"Mustafa Cengiz'in hayvan benzetmesi çok ağırdı"

20 Şubat 2020 19:16- Son Güncelleme - 20 Şubat 2020 16:24
Google news abonelik

Galatasaray’ın Eski İkinci Başkanı Hamdi Yasaman, Fenerbahçe derbisi öncesinde değerlendirmelerde bulundu. Yasaman, iki kulüp arasında yaşanan gerginlik, Mustafa Cengiz’in açıklamaları ve derbi hakkında dikkat çeken sözler söyledi. Fenerbahçe - Galatasaray derbisini kim kazanır? Mustafa Cengiz'in açıklamalarını nasıl değerlendirdi? Hamdi Yasaman yanıtladı...

Radyospor’da Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in canlı yayında sorularını yanıtlayan Hamdi Yasaman’ın açıklamaları şu şekilde:

Hamdi Yasaman: ”Bu sene şeytanın bacağını kıracağız”

Derbilerin sonuçları belli olmuyor. 3 sonuç da var tabi ki. Gönlümüzden geçen Fenerbahçe’yi Kadıköy’de yenmek. Bir türlü yenemiyoruz Fenerbahçe’yi. Bir stres yaşanıyor. Çok üstün oynayıp da berabere biten maçlar var. Bu sefer şeytanın bacağını kıracağız inşallah.

Hamdi Yasaman: “Fenerbahçe kaybederse yarıştan kopar”

İki takım da bu sene iyi futbol oynamıyor. Zaman zaman iyi oynadıkları maçlar var. Avrupa liglerindeki futbol kalitesi ligimizde yok. Futboldan zevk alamıyorum. O yüzden derbide bir favori olduğunu düşünmüyorum. Beraberliğin ağır bastığı kanaatindeyim. Fenerbahçe, eğer kaybederse şampiyonluktan tamamen kopar.

Hamdi Yasaman: “Bence Galatasaray’ın kadrosu daha iyi”

Ersun Yanal’ın ayrılacağı haberleri var. Yanal elindeki kadroyu en iyi şekilde kullanmaya çalışıyor. Fenerbahçe transferde zayıf kaldı, yeterince hamle yapamadı. Galatasaray da iyileri gönderdi, aldıkları çok iyi çıkmadı. Her iki takımın kadrosuna bakınca Galatasaray bence daha iyi. Moral olarak da rakibinden üstün. Bu açıdan avantajlı. Saha avantajı Fenerbahçe’de. Ortada bir maç olduğu fikrindeyim.

Hamdi Yasaman: ”Mustafa Cengiz’in hayvan benzetmesi çok kırıcı”

Her iki başkanın da tutumunu doğru bulmuyorum. Mustafa Cengiz’in Fenerbahçe’ye karşı yaptığı açıklamalar çok kırıcıydı. “Hayvan” benzetmesi örnek verilebilir. Üslubunu beğenmiyorum. Mustafa Cengiz, Galatasaray camiasını da kırıyor. Kabul edilebilir bir üslubu yok. Ali Koç göreve geldiğinde çok sevinmiştim. Türk futbolunun gelişmesi açısından memnuniyet vericiydi. Fenerbahçe’nin iyi olması aleyhimize olsa da Türk sporu açısından bakmak lazım. Ali Koç, açıklamalarıyla beni şaşırtıyor. Beni hayal kırıklığına uğrattı. Sayın Koç’tan çok daha iyi performans bekliyordum.

“Her iki başkanın da tutumunu beğenmiyorum”

Fenerbahçe iyi durumda değil. Her sonucu hakemlere bağlamamak lazım. Her takımın lehine ve aleyhine hata yapılıyor. Sadece Fenerbahçe’ye değil her takıma oluyor. Sivasspor, Konyaspor… Hakemleri baskı altına almamak gerek. Önceden de hakemleri baskı altına alma durumu var. Bunu doğru bulmuyorum. Ben her iki başkanın tutumunu da beğenmiyorum.

Faruk Süren ile Mustafa Cengiz arasında yaşananlar

Faruk Süren, medeni bir insandır. Mustafa Cengiz’in elini sıkıp sıkmadığını bilmiyorum. Ama böyle bir şey yapmışsa kim bilir ona ne yapılmıştır? Faruk Süren nezihtir, kibar bir beyefendidir. Kendisini tanıyorum. Son demeci ise enteresan geldi bana. Demek ki bizim camiada, Mustafa Cengiz’e karşı bir reaksiyon var. Genel Kurul kararına uyulmadı, davalar açıldı. Yürütmeyi durdurma kaldırıldı, yine de Seçimli Genel Kurul’a gidilmiyor.

Hamdi Yasaman: “Mustafa Cengiz saygısızlık yaptı, özür de dilemedi”

Takım şampiyonluğa giderken seçim konuşulmaz bir gerekçe değil. Hukuka uymamak kaos demektir. Bu açıdan durum kötü. Mustafa Cengiz’in konuşma tarzı, davranışı hoş değil. Divan’a karşı da ‘Hayvan’ yakıştırmasıyla saygısızlık yaptı ve özür de dilemedi. Bu üslup, Türkiye için de faydalı değil.

Hamdi Yasaman kimdir?

1947 İstanbul doğumlu olan Hamdi Yasaman Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi'nde öğretim üyeliği, Galatasaray Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesi Dekanlığı görevlerini yürüttü. Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurutu Üyeliği, Galatasaray Voleybol Takımı oyunculuğu, AIG Pay Satışı ve Goldman Sachs Yapılandırma Komisyonu Üyeliği görevlerini üstlenen Yasaman, İkinci Başkanlık görevinde de bulunmuştu.