Michael Jordan'dan Floyd patlaması!

01.06.2020 - 10:52 | Son Güncellenme: 01.06.2020 - 10:56

ABD'nin Minnesota eyaletindeki Minneapolis kentinde siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesiyle ilgili tartışmalara NBA efsanesi Michael Jordan da katıldı. Jordan sert açıklamalar yaptı.

Michael Jordan'dan Floyd patlaması!

ABD'nin Minnesota eyaletindeki Minneapolis kentinde siyahi George Floyd'un polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesi ile ilgili tartışmalar sürüyor. NBA'in efsane isimlerinden Michael Jordan da bu tartışmalara katıldı. Jordan, sistematik değişim için oy hakkını kullanmaları gerektiğine vurgu yaptı ve artık bu tavırlardan bıktıklarını dile getirdi.

Michael Jordan: "Bıktık artık"

Oynadığı 15 sezonda 6 şampiyonluk yaşayan 57 yaşındaki eski basketbolcu Jordan, sosyal medyadan yaptığı yazılı açıklamada, "Derin bir üzüntü, acı ve kızgınlık içindeyim. Herkesin acısını ve hayal kırıklığını hissediyorum. Ülkemizdeki beyaz olmayanlara karşı kökleşmiş şiddet ve ırkçılığa hesap soran insanları destekliyorum. Bıktık artık." ifadesini kullandı.

"Oy hakkımızı kullanmalıyız"

Jordan, "Tek ses halinde liderlerimize kanunları değiştirmesi için baskı uygulamalıyız ya da sistematik değişim sağlamak için oy hakkımızı kullanmalıyız." açıklamasını yaptı.

Irkçılık olaylarıyla ilgili tepkiler sürüyor

Floyd'un polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesine spor camiasından gelen tepkiler her geçen gün artıyor. Ulusal ve uluslararası spor camiasının önde gelen kulüp, yönetici ve sporcuları, ABD'de yaşanan ırkçılık olayını hafta boyunca sosyal medyadan attıkları mesajlarla kınamaya devam etti.

Video kaydında yaşananlar dikkat çekici

Yoldan geçenlerin çektiği ve sosyal medyada paylaşılan video kaydında, polisin yere yatırdığı Floyd'un boynuna dizini basarak, diğer ekipleri beklediği görülüyor. Görüntülerde siyahi adamın, yerde bulunduğu esnada, "Lütfen, nefes alamıyorum. Karnım, boynum her yerim acıyor. Lütfen biraz su verin. Beni öldürmeyin." diyerek dakikalarca yalvardığı ve bir süre sonra hareketsiz kaldığı yer alıyor.

Senin için hazırladığımız haberler