AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Mohamed ve Falcao ile oynamak cennet

İlk Yayınlanma : 17 Mar 2021 - 08:24 / Son Güncelleme : 17 Mar 2021 - 14:54

Galatasaray'ın Süper Lig’de Kayserispor’u mağlup ettiği maçı yorumlayan Mehmet Demirkol, Fatih Terim'in Belhanda krizini iyi yönettiğini söyledi. Ünlü yorumcu, Mohamed ve Falcao ile oynamanın da adeta bir cennet olduğunu belirtti. İşte Demirkol'un Galatasaray'a dair çarpıcı değerlendirmeleri...

Mohamed ve Falcao ile oynamak cennet

AJANSSPOR-HABER

Socrates Dergi Youtube kanalında Karşı Karşıya programında konuşan ünlü yorumcu Mehmet Demirkol; Galatasaray'ın Kayserispor deplasmanında kazandığı maçı ile sarı kırmızılıların geçtiğimiz hafta yollarını ayırdığı Younes Belhanda hakkında açıklamalar yaptı.

"Fatih Hoca, Belhanda olayını çok iyi idare etti"

Teknik direktör Fatih Terim’in, Younes Belhanda’nın gönderilmesi sonrası ortamı çok iyi idare ettiğini düşündüğünü belirten Mehmet Demirkol, “Fatih Terim, Belhanda olayını çok iyi idare etti. Sahada da bir kriz yaşanmamış olması onu biraz kurtardı. Halbuki, krize çok yakın bir maçtı. Kayseri çok iyi pusular attı ön tarafa ve bundan yararlanacak pozisyonlar da buldular” dedi.

"Kayserispor’un planı gayet iyiydi"

Kayserispor’un oyun planının yeterince iyi olduğunu ve her iki takımın da geriye düştükleri maçlarda kazanamadığını ifade eden Demirkol şöyle konuştu:

“Kayseri kompakt kaldı, ama hücum yöntemleri oradan hızlı çıkmak değildi, onu yapamadılar. Yapmak kolay değil, çünkü orada güçlü oyuncuları var Galatasaray’ın. Luyindama’yla 80 metre bir sprint yarışına giremiyorsunuz. Adamın eksiklikleri olabilir ama bir şekilde senden önce müdahale ediyor. Gedson da bu anlamda değerli bir oyuncu. Ne yaptı peki Kayseri, pozisyon bulabilmek için? Bunlara hiç bulaşmadı. Galatasaray zaman zaman birinci bölgeden top çıkarırken, altı kişi, stoper-orta saha arasına baskı yaptı, top kapmaya çalıştı. Taylan’a da hata yaptırdılar, Marcao’ya da, Luyindama’ya da çok ciddi hatalar yaptırdılar. Biraz uyanık olsalar skoru alabilirlerdi. Kaldı ki, skoru aldığın zaman Galatasaray’ın şöyle bir özelliği var; Geriye düştüğü maçı kazanamıyor. Altı maçta geriye düştü ve kazanamadı. Kayseri de benzer. Onlar da geriye düştüğü maçı kazanamıyor. Kayserispor’un planında bir problem yoktu, gayet iyi bir plandı. Fakat, detaylarda onu yapamadılar. 1-0 olduktan sonra da, ikinci yarı Onyekuru falan, Kayseri yapamayacağı bir şeyi yapıp ön alana çıkınca da tarumar oldu. Daha fazlası da olabilirdi.”

“Galatasaray’ın en büyük silahı Feghouli olacak”

Sarı-kırmızılı ekipte, formda ve fiziki yeterlilikte bir Sofiane Feghouli’nin, Galatasaray’ın en iyi silahı olacağını söyleyen yorumcu, “Maçtaki kritik nokta; Feghouli olsaydı, ortadaki karenin sağ ya da sol arkasındaki oyuncu olarak çok işi çözerdi. Ama muhtemelen fizik olarak yeterli olmadığı için oraya başka oyuncu layık görüldü. Ama uzun vadede Galatasaray’ın en büyük silahı Feghouli olacaktır. Tabi fit olduğu zaman. Bunu yapamayınca ortaya döndüler. Ortaya dönünce de, iki santrfor avantaj sağlıyor” diye konuştu.

“Mohamed ve Falcao gibi oyuncularla oynamak cennet”

Demirkol, Fatih Terim’in oynattığı sistem için genellikle kullanılan ‘çift forvet’ tabirinin yanlış olduğunu ve doğru tabirin çift santrfor olduğunu belirtirken, iyi bir on numara oyuncusu için Mostafa Mohamed ve Radamel Falcao gibi santrforlarla oynamanın çok önemli olduğunu söyledi.

Demirkol şöyle konuştu; “Galatasaray’ın oynadığı çift santrfor. Çift forvet değil. İsterseniz yedi forvet oyuncusuyla da oynarsınız fakat hiç santrfor oynatmazsınız, Manchester City gibi. Belhanda varken iki santrforla oynansın isterdim. İyi bir on numara için, önünde iki tane pas opsiyonu ve topla iyi hareket edebilen Mohamed ve Falcao gibi oyuncularla oynamak cennet gibi bir şey. Savunmalar için ise cehennem gibi bir şey. O yüzden oraya Feghouli girdiği zaman, Galatasaray’ın oyunu zenginleşir. Orada Feghouli’nin yerine koyulacak bir oyuncu yok. Feghouli başka bir zeka seviyesi.”

"Taylan’ın pozisyonu tam sarı kart”

Taylan Antalyalı’nın, Kayserisporlu İlhan Parlak’a yaptığı sert müdahale için de değerlendirmelerde bulunan Demirkol, “Taylan’ın faulü yüzde 50’de. Yani hareket kart gerektiriyor, ama oyuncunun ayağını basıp çekişi, dizini kırışı, kendini sakınışı… Bu yüzde 51 değil, tam yüzde 50. Yani tam sarı kart. Kartsız olmaz, kırmızı kart da olmaz” diyerek sözlerini noktaladı.