İşte Muslera farkı, alçılı bacakla idmana çıktı

2 Temmuz 2020 17:33- Son Güncelleme - 2 Temmuz 2020 22:50
Google news abonelik

Galatasaray’da Rize deplasmanında tibia ve fibula kemiği kırılan Fernando Muslera sakatlık sürecini kısaltmak için elinden geleni yapıyor. Tedavisine çok dikkat eden Uruguaylı yıldız profesyonelliğiyle de büyük takdir topluyor. Bugün Florya’da sahaya inen Muslera alkış aldı.

Tecrübeli file bekçisi bugünkü antrenmanda kaleci antrenörlüğü eşliğinde salonda el göz koordinasyon çalışması ve sahada blokaj tekniği çalışması gerçekleştirdi.

Peki, Fernando Muslera sahalara ne zaman dönebilir?

Radyospor'da yayınlanan Spor Kazanı programında Özgür Sancar'ın sorularını yanıtlayan ortopedi uzmanı Prof. Dr. Şenol Akman, Uruguaylı kalecinin 6 aydan kısa bir süre içerisinde sahalara dönme ihtimali olduğunu söyledi.

"Kırık bacağına yük binmediği sürece..."

Fernando Muslera'nın antrenmana çıkmasını değerlendiren Prof. Dr. Akman, "Bu tip kırıklardan sonra kaynama için zaman geçmesi gerekiyor. Bu süreçlerden sonra hastalar koltuk değneğiyle yürüyor. Bu tarz kırıkların kaynama süreleri 6-8 hafta. Bir süre sonra da yavaş yavaş yürümelere izin veriyoruz. Hastanın bacağına yük gelmediği sürece çalışma yapabilir. Muslera reflekslerini korumak için çalışabilir çünkü bacağına bir yük binmediği sürece bu bir sorun yaratmaz" şeklinde konuştu.

"28-33 yaşları arasında büyük bir fark yok"

Deneyimli kalecinin sahalara 6 aydan daha önce de dönebileceğini ifade eden Akman, "Muslera'nın 6 aydan kısa bir süre içerisinde dönme ihtimali var. Tam kaynama gerçekleştikten sonra sporcu daha erken sahalara dönebilir. Bu duruma ameliyatı yapan ekip karar verir. Bu ameliyatları birtakım çiviler yardımıyla yapıyoruz.

Bazen bu çivileri çıkarmak zorunda kalıyoruz ve kaynamayla beraber bu durum 5-6 ay sürüyor ancak kaynama tamamlanırsa bu süre erkene çekilebilir. Muslera'nın yaşının sahalara dönme süresini uzatacağını söyleyemeyiz. Burada 50 yaşındaki birinden bahsetmiyoruz. 28-33 yaşları arasında büyük bir fark yok" şeklinde konuştu.