AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Formula 1 Haberleri | Mercedes'den ayrılan Bottas'tan emeklilik yanıtı

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 05 Oca 2022 - 19:24 / Son Güncelleme : 05 Oca 2022 - 19:42

Formula 1 haberleri... 2022 Formula 1 sezonunda Alfa Romeo ile yarışacak olan Valtteri Bottas, Formula 1'den ne zaman emekli olacağını açıkladı. İşte detaylar

AJANSSPOR - HABER

Mercedes pilotu Valtteri Bottas, F1 kariyerine 2022 sezonu itibarıyla Alfa Romeo koltuğunda devam edecek. Lewis Hamilton ile takım arkadaşı olan Bottas, geride kalan süreçte hiç şampiyonluk savaşı veremedi ve genel anlamda Hamilton'dan yavaştı. Hemen hemen her yıl Bottas'ın koltuğunu kaybedeceği yönünde spekülasyonlar çıkarken, 2021 sonunda yerini George Russell'a bırakacağı açıklandı.

Emekli olmayı düşünmüyor

Kariyerinde bir değişikliğe gitmek zorunda olan Bottas, geçen sezonki İtalya Grand Prix'sinden önce Alfa Romeo'ya geçeceğini resmen duyurdu. 2022 sezonunda büyük olasılıkla orta gruba geri dönecek olan Finli pilot, spora olan tutkusuyla, emekli olmayı düşünmediğini dile getirdi.

"Psikolojik olarak bu savaşa hazırım"

Bottas, "Mercedes ile yarışa başladığımızda kazanma şansımız olduğunu hissediyoruz. Gerçekçi olmak gerekirse gelecek yıl durum farklı olacak." dedi. Yeni rolü ile ilgili kendini sorguladığını da itiraf eden 32 yaşındaki sürücü, "Psikolojik olarak bu savaşa hazırım" ifadesini kullandı. Valtteri Bottas, Formula 1'den ayrılmayı hiç düşünmediğini kaydederek, "Bu sporun getirdiği rekabete dair her şeyi seviyorum" dedi.

Alfa Romeo'nun uzun vadeli projesinin başarılı olmasına yardım etmek istediğini ifade eden Bottas, "Birlikte güzel sonuçlar elde edersek harika olur" şeklinde konuştu.

Valtteri Bottas'ın performansı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda toplam 178 yarışa katılan Fin pilot Valtteri Bottas, 10 yarış birinciliği, 20 pole pozisyonu kazandı. 2021 sonunda ise 1 galibiyet ve 11 podyum ile Bottas, takım arkadaşı Hamilton’un arkasında 226 puanla 3. sırada tamamlamıştır.