MKE Ankaragücü - Galatasaray VAR kayıtlarını izle (TFF video yayınladı)

Ali Bozkurt
19.02.2024 - 16:26 | Son Güncellenme: 20.02.2024 - 20:16

TFF yeni karar olarak Süper Lig VAR kayıtlarını açıkladı. Ankaragücü - Galatasaray VAR kayıtları izle, dinle ve video nerede yayınlandı gibi detaylar haberde.

MKE Ankaragücü - Galatasaray VAR kayıtlarını izle (TFF video yayınladı)

AJANSSPOR HABER

TFF yeni karar alarak karşılaşmaların sona ermesinden sonra VAR ve hakemler arasında yaşananları video olarak yayınlayacağını duyurdu. Peki Ankaragücü- Galatasaray maçının VAR kayıtları açıklandı mı? İşte VAR kayıtlarına dair detaylar...

 

Trendyol Süper Lig 26. haftasında Ankaragücü deplasmanına konuk olan Galatasaray, ilk yarıda Kerem Demirbay, Davinson Sanchez ve Icardi'nin attığı gollerle maçı 3-0 kazanarak liderliğini sürdürdü.

Ankaragücü - Galatasaray maçında VAR müdahalesiyle monitöre gidilmediği için hakem ile VAR arasında geçen herhangi bir diyalog paylaşılmadı.

Icardi penaltı kullandı

Galatasaray üçüncü golü Icardi'nin penaltıdan atmasıyla buldu. Hakem VAR'a gitmeden pozisyonu penaltı olarak değerlendirdi ve penaltının kullanılmasını istedi. Icardi ise topu ağlara göndererek skoru 3-0'a getirdi.

Ankaragücü- Galatasaray maçı hakemleri kimlerdi?

Müsabakada hakem Ali Şansalan düdük çaldı. Şansalan'ın yardımcılıklarını Serkan Ok ile Samet Çiçek yaptı. Karşılaşmanın 4. hakemi Mert Güzenge olacak. Mücadelede VAR koltuğuna ise Mustafa Öğretmenoğlu oturdu.

9’ Mertens'in yerde kaldığı pozisyonda penaltı gerekir mi?

Galatasaray, Süper Lig'in 26. haftasında kozlarını paylaştığı MKE Ankaragücü'nü 3-0'la geçti. Maç sonu yayıncı kuruluşun Trio kadrosu, Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran değerlendirmelerde bulundu.

Deniz Çoban: Mertens topa hamle yapmak yerine kendini yere bıraktı. Savunma oyuncusu ellerini kullanmış aslında ama bu Mertens'i bozacak hamle değil. Mertens, rakibe yaslanarak penaltı almaya çalışıyor. Aldatma mı değil, penaltı mı, o da değil.
 
Bülent Yıldırım: Bir ikili mücadele. Mertens şansını denemiş. Bu müdahale sınırlar içerisinde. Mertens faydalanmaya çalışmış hamleden. Böyle penaltı olmaz.
 
Bahattin Duran: Mertens'e bir temas var ama bir etki yaratmıyor. Teması alan Mertens kendini yere bırakıyor. Devam kararı doğru.

37’ Galatasaray lehine verilen penaltıda hakemin doğru mu? Atak başlangıcında faul var mı?

Bülent Yıldırım: Mertens'in Ankaragücü oyuncusuna müdahalesi var. Top Ankaragücü oyuncusuna geldi. Hakem pozisyona faul çalmayı tercih etmedi. Bu pozisyon net bir faul. Mertens topla ilgilenmeden gitti rakibine çarptı ve düşürdü. Hakem top Ankaragücü oyuncusuna geçtiği için devam ettirdi. Hakem avantaj işareti yapmadığı için bu bir hata. Ankaragüçlü oyuncu etrafında kimse yokken bilerek, isteyerek, kontrollü pas attı. Yanlış pas attığı için o faz bitti. Yeni bir atak fazı başladı. Kazımcan kontrolsüz kayarak müdahale etti, hakem doğru bir penaltı verdi. Mertens, Ankaragücü oyuncusuna faul yaptı. Eğer penaltı, fazın içerisinde olsaydı VAR müdahale ederdi. Sahadaki problem şu; bu pozisyon penaltı. Penaltının öncesinde Mertens'in bir faulü var. Hakem niye çalmadı bilmiyorum, çalmamayı tercih etti. Atak fazında olmadığı için VAR müdahale edemedi. Penaltıda sorun yok.

Deniz Çoban: "Penaltıdan önce faul var"

Deniz Çoban: Açık bir faul var. Faulü yapan Mertens. Faul olmuş olsa Ankaragücü kaleye yakın yerden bir serbest vuruş kullanacak. Bu top ileriye gitse ve bir Ankaragücü oyuncusu alsa, hakem avantaj oynattı diyebilirim. Avantajda takım yararı önemlidir. Top geriye gidiyor. Burada hakem avantaj oynatıyorsa bile hata yapmış. Bu pozisyonda avantaj oynatmamalıydı. Avantaj oynatıyorsa da beden diliyle gösterip anlatmalı. Hakemin hiç öyle beden dili yok. Bu hakemin inisiyatifinde değil. Oyun kuralı kitabına konuyorsa bu hakem göstermek zorunda. Ben hakem bunu gördü mü, görmedi mi bilmem lazım. Burada avantaj oynatmadı Ali Şansalan. Avantaj oynatsaydı da gösterseydi. Burada bir faul var. Devamında da açık bir penaltı var. Doğru. Ancak, VAR'ın müdahale edeceği yerde olmasa da penaltıdan önce faul var.

Bahattin Duran: "Penaltıyla ilgili şüphe yok"

Bahattin Duran: Mertens faul yapıyor. Biz niyet okumayalım. Avantaj oynatıyorsa tek elle veya iki elle bunu anlatmalı. Pozisyon çok net faul. Kart gerekmez. Hakem, onu faul olarak değerlendirmedi. Avantaj düşünmedi. Hakem devam ettiriyor. Penaltıyla ilgili şüphe yok. Pozisyonun başlangıcında Mertens'in yaptığı hareket faul.

66’ Galatasaray'ın iptal edilen golünde faul kararı doğru mu?

Deniz Çoban: Ali Şansalan düdüğü bekletti. Gol olduktan sonra faul kararını verdi. Niye? Bir sorun varsa VAR devreye girsin diye. Gol kararı verilse çok daha doğru olurdu. Ankaragüçlü oyuncu faul almak için Köhn'e yüklenip kendini yere bıraktı. Faul yok. Varsayalım ki faul var, gol iptali doğru. Ankaragüçlü oyuncu hakemin kararını beklemeden, hakeme gösterdiği tepki sarı kart olmalıydı.

Bülent Yıldırım: Köhn, Kitsiou topa yakınken o yaptığı, uzatmadığı, bele koyduğu elle çevirdi. Köhn, Kitsiou'nun topa müdahalesine engel oldu. Kitsiou'nun itirazı tolere edilebilir değil, sarı kart görmeliydi. Topa Kitsiou hakimdi, Köhn arkada kaldı, belinden tuttu, çevirdi, çevirdi ve geçti gitti, haksız avantaj elde etti. Hakem doğru yorumladı, faul.

Bahattin Duran: "Hakemi anlayabiliyorum"

Bahattin Duran: Kitsiou topa daha yakın, vücudunu vererek, Galatasaraylı oyuncunun önüne koydu. Köhn'ün eli var, Kitsiou'nun belinde. Çok etkili olduğunu düşünmüyorum. Hakem bunu gördü ve faul çaldı. Bu müdahaleye penaltı verilir mi? Ben kabul etmem asla. Hakemi anlayabiliyorum ama benim için daha doğru karar faul olmaması olurdu.

VAR kayıtları ne zaman ve hangi kanalda açıklandı?

TFF, Süper Lig’in 26. haftasında oynanan maçlardaki VAR kayıtları 20 Şubat Salı günü saat 20.00’de TFF YouTube kanalından yayınlandı.

Senin için hazırladığımız haberler