AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Metin Öztürk: "Bugün İtibarıyla Galatasaray Kulübü'nün Bir Başkanı Yok"

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 30 Nis 2022 - 11:10 / Son Güncelleme : 30 Nis 2022 - 12:25

Galatasaray Başkan Adayı Metin Öztürk, bugün itibarıyla sarı-kırmızılıların bir başkanı olmadığını belirterek, "Burak Elmas adlı üyemizin başkanlığı sona ermiştir" dedi.

Galatasaray Divan Kurulu Olağanüstü Toplantısı, Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda gerçekleştiriliyor. 

"Bugün itibarıyla Galatasaray'ın bir başkanı yok"

Toplantı öncesinde açıklamalarda bulunan Galatasaray Başkan Adayı Metin Öztürk, "Bugün itibarıyla Galatasaray Kulübü’nün bir başkanı yok. Bugün sabah 10.00 itibarıyla Burak Elmas adlı üyemizin başkanlığı sona ermiştir. Seçim takvimi var. Müstafi başkan, Galatasaray Kulübünü rehin almıştır. 

"Birilerinin onlar oynadığını anlatıyordu"

Biz 3 haftadır bir tiyatronun oyuncusu olarak, Eşref Hamamcıoğlu ile beraber iyi niyetle toplantılara katılıyoruz ve 3 haftadır kulüp üyemiz olan Burak Elmas, bize hep bu oyunun dışında kalmak istediğini, birilerinin onlar oynadığını anlatıyordu. 

"Başkanın gizli bir ajandası var"

Dün 28 Mayıs’ı açıklamayınca net olarak gördük ki başkanın gizli bir ajandası var, gizli bir planları var. Bugün itibarıyla bizlerin başkanı değildir. 38. Başkandır, müstafi başkandır. Bugün saat 10.00 itibarıyla burada bir seçim olacaktı. Kendisi bayrağı teslim edecekti. Demek ki bayrağı teslim etmek istemiyor. Gizli ajandasının ne olduğunu bilmiyoruz. Kendisi müstafidir. 

"Kulübün en üst organını korsan ilan etmiştir"

Başkan olarak kabul etmiyoruz. Bugün kulübün en üst organı divanın buradaki toplantısına bile gelmeyeceğini ilan ederek kulübün en üst organını korsan ilan etmiştir. Kulübün en üst organını korsan ilan edeni de biz başkan olarak tanımıyoruz.

 

Kamuoyundan ve Galatasaray taraftarından özür diliyorum. Ben, bu süreçte Ali Sami Yen'in koltuğunda olan kişiye inandım. Burak Elmas'ın saat 10.00 itibariyle başkanlığı bitmiştir. Burak Elmas'ın gizli bir ajandası var, bu ajandadan Galatasaray zarar görüyor.


"Burak Elmas'ın dediklerine artık inanmayacağım"

Neyi planlıyorlar bilmiyorum ama Galatasaray'ın geleceğini bitiriyorlar. Ben artık bu planın içinde olmayacağım ve sayın başkanın dediklerine artık inanmayacağım." dedi. 

Işın Çelebi: Seçimi derhal yapalım!

Işın Çelebi: "Adaylar el sıkışsın, listelerini birleştirsin. Seçime tek listeyle gidelim. 2000 imzayı toplayıp seçimi derhal yapalım!"

Aykutalp Derkan: "Galatasaray camiasını rahatlatmalarını beklerdim"

Galatasaray Divan Kurulu Olağanüstü Toplantısı, Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda gerçekleştiriliyor. Toplantıda konuşan Galatasaray Divan Başkanı Aykutalp Derkan, "Seçim süremiz mahkeme kararıyla kesintiye uğramasaydı bugün burada Galatasaray şenliği şeklinde olacak seçimi icra edecektik. Kulübümüzün 39. başkanını seçecektik. Başlamış olan seçim sürecimiz iç ve dış baskılarla, açık olarak ifade etmek lazım kesintiye uğradı. Bugün burada normalde Galatasaray'ımızın önünü açacak, yönetimde tazelenme sağlanacak seçimi icra edecektik. Olmayınca bu olağanüstü divan toplantısını koymak zorunda kaldık. Süreci değerlendirmek için. Ortak aklı hareke geçirmek için. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu felsefesinde yer almış büyüklerimiz, Cumhuriyet'in kurucu kadrolarının fikri temelini oluşturmuş, büyük Galatasaray camiası ve onun temsilcilerinin yeni kuşak temsilcileri olarak burada Galatasaray camiasının birlik, beraberlik ve gücünü hem içe ve hem dışa göstermek zorundayız. Bu konu çok nettir. Seçimin yapılaması için camiamız gerek kulüp profesyonelleri, gerek camianın bütün hukukçularıyla çok büyük bir hukuki mücadele verdik. Bizzat bu sürece katılanlar var. Çok değerli iki başkan adayımız var. Seçim iptal edilmiş olsa da bu insanların ve kulüp çalışanlar hakkını teslim etmek durumdayız" diye konuştu.


Başkan Burak Elmas ve yönetim kurulunun toplantıya katılmamasıyla ilgili olarak da Derkan, "Onların makul gerekçeleri vardır. Onu açıklayacaklardır. Galatasaray’ın en yüksek danışma kurulu olan divan kurulu bağımsız seçilen, otonom, özerk, kendi kararlarını kendi veren ve Galatasaray’ın senatosu niteliğinde bir kuruldur. Yönetimimizin de katılmama konusunda belli gerekçeleri vardır. Ben onların yerinde olsam bu toplantıya katılıp, Galatasaray camiasını rahatlatmalarını beklerdim" şeklinde konuştu.

Mehmet Helvacı: İstifa etmek de onları küçültmeyecektir

Mehmet Helvacı: Başkanımız seçim kararını almadığına göre genel kurul üyelerinin yönetimden istifa etmelerini bekleme hakları vardır. İstifa etmek de onları küçültmeyecektir. İbra etmeyenlerin haklı sebepleri ne derlerse desin varmış. İbra edilmeyenler önce kendi davranışlarına bakmak zorunda.