Metin Şahin: "Tokyo 2020'ye emin adımlarla ilerliyoruz"

25.05.2018 - 11:22 | Son Güncellenme: 25.05.2018 - 11:22

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, Avrupa Şampiyonası'nda milli sporcuların ülkenin gurur kaynağı olduğunu belirterek, "2020 Tokyo Olimpiyatları'na emin adımlarla ilerliyoruz." dedi.

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda 3 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya ile kadınlarda birinci, genel klasmanda ikinci sırayı alarak önemli bir başarı elde ettiklerini söyledi.

2018'in en önemli organizasyonundan yüzlerinin akıyla çıktıklarını dile getiren Şahin, "Avrupa Şampiyonası'nda aldığımız madalyalarla çocuklarımız, ülkemizin gurur kaynağı oldu. Büyük bir başarı elde ettik. 2020 Tokyo Olimpiyatları'na emin adımlarla ilerliyoruz. Elde edilen başarıda en önemli pay tabii ki onları yetiştiren teknik ekibimizin. Bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Metin Şahin, asıl hedeflerinin 2020 Tokyo Olimpiyatları olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Geçen sene Güney Kore'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda ve bu sene Avrupa Şampiyonası'nda elde ettiğimiz sonuçlarla 2020 Tokyo Olimpiyatları yolunda ne kadar iddialı olduğumuzu gösterdik. 2020 yolunda önemli avantaj elde ettik. Önümüzde başta grand prix müsabakaları olmak üzere önemli organizasyonlar var. Kadınlarda 4 sporcumuz şu anda doğrudan Tokyo 2020 kotası içinde görünüyor. Olimpiyat kotasını 5-6'ya çıkarabilirsek, aynı oranda Tokyo'da madalya kazanma şansımız da artacak. Bildiğiniz gibi tekvando bugüne kadar katıldığı tüm olimpiyatlarda madalya kazanmayı başardı. 4 olimpiyatta 6 madalya kazandık. 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda da ülkemizi gururlandırmak en büyük hedefimiz."

"Milli takıma kim hak ediyorsa o seçiliyor"

Tekvandoda başarıya nasıl ulaştıklarını anlatan Şahin, "Milli takımlarda elde ettiğimiz başarıyı sistemli çalışma, sporcu takibi ve hakkaniyetli kadro oluşturmaya borçluyuz. Zaten milli takımlarımızın başında Ali Şahin gibi bir dünya markası teknik direktör bulunuyor. Tecrübeli sporcularımızla yetenekli yeni sporcularımızı kaynaştırıyoruz. Ali Şahin hocamız müthiş bir takım ortaya çıkardı. Bu takımımızla başarıdan başarıya koşuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Metin Şahin, sporcu taramalarının yıl boyunca devam ettiğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Teknik kurullarımız yeni yetenekleri keşfetmek için çalışıyorlar. Yetenekli sporcularımızı gelişim kamplarında topluyor ve değerlendiriyoruz. İleriye dönük kabiliyetli sporcuların önünü açıyoruz. Milli takıma kim hak ediyorsa o seçiliyor. Başarıya giden en önemli formül de bu. Çok adil bir seçme düzenimiz var. Türkiye şampiyonalarının yanı sıra seçmelerden de çok iyi sporcular çıkabiliyor. İrem Yaman bunun en büyük örneğidir. Türkiye şampiyonu olamamasına rağmen federasyonumuzun seçmelerine davet edilmiş ve buradan milli takıma seçilerek önü açılmıştır."

"Kadınlarda çok iyi bir ivme yakaladık"

Avrupa Şampiyonası'nda 3 altın madalyayı da kadın sporcuların kazandığının hatırlatılması üzerine Şahin, "Kadınlarda çok iyi bir ivme yakaladık. Bir ülke olimpiyatlarda en fazla 4 kadın sporcu ile temsil edilebiliyor. Biz de kadınlarda tam takım Tokyo'ya gitmeyi hedefliyoruz. Nur Tatar, İrem Yaman, Rukiye Yıldırım, Nafia Kuş, Zeliha Ağrıs ve Hatice Kübra İlgün gibi isimler hem olimpiyata hem de olimpiyat madalyasına aday isimler." ifadelerini kullandı.

2012 Londra Olimpiyatları'nda altın madalya elde eden Servet Tazegül'den sonra erkeklerde kısa bir süre boşluk oluştu gibi görünse de son dönemde iyi bir jenerasyon yakaladıklarını belirten Şahin, "2016 dünya gençler şampiyonu Hakan Reçber, bu başarısından sonra sürekli üstüne koyarak ilerliyor. Bu sene gençlerde dünya şampiyonu olan Emre Kutalmış Ateşli'den çok umutluyuz. Yine Avrupa Şampiyonası'nda madalya kazanan sporcularımız iyi bir çıkış içindeler. Erkeklerimiz, kadın sporcularımızla aralarında oluşan farkı hızla kapatıyorlar." diye konuştu.

"Algı operasyonu yapmaya çalışıyorlar"

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, tekvandoculara ait olduğu ve federasyonun faaliyetlerinde çekildiği iddiasıyla sosyal medyada dolaşan fotoğraf ve haberlere ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Avrupa Şampiyonası'nda elde edilen başarının gölgelenmeye çalışıldığını dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

"O esnada milli takım kampında olmayan sporcular sanki milli takımdayken bu olaya karışmış gibi lanse ediliyorlar. Bazı kesimler gerçeği bilmelerine rağmen federasyonumuzu kötülemek adına algı operasyonu yapmaya çalışıyorlar. Konuyla ilgili gerekli her türlü hukuki işlemi başlattık. İddiaların büyük bölümünün hiç söylendiği gibi olmadığını, çoğunun yalan beyan olduğunu tespit ettik. Bununla ilgili her türlü hukuki süreci de başlattık. Bu konuyla ilgisi olanların disiplin kurulunda soruşturması da devam ediyor. Bu olayla, Avrupa Şampiyonası'nda elde ettiğimiz büyük başarı gölgelenmeye çalışıldı. Bireysel bir olay bütün tekvando camiasına mal edilmeye çalışıldı. Bu şekilde algı operasyonu yürütmeye çalışanlara karşı hukuki işlemleri başlattık ve sonuçlarını göreceğiz."

Senin için hazırladığımız haberler