• Diğerleri

Murat Şenel Analizi

Galatasaray, altyapısından Murat Şenel kimdir. Gösterdiği performansla dikkatleri üstüne çeken Murat Şenel'in kim olduğu ve kaç yaşında olduğu bilgilerini Galatasaray taraftarı araştırmaya başladı. İşte futbolcu hakkında bilgiler... Murat Şenel kimdir? Kaç yaşında ve hangi mevkide oynuyor. Galatasaray ne kadar bonservis bedelle transfer etti? Galatasaray alt yapısındaki performansı ne durumda? Gol atıyor mu? Murat Şenel hakkında hazırlanan haberimizi okuyabilirsiniz...
8 Mart 2020 10:52- Son Güncelleme - 8 Mart 2020 15:09

Galatasaray taraftarının son yıllarda akademi ile ilgili paylaşımları dikkat çekmeye başladı. Süper Lig'de oynayan ekiplerini takip ettikleri kadar alt kategorilerde oynayan takımlarınıda takip etmeye başladılar. Son zamanlarda birçok isim gündeme geldi fakat Galatasaray alt yapısından öyle bir isim sessizce geliyor ki kimsenin haberi yoktur. İşte Galatasaray alt yapısından dikkatleri üzerine çeken Murat Şenel analizi... Güçlü yanları, hava topları ve daha fazlası... Peki Murat Şenel kimdir, kaç yaşında ve hangi mevkide oynuyor. Ajansspor yazarlarından Ali Bozkurt genç oyuncu hakkında analiz hazırladı. 


İşte Ajansspor yazarlarından Ali Bozkurt'un hazırladığı detaylı inceleme;

Anavatandaki isim: Murat Şenel
Doğum Tarihi: 5 Şubat 2003
Doğduğu İl: İzmir
Yaş: 17
Uyruk: Türkiye
Mevkii: Defans-Sağ Bek
Ayak: Sağ Ayak
Güncel kulüp: Galatasaray SK U17

TRANSFER GEÇMİŞİ

Sezon Tarih Son kulüp Yeni kulüp PD Bonservis  
19/20 1 Tem 2019     - -
18/19 4 Eyl 2018     - ?

Hücum Katkısı: Bek oyuncularından beklediğimiz en büyük artısı hücumcu olmasıdır. Bunu A takımda kazanması zor olur. Alt yapıda yetişirken hücum oyununa odaklı olacak genç oyuncular gelecek seviyelerde daha çok adapte olabilir. Murat bu yönünü şimdilikten kazanmış durumda, bunu daha çok ilerletebilir diye düşünüyorum. Hücumu ve dripling atmasını seven bir oyuncu. Topu kontrol altına alarak hareket etmesi ve oyuna yön vermesi durumunda çok etkili oluyor.

...

Kendi Yaş Aralığı Fizik Gücü: Topu ayağına aldığı zamanlar elinden alması çok zor oluyor. Rakiplerinden hep önde oluyor. Fizik gücünü kullanarak rakiplerinden adım adım daha hızlı oluyor. Bu gibi özellikleri yaş aralıklarında daha çabuk kazanabilmesi vazgeçilmez gözüküyor. Zaman zaman bunu daha iyi duruma getirdiğini de görüyoruz.

GÜÇLÜ VE EKSİK YÖNLERİ ( Teknik Kapasite, Mental Kapasite, Fiziksel Kapasite)

GÜÇLÜ VE EKSİK YÖNLERİ ( Teknik Kapasite, Mental Kapasite, Fiziksel Kapasite)

Vücut dengesi topla koordinasyonu etkili bir oyuncu. Fizik gücü, ikili mücadelelerdeki gücüne dengeli şekilde uyumlu. İki mücadelede genellikle kazanan taraf oluyor. Rakip karşılama pozisyonuna baktığımız zaman olumlu hamleleri bulunmakta. Savunma yönünde ani ataklar olduğu zaman panikliyor daha çok konsantre olması lazım. Oyunu önceden okursa  bu hatası daha çabuk düzeltebilir. Pas kalitesi yüksek bir oyuncu. Pasları direkt ayaklara vermesi kalitesini daha çok arttırıyor lakin hava topların da sorunu bulunuyor. Hava hakimiyetini fiziğini kullanarak sağlamaya çalışırsa bu engeli aşmış olacaktır.

Ofansif yönü kuvvetli. Çizgiye inişleri, top kullanması başarılı bir yetenek. Takım içinde uyumu gayet iyi. Kenardan ani bindirmeleri ile dikkat çekiyor ve bu ani bindirmelerle takımı ileriye taşıyor asist yeteneğini geliştirdiği zaman takım için faydalı olacaktır. Yeni bilgilere açık bir oyuncu oynadığı tüm bölgelere bakarsak teknik ekibin nereye eklerse eklesin takım için o bölgede elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor. Bu genç yaşta ki bir oyuncu için disiplin yönünden güzel bir özellik. Disiplinli olması, ihtiyaç olduğu zaman her bölgeye uyum sağlaması Murat için iyi bir özellik.

Artması gerekenler:   Boyundan kaynaklanan bir eksikliğinden bahsedelim, hava toplarında boy eksikliği nedeniyle çok etkili olamıyor. Rakibin kullanacağı uzun toplarda sıkıntılar yaşıyor. Genel maçlarında olmasa da çoğu kez bu eksiklik göz önüne yansıyor. Ofansif olarak kuvvetli olduğunu biliyoruz lakin savunma olarak biraz daha kendini geliştirmesi gerekiyor. Bu ikili özelliğini üst seviyelere çıkmadan kazanırsa Türk futbolu da büyük bir yetenek kazanacaktır. Hem kendisi hem de Türk futbolu için önemli olan unsurlardan birisi halinde gözüküyor.Takımın pas trafiğinde yer almaktan çekiniyor gibi oyun sergiliyor. Biraz daha takımın pas trafiğine katılmalı ve katkı sağlamalıdır.

Genel Performans:

Sağ kanat oyuncuları ile uyumu gözden kaçmıyor. Önünde oynayan oyuncuları hücum yönünde daha etkili olmasını sağlıyor.  Hızlı bir oyuncu. Hızını olumlu şekilde kullanmasını bilen bir oyuncu. Topla birlikte çıkış yaparken olumlu hareketleri oluyor.  

Orta sahaya yakın oyunu da es geçilmemeli. Kenarlardan çıkmak kadar ortaya yönelmesi de oluyor. Yönelmese de pas trafiğini bazı maçlar da ortaya yönlendirmesi gözlerden kaçmıyor. Kısa mesafelerde patlayıcı bir yeteneğe sahip. Kısa mesafeleri çok iyi kullanıyor ve rakibinin üstüne çıkmasını beceriyor. Tek pasları çok iyi yapıyor. Ver-Kaç oyununu çok iyi beceren bir yetenek. Bunun yanına stoper özelliği de eklenince piyasa da ismi çok olan Galatasaray altyapı oyuncularının üstüne çıkacak bir yeteneği yazdığımızı fark ediyoruz.

Rakip ataklarında kendini daha fazla geliştirmesi lazım. Rakip atak yaptığı zamanlar arka tarafı çok açık ve boş bırakıyor.Hızlı oyun oynayan rakipleri bulunduğu bölgeden gol bulması çok kolay olabiliyor. Ortalarını biraz daha geliştirmesi lazım. Takımın orta üzerinden gol bulması oranını düşürüyor. Duran toplarda cesaretli olması, topla ileri giderken içeriye orta açması, kornerler de kendini geliştirmesi şart oluyor. Biraz daha üzerine düşmesi gerekiyor.

Hazırlayan:  Ali Bozkurt

Yayınlanma Tarihi:  08.03.2020

 Devamı ‘Görsel Analiz’ olarak çok yakında burada yayımlanacak…

Analizinin yapılmasını istediğiniz futbolcuların isimleri mail olarak atabilirsiniz

Mail: scout@ajansspor.com

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Minnesota Timberwolves 109 - 139 Houston Rockets