• Diğerleri

Mehmet Helvacı'dan Özbek ve Cengiz yönetimine gönderme: "Canaydın para değil, hayatını verdi"

12 Eylül 2019 14:58- Son Güncelleme - 12 Eylül 2019 15:36

Galatasaray Kulübü Eski İkinci Başkanı Mehmet Helvacı, sarı-kırmızılıların gündemine dair çarpıcı açıklamalar yaptı. Son yapılan Divan Kurulu Toplantısı hakkında flaş sözler sarf eden Mehmet Helvacı, “Dursun Özbek ve Mustafa Cengiz’in açıklamalarını doğu bulmadım. Sadece Özbek’i değil yönetimi de eleştirmek gerekiyor. Galatasaray’da en çok parası kalan isim rahmetli Özhan Canaydın’dır. Ama Canaydın kulübe para değil, hayatını vermiştir” ifadelerini kullandı.

Radyospor’da Spor Kazanı programında Özgür Sancar’ın canlı yayın konuğu olan Mehmet Helvacı’nın açıklamaları şu şekilde:

Mehmet Helvacı: ”İki başkanın üslubunu doğru bulmadım”

Ne diyeceğimi bilemiyorum. Divan Toplantısı’na gittim. Bir sınav sebebiyle erken çıktım. Konuşmaların hepsini dinledim. İki başkanın üslubunu doğru bulmadım. Galatasaray’da yöneticilik yapanlar ciddi fedakarlıklar yaparlar ama dile getirmezler. Bunu dile getirecekseniz yapmamanız tavsiye ediliyor. Galatasaray için yaptığını söyleyenler Galatasaray için yapmamışlardır. Dursun Özbek verdiği paraları anlatıyor. Bu hoş değil. Onu da bu şekilde konuşmaya zorlayanlar da eleştirilmeli. Mustafa Cengiz yönetiminin bir ödeme niyeti yok gibi görünüyor. Dursun Özbek’ten bu parayı hibe etmesini bekleyemezsiniz. 20 milyon dolar gibi bir para verdiği konuşuluyor. Kimse bu parayı da hibe etmedi.

“Özhan Canaydın Galatasaray’a para değil, hayatını verdi”

“Özhan Canaydın Galatasaray’a para değil, hayatını verdi”

Bu kulüpte en fazla parası kalan Özhan Canaydın idi. Onun yokluğunda konuşmak istemiyorum. Benim takip ettiğim kadarıyla böyle. Kendisi de bunu dile getirmeyi pek sevmezdi. Bu söylendiği zaman da karşısındakini sustururdu. Karşısındakini konuşturmazdı. Ben Galatasaray’a şunu verdim, bunu verdim dememiştir. Özhan Canaydın, şunu bunu vermemiştir Galatasaray’a hayatını vermiştir. Bu Galatasaray terbiyesidir. İki başkanın o yüzden tavrını uygun görmedim. Tabi ki insanlar böyle şeyler yapabilir ama yeri değil. Galatasaray’ın bir sürü sorunu var. Yönetimin eleştirilmesi ve takdir edilmesi gereken yerler var. Kişisel alacaklar, hesaplar bir masada görüşülür. Dursun Özbek’i değil yönetime de bu eleştiriyi yöneltiyorum.

Mehmet Helvacı: ”Özbek’in alacağı var mı? O zaman ödeyin”

Mehmet Helvacı: ”Özbek’in alacağı var mı? O zaman ödeyin”

Dursun Özbek kendisini haklı görüyor. Mustafa Cengiz de kendisini haklı görüyor. Bu bir bakış açısıdır. Dursun Özbek’in alacağı var mı? Var. O zaman ödeyin kardeşim. Ya da bir şekle bağlayın. Bunu konuşulur olmaktan çıkarın. Bunları medya üzerinden konuşmak olmaz. Eski başkan hatalı olabilir. Onun yaptığı yanlışı sizin tekrar etmeniz de doğru değil.

“Bu konuşmalar Galatasaray terbiyesine yakışmıyor”

Dursun Özbek’i savunmuyorum. Yaptıklarını doğru bulmadığımı ifade ettim. Sadece; Dursun Özbek’i hatalı olarak görmediğimi ifade ediyorum. Kendisine de bir ödeme planı sunulmamıştır. Az bir paradan da bahsetmiyoruz. Büyük bir miktar. Geri dönüşünün bir şekilde olması gerekiyor. Toplamda 20 milyon dolar diye biliyorum. İki başkan arasında polemikler var. Parayı verdi mi? Verdi. Alacağı var mı? Var. Ödenmesi gerekiyor. İki başkan arasındaki konuşmalar Galatasaray’a yakışmıyor. Dursun Özbek’i buna mecbur bırakanlar da yanlış yapmıştır. Her iki tarafı da eleştiriyorum. Kediyi köşeye sıkıştırırsanız kedi sizi tırmalar. Ondan sonra neden tırmalıyor diyemezsiniz. Aradan geçen zaman var. Nasıl ödeme yapılacağına dair bir plan sunulmadı. Adamın, kabul ettiğin alacağını ödemiyorsun.

“Bu toplantının yapılmamış olmasını dilerdim”

“Bu toplantının yapılmamış olmasını dilerdim”

Adil olmadığınızda taraflardan biri haklı görebilirsiniz. Ben eşit yaklaşıyorum. Benim için kişilerin önemi yok. Genel konuşuyorum. İlkelere ve değerlere bakarım. Maalesef bu değerler ve ilkeler zedelenmiştir. Galatasaray’da son yapılan Divan Kurulu Toplantısı’nın yapılmamış olmasını dilerdim.

Galatasaray Lisesi’ne yapılan atama

Galatasaray Lisesi’ne yapılan atama

Vahdettin Engin’in Galatasaray ile bir bağı var mı? Divan Toplantılarına katılıp katılmayacağını beyan etmesi lazım. Edecektir de. Belki işlerinin yoğunluğundan yapmamıştır. Yetkilerinin başkalarına devri gibi bir durumu söz konusu olmaz. Orada bir yanlışlık olabilir. Nereden istifa etti? Galatasaray Lisesi müdürlüğünden istifa etmedi. Devam ediyor. Galatasaray ile ilişkilerini resmi olarak belirleyen yazılı bir beyanda bulunacaktır. Bir yetki devri olmaz. İstifa söz konusu değil. Galatasaray Lisesi müdürü, herhangi bir yetkisini bir yardımcısına devredemez. Bu kulübe ve kulübün temsil makamı olan başkanlığa karşı yakışıksız olur. Doğrusu; kendi dönemi açısından bu işi yapmayacağını ifade eder. Bu iş hallolur.

“Galatasaray, kararı Tahkim ile sınırlı bırakmamalı”

Ortada gerçekten kasıtlı ve planlı bir şekilde uygulamaya konulmuş kötü bir durum var. Bu durumu hızlıca ortadan kaldırmak lazım. Bu konuşularak olmaz. Sayın Fatih Terim neden ceza aldı? Galatasaray’a karşı bir takım planları görüyor. Birinin dile getirmesi gerektiğini düşünüyor. Kendisini ateşe atıyor ve ceza alıyor. Bu kadar ceza olmalı mı o ayrı mesele. Bu konuşmaları Fatih Terim’in yapmasına gerek yok. Ama kimse olmadığı için yapıyor. Bunu başka birisinin yapması lazım. Galatasaray Spor Kulübü’nün bu davranışları hukuka taşımalı. Galatasaray, biz bunu Tahkim ile sınırlı olarak hukuka taşımayacağız, oradan çıkan kararı da hukuka götüreceğiz demeli. Bunu demelerini de söyledim. Buradan çıkacak olan sonuçlar ülke açısından da önemlidir. Kötülükleri yapan insanlar da her riski böylece alamaz. Bunu sadece Tahkim kararı ile sınırlamamak lazım. Bunlar konuşularak halledilmez. Reaksiyon değil, önleyici olmak gerekiyor.

“Hiç kimse başlangıçta hakkından feragat edemez”

“Hiç kimse başlangıçta hakkından feragat edemez”

Hukukta hiç kimse bir hakkından başlangıçta vazgeçemez. Geçerli değildir. Bu bir centilmenlik anlaşmasıdır. Size centilmence davranan kişilere siz de nazikçe davranma sözü verirsiniz. Karşı taraf bunu bozarsa nazik olmak zorunda değilsinizdir. Patron işçiden feragat alır ama mahkeme geçersiz sayar. Patron işçiden ibra alır ama mahkeme geçersiz sayar. Neden? Hiç kimse hakkından başlangıçta feragat edemez. Hukukta böyledir. Yapamıyoruz diye bir şey yok. Yapmıyoruz var.

“Galatasaray’ın gerçekleştirdiği transferler olumlu”

“Galatasaray’ın gerçekleştirdiği transferler olumlu”

Sadece Falcao değil tüm transferler başarılı ve olumlu. Tabi ki transfer risktir. Yapıldığı kısmıyla doğru olduğunu düşünüyorum. Futbol seyircisini izlemeye yönelten transferler yapıldı. Şeffaflığa ilişkin bir takım sorunlar olduğu konuşuluyor. Yönetimin bunlara ilişkin bir şeyler söylemesi gerekiyor. Sözleşmede KAP’a açıklanmayan şeyler olduğu konuşuluyor. Bunlara ihtimal vermek istemiyorum. Ne olduğunu tam bilmeden net konuşmak istemiyorum. Bir hukukçu olarak bilgi ve belge olmadan konuşmam. Böyle bir şeyin Galatasaray’a uygun olmadığını söylüyorum. Eğer böyle bir şey varsa yönetimle ilgili bakış açım değişir. Süreçte arızalı bazı şeyler oldu. Ama onları tekrar gündeme getirmemek gerekiyor. Kasımpaşa maçını bir taraftar olarak merakla bekliyorum. Maça da gideceğim.

Matchroom Boxing Night | Demetrius Andrade vs Maciej Sulecki