AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Mete Gazoz isim hakkını kaptırdı

Ajansspor Editör
Salim Manav
İlk Yayınlanma : 20 Ara 2021 - 10:48 / Son Güncelleme : 29 Ara 2021 - 15:04

Mete Gazoz'un annesi Meral Gazoz, oğlunun isim tescil hakkının Ömer Çetin adlı girişimciye kaptırıldığı açıkladı. Detaylar haberimizde...

Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda okçulukta aldığı Altın madalya ile Türkiye’nin göğsünü kabartan ve gazoz sektörünün de yakından takip ettiği Mete Gazoz (22) adına ilginç bir ‘Marka’ savaşı yaşanıyor. Her şey okçulukta aldığı ilk altın madalya ile geniş bir hayran kitlesine ulaşan Mete Gazoz için ailesinin yürüttüğü bir dizi ‘marka’ çalışması sırasında ortaya çıktı.

Mete Gazoz’un ailesi, 2016 yılında Okçuluk alanındaki bazı ürünler için yapılan tescillerin, 2021’de kazanılan yeni altın madalya ile daha geniş bir ürün grubunu içermesine karar verdi. Bu nedenle anne Meral Gazoz 9 Ağustos 2021’de ikinci kez Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TPE) başvurmaya karar verdi. Sıra soyadları da olan ‘gazoz’ sınıfına gelince anne Meral Gazoz’dan önce başka bir kişinin daha başvuruda bulunduğu anlaşıldı.

Ömer Çetin 4 Ağustos'ta başvuru yaptı

CNN Türk'un haberine göre; kurum kayıtlarına göre 4 Ağustos tarihli başvurunun sahibi Ömer Çetin’di. Gazoz Ailesi ile bir yakınlığı bulunmayan Çetin adına başvuruyu yapan İsimtescil Bilişim AŞ şirketi, ‘Mete Gazoz’ markasını bira, enerji içeceği ve gazoz sınıfında tescil ettirmek istedi. TPE yaptığı inceleme sonrası Çetin’in başvurusunu kısmen kabul etti. Kurum, Çetin’in ‘Mete Gazoz’ markası ile gazoz üretip satabileceğini kabul etti; bira ve enerji içecekleri için ise başvuruyu reddetti. Kurum kararı geçen 13 Aralık’ta marka bülteninde yayımlandı.

Ailesi geriden geldi

Anne Meral Gazoz da anılan ürünleri de kapsayan geniş bir alanda ‘Mete Gazoz’ ismini tescil ettirmek istedi. TPE, yapılan inceleme sonrası, içecekler grubunu kapsayan 32 numaralı sınıf dışındaki başvuruları kabul etti. Ancak, gazozların da içinde bulunduğu sınıf için daha önce başvuru yapıldığı için, bu ürün grubu için ‘Mete Gazoz’ markası tescil ettirilemedi.

Bizden önce başvurulmuş

Görüşlerini almak üzere telefonla ulaştığımız anne Meral Gazoz, Ömer Çetin’i tanımadıklarını, hiçbir akrabalık bağlarının da bulunmadığını kaydetti. Anne Gazoz “Belli ki burada kötü bir niyet var. Bizim ikinci başvurumuzdan 5 gün önce başvurmuş. Biz de bu başvuru esnasında fark ettik. Mete Gazoz’un isminin bilinirliğinden şöhretinden yararlanmak istiyor. Belki de oğlumun adını taşıyan markayı ileride bize satmaya çalışacak” diye konuştu.