Mustafa Cengiz'den Maradona örneği

Galatasaray'ın başkanı Mustafa Cengiz, Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu'nda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ekonomik olarak zorlandıklarını söyleyen Mustafa Cengiz, Ozan Kabak'ın transferinden dolayı övündüğünü ifade etti. Öte yandan Mustafa Cengiz, dün hayatını kaybeden Maradona üzerinden bir ekonomik örnek verdi.
26 Kasım 2020 16:53- Son Güncelleme - 26 Kasım 2020 16:53
Google news abonelik

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu'nda açıklamalarda bulundu. Başkan Mustafa Cengiz, gelirlerinin çok büyük bölümüyle borç ödediklerini söyledi.

 

"Bütün o çabalarımız, uğraşlarımız olumsuz etkilenecek"

Ekonomik konular hakkında bilgi veren Cengiz, "Sponsorluk gelirlerimizde Galatasaray olarak zorlanıyoruz. TL olarak iyiyiz ama Euro bazında kötüyüz. 2020 yılında mali tablolarımız iyi sonuç vermeyecek. Bundan emin olalım. Bütün o çabalarımız, uğraşlarımız olumsuz etkilenecek" dedi. (UMARIM O GOL MARADONA'NIN MİRASINI LEKELEMEZ)

"Sen yine Maradona, Ali, Veli'yi al olmaz"

Bankalar Birliği ile yapılan anlaşma ile ilgili değerlendirmeler yapan Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, "Kulüplerin borç yapılanmasının konuşulduğu ilk dönemde 10 yıl vade istediklerini, bunun ilk 4 yılının da ödemesiz olmasını talep ettiklerini aktaran Cengiz, "En az ödemesiz dönem 4 yıl olursa, bu borçlar kapanabilirdi. O yüzden 10+4 istedik. Fakat devletin imkanları da mahdut. Öyle bir ana geldik ki 5 yıllık yapılandırma yapıldığında yeni tip koronavirüs yoktu. 

Bunu imzaladığınız anda TFF de lisans anlamında bastırıyor. İnşallah bütün hükümlerini de uygular. Taş atmıyorum. Mali yapılandırma açısından da Bankalar Birliği bunu sağlar. Biz bunu istiyoruz. UEFA'da neler çektiğimi bir Allah, bir de ben biliyorum. Sen yine Maradona, Ali, Veli'yi al olmaz. Bunu istemiyor" dedi.

"Üretmemiz şart, şart"

Ozan Kabak'ın transferinden dolayı övündüğünü söyleyen Cengiz, "UEFA bize 'Futboldan kazandığını başka yerlere verme' diyor. Biz genç bir cumhuriyetiz. Genç kızlarımız spor yapacak diyoruz. Bu çocukları, bu kulüpler yetiştirecek. Üretmemiz şart, şart.

Bizim en çok övündüğümüz transfer Ozan Kabak'tır. Başkanım Yusuf Yazıcı'yla, diğer başkanım Cenk Tosun'la gurur duyuyor. Bizim yapımızdan yetişme çünkü. Biz bunları yeniden istiyoruz" şeklinde konuştu.

"Benim kredi kullanımım 2 milyar 723 milyon lira"

Mustafa Cengiz, futbolcu ödemelerinin yüzde 80'inin yabancı para cinsinden olduğunu belirterek, "Kurun artışından dolayı kim sevinir, spekülatörler, varsa vatan hainleri, bir de futbolcular sevinir. Bir de sosyal medyada espri yapılıyor yurtdışında para kazananlar için. Türkiye'nin daha rahat olduğu yönünde. Bu esprisi tabii ki. Bu bizi çok zorluyor. Zaten geçmişten gereken birikimler var, biz şu anda gelirlerimizin çok büyük çoğunluğuyla borç ödüyoruz. Kendi dönemimle ilgili net bir rakam vereceğim. 24 Ocak 2018'de göreve geldim, 20 Kasım 2020 tarihi itibarıyla benim kredi kullanımım 2 milyar 723 milyon lira. Kredi ana para ve faiz ödemem 3 milyar lira. Ben artıdayım ama neyle, kazandığımız gelirlerle" ifadelerini kullandı.

"Yayıncı kuruluş gelirlerinin azalması biz kulüpleri çok kötü vurdu"

UEFA Şampiyonlar Ligi ve gişe gelirlerinin artık olmadığını, yayın gelirinde de tartışmaların yaşandığını anlatan Cengiz, şunları kaydetti:

"Emeğe saygı duyulması gerekiyor. Yayıncı kuruluşun ifadesini söylüyorum. Yayınların yüzde 60'ı kaçak. Buradan ilgililere sesleniyorum, lütfen meclisten bir yasa çıkartın. Bu yasa ile kaçak kullanımı engelleyelim, emeğe saygı duyalım. Bu olmazsa olmaz. Bu kural olmalı, acil olarak lütfen bunu meclise yansıtsınlar. Sadece yayıncı kuruluş için değil, birçok şey için. Türkiye'nin bu konuda sağlıklı bir yapıya, yasal düzenlemeye ihtiyacı var. Yayıncı kuruluş gelirlerinin azalması biz kulüpleri çok kötü vurdu."

Mustafa Cengiz, yayın gelirinde en yüksek payı Galatasaray'ın aldığını ancak 230 milyon liralık gelirin, 170 milyona gerilediğini vurgulayarak, "Bir Anadolu kulübünün gelir bütçesi içinde yayın geliri yüzde 70-80 oranında olabiliyor. Benim gelirimin yüzde 20'si. Bunu artırmamız gerekiyor" şeklinde görüş belirtti.

Cengiz, yeni tip koronavirüs salgınının tüm alanlarda olduğu gibi spora da etkisinin ağır olduğunu belirterek, "Bizim pandemi deneniyle yaşadığımız gelir kaybı 60 milyon Euro civarında oldu" ifadesini kullandı.

Sponsorlukların mutlaka çeşitlendirilmesi gerektiğini kaydeden Cengiz, "Galatasaray olarak sponsorluk gelirlerinde zorlanıyoruz. Türk lirası bazında iyiyiz ama Euro bazında iyi değiliz, gidiş iyi değil. Bizim 2020 yılı mali tablolarımız iyi sonuç vermeyecek, bundan emin olalım" değerlendirmesinde bulundu.

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, lisanslı ürün satışlarında e-mağazacılığa yöneldiklerini ve dijital dünyayla ilgili yatırımlara öncelik vereceklerini söyledi.