Muhammed Ali'nin çizimlerine 1 milyon dolar

06.10.2021 - 16:23 | Son Güncellenme: 06.10.2021 - 16:31

Efsane boksör Muhammed Ali'nin çizimleri ve tablolarından oluşan koleksiyon, açık artırmada yaklaşık 1 milyon dolara satıldı. İşte detaylar...

AJANSSPOR-HABER

Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden ünlü boksör Muhammed Ali’nin ismi bu kez spor dışında bir etkinlikle gündeme geldi. BBC'nin haberine göre, New York'taki Bonhams Müzayede evinde ABD’li sporcunun yaklaşık 26 sanat eseri açık artırmayla satıldı.

"Arı gibi sok" 425 b,n dolara alıcı buldu

En çok beklenen çalışmalardan biri olan ve sloganı kendisiyle özdeşleşen "Sting Like A Bee” (Arı gibi sok), satış öncesi tahminlerin 10 katından fazlaya, 425 bin dolara satıldı.

'Muhammed Ali kültürel bir ikondu'

Gelmiş geçmiş en büyük boksörlerden biri olan Ali'nin aktivist ve şair yönü bilinirken, sanatsal yeteneklerine dair daha az bilgi mevcut. Ancak Bonhams Popüler Kültür Direktörü Helen Hall, Ali'nin profesyonel bir sanatçı olan babası tarafından teşvik edildiğini, hayatı boyunca çizdiğini ve boyadığını belirterek "Muhammed Ali, bir nesli tanımlayan kültürel bir ikondu. Eserleri, boks, insan hakları, din, dünya barışı ve insani ilkeler gibi kalbini tasvir eden konuları işliyor" dedi.

Toplam 945 bin dolara satıldı

Eserler, Ali'nin ilk üç resmini 1977'de Boston'daki bir dövüşten sonra çizdiğini söyleyen sanat koleksiyoncusu ve arkadaşı Rodney Hilton Brown tarafından müzayedeye çıkarıldı. Koleksiyon beklenenin üç katına, toplamda 945 bin 524 dolara satıldı.

Muhammed Ali'nin tablosuna 150 bin dolar

Reuters'a göre, 1979'da tuvalde kırmızı, beyaz ve mavi renklerinin üzerine "Seni Seviyorum Amerika" yazan tablo 150 bin dolara satılırken, 1967'de keçeli kalemle İslam ile Hristiyanlığı karşılaştıran bir eskiz 24 bin dolara satıldı.

Senin için hazırladığımız haberler