AjanssporAjansspor uygulamasını indir

MHK'den tarihi adım! TFF onay verirse...

İlk Yayınlanma : 25 Tem 2020 - 09:33 / Son Güncelleme : 27 Tem 2020 - 08:36

MHK'den tarihi adım! TFF onay verirse...

Merkez Hakem Kurulu (MHK), yeni hazırladığı talimatla birlikte tarihi bir değişikliğe gidiyor. Buna göre gözlemci baba ile hakem oğul artık aynı klasmanda olamayacak.

Türk futbolunda en çok tartışılan konuların başında hakemliğin babadan oğula geçmesi geliyor. Öyle ki bazı baba hakemler gözlemcilik görevinin yürütürken oğulları aynı klasmanda hakemlik görevlerinin sürdürüyorlar.

Akşam gazetesinin haberine göre MHK, bu durumun önüne geçmek için talimatta değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Yeni talimata göre artık baba ile oğul aynı klasmanda görev alamayacaklar. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) onay vermesi halinde bu talimat gelecek sezondan itibaren yürürlüğe girecek.

Üst klasmanda baba-oğul ilişkisi bulunan üç isim bulunuyor. Bunlar Cüneyt Çakır-Serdar Çakır, Burak Şeker-Adnan Şeker ve Bahattin Şimşek-Selami Şimşek.

Yeni talimat yürürlüğe girdiği takdirde baba gözlemcilerin klasman düşürülmesi veya görevlerinden ayrılması bekleniyor.

Profesyonel liglerde tam 588 hakem yeşil sahalarda maça çıkıyor. Bunların 77’sinin babasının ya da yakın bir akrabasının daha önce hakemlik görevi yapmış.

Üst klasmanda yer alan hakemlerden 7’sinin babası daha önce hakemlik yapmış. Cüneyt Çakır-Serdar Çakır, Burak Şeker-Adnan şeker, Bahattin Şimşek-Selami Şimşek, Kerem Ersoy-Fahir Ersoy, İlker Takpak-Münir Takpak, Hakan Ceylan-Hasan Ceylan.