Mete İkiz: "Galatasaray gelecek 4 sezonu planlamalı çünkü..."

25 Mayıs 2019 15:42- Son Güncelleme - 25 Mayıs 2019 18:42
Google news abonelik

Galatasaray Sportif A.Ş Eski Yöneticisi Mete İkiz, sarı-kırmızılıların bundean sonra izlemesi gereken stratejisi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Radyospor'da yayınlanan Spor Kazanı programında Emrah Karalinç'in sorularını yanıtlayan Mete İkiz'in açıklamaları şu şekilde:

Mete İkiz: "Şampiyonlukta en önemli etken Fatih Terim oldu"

Bana göre şampiyonlukta en önemli etken Fatih Terim oldu. Galatasaray'da çok önemli başarılar elde etti. Kırılma anlarında taşın altına elini koydu. Sıkıntı yaşanan dönemlerde etkisini gösterdi. Açık etken buydu. Fatih Terim'in etkisiyle futbolcuların performansı son dönemlerde artış gösterdi. Kondisyonerin gelişi de katkı verdi. Devre arasında Luyindama ve Marcao'nun gelişi önemliydi. Devre arası kampına katılınca daha verimli oldular. Bir diğer faktör de Terim'in inancını kaybetmemesi, pozitif futbol şampiyonluğu getirdi. Galatasaray taraftarları da ciddi destek verdi.

Fatih Terim'in heykeli dikilmeli mi?

Fatih Terim'in heykeli dikilmeli mi?

Fatih Terim, camiaya mal olmuş bir kişi. Terim'e en çok değer verdiğim noktalardan biri de Divan üyesi olmasıdır. Bu benim gözümde farklı bir yere koyar. Her aldığı kupayı yeni almış gibidir. Her zaman bu durum takıma olumlu yansır. Terim ile futbolcular arasında baba-oğul ilişkisi olduğu de dikkat çeker. Terim çok ayrı bir kişilik Galatasaray için.

Galatasaray nasıl bir strateji izlemeli?

Galatasaray nasıl bir strateji izlemeli?

Galatasaray 2 sezon üst üste şampiyon olarak ve Şampiyonlar Ligi'ne giderek önemli bir gelir elde edecek. Ama Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi tarih olacak. Şampiyonlar Ligi formatı değişecek. Premier Lig, La Liga, Bundesliga gibi liglerdeki takımların ciddi avantajları olacak. Galatasaray da orada mutlaka yer bulmalı. Puanlamaların bu sezon itibarıyla başlayacağını düşünebiliriz. Galatasaray adına 4 sezonluk bir planlama yapılması gerekiyor. Ona göre bir transfer politikası izlemesi lazım. Galatasaray bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkmak istiyorsa ona göre plan yapmalı. Önümüzdeki sezon değil, 4 sezon planlanmalı fikrindeyim

"İzlenecek yol taraftara da iyi anlatılmalı"

Galatasaray'da iki stratejiden birine karar verilmeli. Borçların daha da artması gündemde. O açıdan belki farklı bir strateji izlenip bu gelirlerin daha çok borçların kapatılması için kullanılması gündeme gelebilir. Ya da Şampiyonlar Ligi için iddialı bir kadro kurulabilir. Birçok kulübümüz ikisinin arasında kalıyor. Ne yapılacağının taraftarla çok net paylaşılması ve ondan sonra da bu hedefler doğrultusunda yürünmesi gerekiyor.