Metin Keçeli: Kongre Beşiktaş'a zarar vermemeli

13 Ağustos 2018 18:36- Son Güncelleme - 13 Ağustos 2018 15:43
Google news abonelik

Beşiktaş Kulübü Eski İkinci Başkanı Metin Keçeli, siyah-beyazlıların gündemini değerlendirdi. Akhisarspor maçında Beşiktaş’ın ilk yarıdaki futbolunun beğendiğini dile getiren Keçeli, Fikret Orman’ın seçim kararını da yorumladı.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Metin Keçeli’nin açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

"Büyükler, büyük gibi kazandı"

Futbol maçları bizim yaşantımızın çok önemli bir parçasıymış. Bu hafta sonu maçlar başlayınca açıkçası kendimize geldik ve canlandık. Lig bence kaldığı yerden devam ediyor. Büyükler büyük gibi kazanıyor. Başakşehir de Trabzonspor karşısında istenileni 2 golle gösterdi. Diğer maçlarda da küçük sürprizler olsa da yine büyükler büyüklüğünü gösterdi. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray rakiplerinden maçları kopardılar.

"Maç farklı bitebilirdi"

İlk yarıda seyrettiğim Beşiktaş’ı birkaç senedir seyretmemiştim. O ne futboldu öyle? 10-0 bitebilecek bir ilk yarıydı. Beşiktaş demek ki böyle de oynayabiliyormuş. O kadar eleman, oyuncu satıldığı ve kadrodan çıktığı halde bu şekilde bir ortamı yaratabildi. İkinci yarının 57.dakikasında şanssız bir olay oldu. Çok değerli bir oyuncumuz olan Necip’in morali bozulunca diğer arkadaşlarına sirayet etti. Yoksa maç daha farklı biterdi. İlk yarıdaki Beşiktaş özlenen Beşiktaş’tı. Bunu başarabiliyorsa, Oğuzhan böyle top oynayabiliyorsa artık Beşiktaş, yine Beşiktaş’tır.

"Vida'nın satılması iyi olurdu"

Beşiktaş’ın kadro kalitesi tüm kulvarlar için tabii ki yeterli. Şu anki kadroda oynamayan oyunculara bakın… Quaresma başta olmak üzere…. Beşiktaş’ta oldukça iyi bir kadro var. Vida’nın satılması iyi olurdu, yeterli para gelmiş olurdu. Beşiktaş’ta geleceği olan genç oyuncular da var. Arasından biri sizi 10 sene de götürebilir. Beşiktaş’ın kadrosunu bu işlerin altından kalkamayacak gibi yorumlamak çok yanlış olur.

"Vida halen satılabilir"

Vida halen satılabilir. Bu 1 saatlik iştir. Kulüpler parasal konuda anlaştığı takdirde tahmin ediyorum Vida da gitmek istiyor. O şekilde Vida’nın transferinin bu ekonomik ortamda Beşiktaş’a faydası çok olacaktır. Biz onun açığını kapatabiliriz.

"Negredo şampiyonluğa engel oldu"

Medel alındığı zaman “Neden alındı?” dedik… Belki de Beşiktaş’taki en diri ve verimli oyuncu. Koştuğu gibi her şeyi yapmaya çalışıyor. Attığı şutu, oyun içinde arkadaşlarına desteğini gördük. 10 senelik bir Beşiktaşlı gibi oynuyor. Onun tavsiyesi çok önemli. Enzo Roco maçın 2.yarısında son 15-20 dakika oyuna giriyor, yeni bir takım ve seyirci. Her şeyi çok iyi beklememek lazım. Kafa vuruşlarında topa iki kere yanlış vurdu. Uzun boyundan dolayı Vida, Pepe gibi böyle katkısı olursa çok iyi bir derinliği olabilir. Belki de kaleci konusu ortaya atılacaktır. Fabri iyi kaleciydi, para da kazandırarak gitti. Tolga her zaman var ama bir kaleciye daha ihtiyacımız var. Negredo dünya para verilerek alındı ama geçen sene şampiyonluğa engel oldu. Satılabilirse geçtiğimiz 3-4 sezonki gibi bir santrafor alınabilir.

Fikret Orman'ın açıklamaları üzerine...

Çeşitli dönemlerde Beşiktaş camiasında başkanlar böyle olağanüstü kongre kararları almıştır. Ama burada Fikret Orman sezon başlamışken, ekonomik şartların en ağır olduğu bir ortamdayken böyle bir karar almasının altında muhakkak ki maddi sıkıntılar da vardır. Uyum meselesinde bir çatlak varsa ki, Erdal Torunoğulları geleceği olan bir arkadaştı ama bazı şeyler aşılamadı. Bazı yerlerdeki çıkışlarını çok yanlış bulmuştum. Beşiktaş camiası uzun soluklu bir iştir. İstediğiniz olmayabilir ancak burada hizmet etmenin sonu yoktur. Ben 1979’da başladım, 2012 senesine kadar Beşiktaş camiasının içine girdim çıktım, başkan yardımcılığı yaptım, çeşitli görevlerde bulundum. Erdal Torunoğulları bence biraz yanlış yaptı, kendisine haksızlık yaptı.

"Kongre Beşiktaş'a zarar vermemeli"

Ahmet Nur Çebi’nin açıklamalarını hatırlıyorum, hep potansiyel aday şeklinde söyleniyordu. Fikret Orman’dan sonra aday olacağını söylüyordu. Yönetim içindeki çatlaklarda rolü var mı bilmiyorum ama zannetmem. Hep beraber bir şeyi başarmışlar ve Fikret Orman biz beraber bu işi yaptık demiş. Bu kongrenin Beşiktaş’a ve Beşiktaş bütünlüğüne zarar vermeden geçeceğini ve oldu, bitti gibi olacağına inanıyorum. Başkan adaylarının çıkıp biz adayız diyeceğine de inanmıyorum. Bu kongre Fikret Orman’ın yönetimdeki bazı değişiklikleri anlamına gelecektir.

Metin Keçeli'den Süleyman Seba mesajı

Ölümünün 4.yılında Süleyman Seba’yı konuşmadan geçirdiğimiz gün yoktur. Ben onunla 40 sene önce bu işlere başlamışım ve ölünceye kadar her dakika bir arada olmuşuzdur. Yalnız Beşiktaş’a değil, Türk futboluna örnek olacak davranışlarını herkese sergilemiştir. Onun bu tutumu toplumdan öyle bir yakınlık gördü ki, adım attığı yerde ben Galatasaraylıyım, Fenerbahçeliyim diyen insanlar onun elini sıkardı. Ne mutlu ona ki böyle bir sevgi çemberi içerisinde yaşadı ve hayatını sonlandırdı. Biz onu hiç unutmadan hep hatırlayacağız. Ona olan sevgi, saygı ve hürmetim hiç bitmeyecektir. O toplumun yalnız spor değil, insanlık örneği olarak göz önünde bulunacaktır.