AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Mete Gazoz, Olimpiyat şampiyonu!

Ajansspor Editör
Emrah Karalinc
İlk Yayınlanma : 31 Tem 2021 - 08:53 / Son Güncelleme : 31 Tem 2021 - 19:59

Milli okçumuz Mete Gazoz, 2020 Tokyo'da başarılı performansını sürdürdü Olimpiyat şampiyonu oldu. İşte detaylar...

Mete Gazoz, Olimpiyat şampiyonu!

AJANSSPOR-HABER

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 8. gününde mücadele eden milli okçu Mete Gazoz, Olimpiyat şampiyonu oldu! Detaylar haberde...

Mete Gazoz'un yolculuğu

Yumenoshima Okçuluk Alanı'nda 29 Temmuz Perşembe günü yapılan ilk tur maçında Lüksemburglu Jeff Henckels'i, ikinci tur müsabakasında ise Avustralyalı Ryan Tyack'ı yenen Mete Gazoz, son 16 turuna yükselmişti.

Taylor Worth'u da eledi

Çeyrek final için mücadele eden milli okçu, son 16 turunda Avustralyalı Taylor Worth ile karşı karşıya geldi.

Dengeli başlayan müsabakanın ilk seti 1-1 beraberlikle sonuçlandı. Maça ağırlığını koyan ve motivasyonunu üst seviyede tutan Mete, sonraki 3 seti 2-0'lık skorlarla aldı. Maçı 7-1 kazanan 22 yaşındaki Mete Gazoz, adını çeyrek finale yazdırdı.

Çeyrek finalde zorlu rakibi eledi

Mete Gazoz, bu turda ABD'li Ellison ile karşı karşıya geldi. Rio 2016'de bireyselde bronz madalya kazanan Ellison'un dünya şampiyonası, Pan Amerikan Oyunları ve dünya kupası gibi organizasyonlarda altın madalyaları bulunuyordu. 

Ancak; okçumuz Mete Gazoz, çeyrek finalde ABD'den Brady Ellison ile karşılaştı. Şu ana kadar başarılı bir performans sergileyen Gazoz, rakibi karşısında 7-3 güldü ve adını yarı finale yazdırmış oldu. 

Finale Japon rakibini yenerek çıktı!

Yarı finalde Japon rakibi Takaharu Furukawa ile karşılaşan Mete Gazoz, rakibini 7-3 mağlup ederek finale adını yazdırdı.

İlk altın madalya

Mete Gazoz, finalde İitalya rakibi Mauro Nespoli'yi yenerek Olimpiyat şampiyonu oldu ve Türkiye'ye okçulukta ilk madalyayı getirmiş oldu. Mete Gazoz, "Çok mutluyum. Söz vermiştim, onu tuttum. Herkese çok teşekkür ederim!" dedi.

Olimpiyat tablosu

 • 1. Çin - 44 madalya (20 altın, 12 gümüş, 12 bronz)
 • 2. Japonya - 29 (17 altın, 4 gümüş, 8 bronz)
 • 3. ABD - 45 (16 altın, 17 gümüş, 12 bronz)
 • 4. Rusya Olimpiyat Komitesi - 36 (10 altın, 15 gümüş, 11 bronz)
 • 5. Avustralya - 26 (10 altın, 3 gümüş, 13 bronz)
 • 6. Büyük Britanya - 27 (8 altın, 9 gümüş, 10 bronz)
 • 7. Güney Kore - 15 (5 altın, 4 gümüş, 6 bronz)
 • 8. Hollanda - 16 (4 altın, 7 gümüş, 5 bronz)
 • 9. Fransa - 16 (3 altın, 7 gümüş, 6 bronz)
 • 10. Almanya - 16 (3 altın, 4 gümüş, 9 bronz)
 • 32. Türkiye - 3 (1 altın, 2 bronz)

"Kalbimiz Türkiye'deydi"

"Sizleri gururlandırdığım için çok mutluyum"

Sosyal medyadan paylaşımda bulunan Olimpiyat şampiyonu Mete Gazoz şunları söyledi: "Bugün yıllardır hayalini kurduğum, Rio’da gerçekleşen olimpiyatlardan sonra sizlere söz verdiğim olimpiyat madalyasına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Yıllardır verdiğim emeklerin karşılığını aldığım, en önemlisi bana inanan sizleri gururlandırdığım için çok mutluyum. Ülkemizi kürsünün en üst basamağında temsil etmenin gururunun yanı sıra, Türk sporu için, ülkemizin gençlerini spora teşvik etmek, onlara yol göstermek için çıktığım yolda çok değerli adımlar atmış oldum. Zafere giden bu zorlu yolda bana her zaman destek olan aileme, beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan federasyonumuza, başta Göktuğ Ergin olmak üzere tüm antrenörlerimize, bakanlığımıza ve ekibim Possible’a sonsuz kez teşekkür ederim."