaşına gelmiş oyuncular, A Takım’da oynama kalitesini yakalamış oyuncular olacak. Diğerlerini de kiralık olarak başka takımlara verebiliriz." dedi.

Sergen Yalçın'dan Rıdvan yorumu

Genç bek Rıdvan Yılmaz hakkında görüşlerini söyleyen Sergen Yalçın, "Genç oyuncuların fazla üstüne gitmeyin. Çocukları rahat bırakalım. Oynuyor mu, ne zaman oynayacak gibi eleştiriler yapılıyor. Biz gerektiğinde oynatırız. Zamanı gelince, sırası gelince oynar. Bunlar belli olmaz. O niye oynamıyor? Rıdvan’ı kaç maçta oynattık, Caner kulübede oturdu. O zaman oynaması gerekiyordu oynadı. Oturması gerekiyorsa oturur. Siz dışarıdan izliyorsunuz. Biz 24 saat oyuncularla beraberiz. Oyuncuların üstüne gidersek, oyuncuyu kaybederiz. Bekleyelim, sırası geldiğinde oynarlar. Çok fazla aceleci olmayalım. İşler biraz kötü gidince, gençler niye oynamıyor diye sormayalım. 7 tane genç oyuncuyu da aynı anda oynatamayız. Burası Beşiktaş. Hedefi olan bir camia. Rıdvan önemli bir oyuncu. Gelişim gösteriyor. Çok daha iyi yere gelecektir. Belki de yurt dışı olabilir. Ersin ve Hasic de gelişim gösterdi. Hasic ilk başta ilgimizi çekmiyordu, şimdi farklı. Atakan çok önemli bir oyuncu. Altınordu’ya teşekkür ediyorum. Oyuncuları çok iyi hazırlıyorlar. Çok fazla bir şey öğretmek zorunda kalmıyoruz. Zamanı gelince herkes oynayacak. Acele etmeyelim." ifadelerini kullandı.

Zorla kendi kalesine attı! Yok böyle bir gol...