• Diğerleri

Küme düşme kaldırılsın, yabancı kuralı 1 yıl ertelensin

Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, Ali Koç, Berna Gözbaşı, Fatih Mert, Hüseyin Üneş Kulüpler Birliği Vakfı toplantısı sonrasında neler söyledi? Yayıncı kuruluş, yabancı kuralı ve harcama limitleri hakkında ne düşünüyorlar? İşte detaylar...
28 Temmuz 2020 17:35- Son Güncelleme - 28 Temmuz 2020 17:35
Google news abonelik

AJANSSPOR-HABER

Kulüpler Birliği Vakfı ve Göztepe Kulübü Başkanı Mehmet Sepil, toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Sepil, yayıncı kuruluş, küme düşme, yabancı kuralı ve rezerv lig ile ilgili konuştu.

 

"Berna başkanımız öncülüğünü yaptı"

Türk futbolunun çok bir süreçten geçtiğini belirten Sepil, "Başkanlar bu toplantıya katıldı. Çok zor bir süreçten geçti Türk futbolu. Bu süreçte sorunlar da beraber geldi. Bunları tartıştık. Hatayspor ve Erzurumspor başkanları da toplantıda yer aldı. Önümüzdeki toplantıda aramızda bir yeni takım daha olacak. Onlar olmadan kararlar almamız mümkün değil. Yeni toplantıyı kısa sürede yapacağız. Bütün kulüplerin çok önem verdiği konuya değinmek istiyorum. Kadına Şiddete Karşı Olma kampanyası... Berna başkanımız öncülüğünü yaptı. Biz de gayret içinde olduk" dedi.

 

"Liglerden düşmenin kaldırılmasıyla ilgili talepleri vardı"

Liglerden küme düşmenin kaldırıması ile ilgili konuşan Sepil, "Birçok konu başlığı vardı. Bu sene lig tamamlandı ve 3 kulüp düştü. Son iki ay içinde bu kulüplerimizin müracaatı vardı. Bu sürecin haksız rekabeti, zor rekabeti oluşturacağını bu sene liglerden düşmenin kaldırılmasıyla ilgili talepleri vardı. O zaman TFF bu talebi kabul etmedi,. Ligleri tamamladık. Bu kulüpler, son 3 sırada tamamlayan Malatyaspor, Kayserispor ve Ankaragücü ligden düşmenin kaldırılması talebi ile geldiler. Kulüplerin tamamının bu konuda ortak düşündüğü, bunun kabul edilbileceğini düşünüyoruz. TFF'ye tavsiye alması konusunda ortak bir görüş oluştu. Tavsiye kararımızı TFF'ye ileteceğiz" şeklinde konuştu. 

 

Yayıncı kuruluş ve yabancı kuralı hakkında...

Yayıncı kuruluş ve yabancı kuralı hakkında...

Yayıncı kuruluş ve yabancı kuralına da değinen Sepil, "Biz her zaman yayıncı kuruluş ile yapılan görüşmelere hazırız ama ortada mevcut bir kontrat olduğunu ve uygulanması gerektiğini tekrar federasyona hatırlatacağız. Üçüncü olarak bugün yabancı futbolcu konusunu görüştük. Bu karar alınmadan kulüplerle bir son istişare yapılmasını tavsiye ettik. Biz kulüpler olarak ortak tavır alabiliyoruz. Kulüplerin burada çok doğal olarak değişik tavırları var.  Bugün 18 kulüp olarak bu yapılan çok hızlı yapılmıştır, bu sene yapılmasının faydası yoktur ve ekonomilerde yara açacaktır görüşünde birleştik. Biz şunu teklif ediyoruz, bu işi 1 yıl erteleyelim. Bu kadar hızlı alınan kararın yararı yoktur ve zarar verecektir" açıklamasını yaptı. 

 

"Harcama limitlerinin kulüplerin ihtiyacını karşılaşamadığı görüşüne vardık"

Harcama limitleri hakkında konuşan Sepil, "Dördüncü konumuz harcama limitleri. Bu konuyla ilgili de federasyonumuz ile 1.5 senedir devam eden bir süreç var. İlk uygulamada da kulüpler olarak değişik görüşler oluştu. Federasyon ve kulüpler arasında görüş ayrılıkları vardı. Bugün yaptığımız görüşmede şu anki federasyonun getirdiği harcama limitlerinin kulüplerin ihtiyacını karşılaşamadığı görüşüne vardık. 18 kulüp, tekrar federasyona gidip bu konuyla ilgili endişelerimizi ileteceğiz. En yakın zamanda gidecek ve teklifleri görüşeceğiz" ifadelerini kullandı. 

 

"Teklifimizi götürdük"

Son olarak Rezerv ligin takipçisi olacaklarını söyleyen Sepil, "Sürekli olarak genç oyuncuları hazırlamak ile ilgili konuşuyoruz ama onlara oynayabilecek ortamı hazırlayamıyoruz. 2 sezon önce U21 ani bir kararla kaldırıldı. Bunun yerine bir uygulama geleceği söylendi ama hala böyle bir gelişme yok. Biz çok net olarak teklifimizi götürdük. Bazı Süper Lig'den katılmayan kulüpler olabilir ama çoğunluğu katılmak istedi. Bizim kulüpler olarak ısrarlı olduğumuz bir konu var o da rekabetçi bir ortamın sağlanması. Rezerv ligin çok önemli olduğunu ve takipçisi olduğumuzu federasyona bildireceğiz" diyerek sözlerini tamamladı. 

Gözbaşı: "Beni çok duygulandırdı

Gözbaşı: "Beni çok duygulandırdı

Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı ise, Kulüpler Birliği toplantısının ardından açıklamalar yaptı.

Berna Gözbaşı, tüm kulüplerin üzerinde anlaştığı küme düşmenin olmaması yönündeki tavsiye kararı için , "Tüm kulüplerin küme düşmeme olması için tavsiye kararında bulunması, beni çok duygulandırdı" dedi.

Toplantıyı terk etmesiyle gelen soruya gülerek cevap veren Gözbaşı, "Tek kadın başkanı olarak naz ve kapris yapmam hakkını kullandım. Sorun yok" diye konuştu.

Transferin gözde ismi Bernard Mensah ile ilgili de konuşan Kayserispor Başkanı, "Bir Mensah'ımız var, istemeyen takım yok. Ben de görüyorum orayla anlaşıldı, burayla anlaşıldı. Şu anda bir anlaşma yok, zaten olsa ben açıklarım" ifadesini kullandı.

Ali Koç: "Bayram sonrası ayın 4'ünde 5'inde her şeyi açıklayacağız"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç da, "Sezon yeni bitti. Kupa maçı var. Bayram sonrası ayın 4'ünde 5'inde her şeyi açıklayacağız. Camiamızdan sabır istiyoruz. Seneye 20 takım olması görüşü bildirildi. Bence önemli. Pek çok ligde 20 takım var. Bizde neden olmasın? Zor olacak ama olabilir. Yabancı kuralının değişmesi hepimizi zora soktu. Bu kararın değişmesini ya da 1 yıl sonra uygulanmasını istiyoruz" diyerek sözlerini tamamladı. 

Fatih Mert: ''Lig 20 takımla oynanabilir''

Ankaragücü Başkanı Faith Mert ise, küme düşme konuyla ilgili olarak, ''Bu düşmeme konusu dünyadaki pandemiden sonra Türkiye’nin de gündemine gelen bir konu. Biz normal şartlarda düşmüş olsak zaten böyle talepte bulunmazdık. Bu Mart ayından beri gelen bir konu. 10 kulüpte zaten düşmenin olmaması için bir süreç vardı. Sezon içeisinde şampiyonluk yarışı etkilenmesin diye askıya alınmıştı bu konu ama bugün gündeme geldi. Kulüplerin tamamı ligden düşmenin olmaması yönünde görüşlerini ilettiler.'' dedi.

Baz kulüplerin ekonomik kaygılarını da haklı bulduğunu belirten Mert, ''Kulüpler şart gözetmeksizin tamam dediler. Bazı kulüpler de haklı olarak ekonomik endişelerini dile getirdiler. Düşme olmasın ama ekonomik olarak etkilenmeyelim dediler. Ben buna da katılıyorum hakılılar. 20 takımla oynanabilir lig. Avrupa’da 20 veya 22 takımla oynanıyor ligler.'' şeklinde konuştu.

En başarısız 10 penaltı atışı! Part 1