MHK Başkanı Lale Orta, VAR Odasına Girdiği İddiasına Cevap Verdi

İsa Kethüda
18.03.2023 - 11:24 | Son Güncellenme: 18.03.2023 - 16:18

TFF Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Prof. Dr. Lale Orta, yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

AJANSSPOR-HABER

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Prof. Dr. Lale Orta, yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. 

"İddiaların gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur"

Yazılı bir açıklama yayımlayan Orta, "Yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı, müsabaka özet görüntülerine pozisyon ekletilmek istendiği, maçlar sırasında VAR Merkezi'ne girildiği belirtilen iddiaların gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur. 

"Söz konusu görüntü beIN Sports'a aittir"

Bahsi geçen pozisyonu farklı açıdan ve daha net şekilde değerlendirme imkanı sağlayan yayıncı kuruluşa ait görüntü hakkında beIN Sports yetkilileri ile iletişim kurulmuştur ve söz konusu pozisyonla ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amaçlanmıştır. Söz konusu görüntü beIN Sports'a aittir. 

İlgini Çekebilir
MHK Başkanı Orta'dan beINSports'a şok baskı!
Habere Git

Görüntülerin sızdırıldığına yönelik iddiaların hakem camiasını ve yayıncı kuruluşu yıpratmaya yönelik olduğu açıktır." ifadelerini kullandı.

"Görüntüler, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla kullanılmaktadır"

"Maçlardan alınan görüntüler, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Tüm görüntüler, yayıncı kuruluşta yayımlamak üzere hazırladığımız 'Kuralına göre' programını hazırlamak için MHK'nın kullanım yetkisindedir." değerlendirmesinde bulunan Orta, şu görüşlerini paylaştı:

"Maçlar sırasında asla VAR Merkezi'ne girilmemiştir"

"Maçlar sırasında asla VAR Merkezi'ne girilmemiştir, girilmeyecektir. Amacımız kuralları kulüplere ve futbolseverlere tam ve doğru açıklamaktır. Futbolcular ve futbolseverler tarafından kuralların doğru bilinmesi, bizi polemiklerden uzaklaştıracak, oyunun kalitesini arttıracaktır. 

İlgini Çekebilir
Fenerbahçeli yıldıza teklif geldi! Sezon sonu...
Habere Git

"Asılsız iddiaların sahiplerini ispata davet ediyoruz"

Yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı, maç özetine ekleme yaptırıldığı, maçlar sırasında VAR Merkezi'ne girilip görüntü alındığı yönündeki yalan ve asılsız iddiaların sahiplerini ispata davet ediyoruz. Kurulumuzu, hakem camiasını ve yayıncı kuruluşu yıpratma amacıyla yapılan bu asılsız haberlerle ilgili tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım."

Ne olmuştu, ortaya atılan iddialar neydi?

Bilindiği üzere, Spor Gecesi Digital YouTube kanalının sahibi gazeteci Haluk Yürekli ve partneri Gökhan Dinç, geçtiğimiz günlerdeki programramlarında MHK Başkanı Lale Orta'nın yayıncı kuruluşa müdahale ettiğini öne sürmüştü.

Yürekli, beIN Sports'un hakem programı olan Trio'nun eski yorumcusu olan yeni MHK Başkanı Lale Orta’nın, söz konusu programa; yani eski hakem arkadaşlarına müdahale etmeye kalkıştığını söyledi.

İlgini Çekebilir
Avrupa devi G.Saraylı yıldızın peşinde! Görüşmeler başladı...
Habere Git

Lale Orta'nın açıklamasını TFF girmedi

Öte yandan MHK Başkanı Lale Orta'nın yaptığı açıklamada Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) resmi internet sitesinde yer almadı. Orta'nın açıklamasına ne sitenin ana sayfasında ne de MHK'dan haberlerin yer aldığı alt sayfada yer verilmedi.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
İzlemeden Geçmeyin
Senin için hazırladığımız haberler