Spor Yasası Menajer Futbolcu ve Başkana Ağır Cezalar Getiriyor

Salim Manav
26.03.2022 - 08:41 | Son Güncellenme: 08.04.2022 - 12:08

TBMM'ye sunulan yeni spor yasası menajerlik sözleşmelerini 2 yıl sınırlıyor. Resmi sözleşme dışında gizli sözleşme yapılırsa futbolcuya 1 yıl men başkana da 3 yıl hapis geliyor. Detaylar haberimizde...

Spor Yasası Menajer Futbolcu ve Başkana Ağır Cezalar Getiriyor

Yazı Dizisi-1

Kenan BAŞARAN - AJANSSPOR

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) gelen Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi'nde menajerler konusunda önemli değişiklikler getiriliyor. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda görüşülmek üzere TBMM Başkanlığı'na sunulan yasa tasarısında menajerlik sözleşmeleri konusunda radikal değişiklikler getiriliyor. Hem süre kısıtlaması hem de resmi sözleşme dışında menfaat sağlanması halinde ağır cezalar öngörülüyor.

Gizli sözleşmeye hapis cezası

Teklifte, "Spor kulüpleri, spor anonim şirketleri ile profesyonel futbolcular ve menajerler arasında Gençlik ve Spor Bakanlığına ve TFF'ye bildirilen sözleşme dışında taraflara veya üçüncü kişilere doğrudan ya da dolaylı menfaat sağlayan başkaca bir hukuki işlemin tespiti halinde taraflara idari ve adli yaptırım uygulanması amaçlanmaktadır" deniliyor. Bu da aşağıda görüleceği üzere hapis cezalarına kadar varan yaptırımlar demek.

Kazanç artıkça menajerin yüzdesi düşecek

Transferlerde menajerlik ücretleri hep tarşılagelmiştir. Kulüplerin menajerlik ödemeleri nedeniyle büyük zararlara uğratıldığı yıllardır tartışılan konuların başında geliyor. Kanun teklifi menajerlik ödemelerine 2 milyon TL'nin altı ve üstü olmak üzere bir kriter koyuyor. Buna göre futbolcunun kazancı arttıkça menajerin alacağı yüzde düşecek.

2 milyon TL'nin altı yüzde 10, üstü yüzde 5

Teklifte menajerlik ücreti için getirilen düzenleme şöyle: "Menajerin ücreti futbolcunun yıllık taban brüt geliri üzerinden hesaplanır. Söz konusu brüt gelirin hesabında; taşınır veya taşınmazların karşılıksız kullandırılması ya da mülkiyetlerinin nakli gibi diğer kazandırmalar ile başarı primleri veya bonus ya da imtiyaz gibi garanti edilmemiş olan menfaatler dikkate alınmaz. Menajere verilecek ücret en fazla; sözleşme süresince futbolcuya ödenecek brüt gelirin iki milyon Türk Lirasından az olması durumunda bu ücretin yüzde onuna kadar, brüt gelirin iki milyon TL'den fazla olması durumunda ise bu ücretin yüzde beşine kadar kararlaştırılabilir."

Kulübü temsil eden menajere yüzde 10

Menajerlik sözleşmeleri 30 gün içinde hem TFF hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bildirilmek zorunda. Bir oyuncunun satışında kulübü temsil eden menajerin alacağı ücret için de üst sınır belirlendi:

Futbolcusunu başka bir kulübe transfer eden spor kulübü veya spor anonim şirketini temsil eden menajere, spor kulübü veya spor anonim şirketinin elde ettiği bonservis bedelinin yüzde onuna kadar ücret kararlaştırabilir." Söz konusu sözleşme 1 hafta içinde federasyon ve bakanlığa bildirilecek.

Futbolcuya 1 yıla kadar men

Kanun teklifi resmi sözleşme dışında üçüncü kişilere menfaat sağlayan başka işlemlerin tespiti halinde menajerin lisansını iptal ediyor. Ancak futbolcu ve yöneticilere çok daha ağır yaptırımlar öngörüyor:

"Spor kulüpleri, spor anonim şirketleri ile profesyonel futbolcular ve menajerler arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TFF'ye bildirilen sözleşme dışnda taraflara veya üçüncü kişilere doğrudan ya da dolaylı menfaat sağlayan başkaca bir hukuki işlemin tespiti halinde, menajerin faaliyetine son verilir ve ilgili futbolcu üç aydan bir yıla kadar
müsabakalardan men edilir."

Başkana 3 yıla kadar hapis

Teklif bu konuda en ağır yaptırımı ise kulüp yöneticilerine getiriyor:

"Bu fıkraya aykırı davranan spor kulübü ve spor anonim şirketi başkan, yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerine iki yıldan üç yıla kadar hak mahrumiyeti cezası verilir. Spor kulübü ve spor anonim şirketi başkan, yönetim kurulu üyeleri ve yöneticileri tarafından maddede belirtilen ücret sınırlamalarına uyulmaması durumunda haklarında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası uygulanır."

Senin için hazırladığımız haberler