"Merih Demiral, Fenerbahçe'den kovuldu!"

18 Nisan 2020 11:14- Son Güncelleme - 18 Nisan 2020 11:21
Google news abonelik

Fenerbahçe'nin eski altyapı antrenörü Semih Özü, Ajansspor Instagram canlı yayınına katıldı.

Semih Özü, Ajansspor Muhabiri Barış Şehirlioğlu'nun sorularını yanıtlarken, Merih Demiral'ın Fenerbahçe'den nasıl koparıldığını açıkladı.

Türkiye'deki altyapı sistemi nasıl işliyor?

"Altyapı Türkiye'de yapılıyor mu? Yapılıyor. Birkaç tane kulübü ayırmak lazım burada. Yalancı bahar gibi. Altyapı demek okul demektir. Futbol sahanız yok, altyapınız var. Futbol sahası olmadığı zaman her şey yarım oluyor. Yarım çim sahada altyapı oyuncusu çıkarmaya çalışıyoruz."

Altyapıda ne kadar süre eğitim verilmelidir?

Altyapıda ne kadar süre eğitim verilmelidir?

"Altyapıdaki oyuncuları ben Fenerbahçedeyken toplam 5-6 sene eğitim verirdik. Çocuğu ailenden fazla ayırmak gibi bir planımız olmadı. Biz oyuncuları 8. sınıftan itibaren altyapıda eğitime alırdık. Organize olduğumuz okullara alıyorduk o genç yetenekleri. A takıma gidince zor maçlarda görev almadıklarını gördüm. Ortalama 5 sene bir oyuncunun yetişmesi için ideal bir süreçtir."

Fenerbahçe nasıl bir sistem kurmalıdır?

"Futbol aklını kurmak lazım. Juventus'ta Nedved futbol aklıdır. Nereden nereye geldiler. Sportif direktör kulübün her tarafında olmak zorunda. Bizdeki sportif direktörler A takım maçını izliyorlar. Aykut hoca altyapıya çok geldi ama U21 maçlarını tribünden seyredip giderdi.  Altyapı tesislerine uğramazdı Aziz Başkan daha çok gelirdi.Ersun Yanal altyapıdan gelen oyunculara şans vermedi. Genç oyuncuların adını bilmeyen antrenörler var. Sportif direktör dediğimiz insan futbolun her noktasında çalışmış olması gerekir. Futbol aklını kulüplerin içine sokmamız lazım. Altyapı çok ince ince oya gibi işlenmesi gereken bir sistemdir."

Altyapıya bugüne kadar neden önem verilmedi?

"Altyapılar kulüpler tarafından yalnız bırakılıyor. Son zamanlarda biraz daha bu durum iyileşme gösterdi. Altyapıda Trabzonspor büyük kulüplere örnek oldu. Bursaspor ve Eskişehirspor'u da örnek verebiliriz. Yukarıda para olduğu için altyapıya kulüpler önem vermediler. Para bitince altyapı önemli hale geldi. Altyapıya imkanlar yeteri kadar verilmiyor."

David Badia, Fenerbahçe'nin altyapısı için doğru isim miydi?

David Badia, Fenerbahçe'nin altyapısı için doğru isim miydi?

"David Badia, Ali Koç'un ön ayak olmasıyla daha önce Antalyaspor altyapısında görev aldı. Badia'nın ismi geçerken Galatasaraylı bir meslektaşım 'İnşallah Fenerbahçe'ye gelir de ne olur görürsünüz.' dedi. Badia doğru isim değildi. Badia'nın kapasitesi yoktu. Comolli'nin getirdiği bir insan değildi ve araları iyi değildi. Bir süreç kaybı oldu ama oyuncular da kayboldu. Altyapıda hata en az seviyede olmalıdır."

Merih Demiral, Fenerbahçe'den nasıl koptu?

"Merih Demiral, Karamürselden ben getirdim. Karamürselden Merih Demiral'ı bedavaya aldım. Fenerbahçe'ye geldiğinde fiziki sıkıntılar yaşadı. Kamburumsu görüntüsü vardı. Kambur gibi koşuyordu. Performans hocaları Merih Demiral'ın vücut şeklini çalışarak düzelttirdi. Merih Demiral çok iyi performans gösterdi. O dönem Şenol Çorlu, U21'e geçti. altyapı sorumluluğuna başka bir antrenör geldi. A takıma oyuncular U21'den gider. U21'e gelen hoca ile Şenol hoca arasında biraz rekabet oldu. Bazı sıkıntılar doğdu. Merih Demiral, U19'da oynuyordu. Merih U19'dan U21'e geçmeden A takıma gönderildi. Tabii ki bunda bir sıkıntı oldu. Netice olarak bunu U21'deki oyuncularınıza nasıl anlatabilirsiniz?"

"Oyundan çıkarken çok sinirlendi..."

"Şenol Hoca, Merih Demiral'ı devre arası U21'e aldı. Liglerin bitmesine 5 hafta kala Galatasaray maçı oynuyoruz Florya'da. 1-0 mağlup durumdayız, 1-1 oldu, ikinci golü yedik. Merih Demiral'ı Şenol hoca oyundan aldı. Merih Demiral oyundan çıkarken bayağı bir sinirlendi. Formasını yere attı. Orada sakinleştirmeye çalıştık ama sakinleşmedi. Tesislere döndük. Şenol hoca biraz ceza olsun diye Merih'i U19'a gönderdi. U19 ile sadece antrenmanlara çıkmasını istedi, Durumu bildirerek oynatılmaması gerektiğini U19 hocasına aktardı."

"Merih Demiral kovuldu"

"Ertesi hafta U19 maçında Merih oynatıldı, diğer haftalarda da oynatıldı. Son hafta Trabzon'a gitti takım. 4-4 kalınan maçta Merih Demiral kırmızı kart gördü. Tesise döndük, lig bitti tesislerden ayrıldık. Merih Demiral o ara tesiste çalışıyor. Altyapı sorumlusu Merih'i odasına çağırıyor. Merih Demiral'ı Fenerbahçe kulübünden kovuyor. Merih'in kulüpten ayrılışı böyledir. Merih Demiral bir daha bu kulübün kapısından girmeyeceğine dair büyük bir yemin etmiş. Merih'in kopuşu aslında iyi yönetilememek. Fenerbahçe onun gibi büyük bir yeteneği kaybetti."