AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Nasıl başardı? Rıza Kayaalp, Radyospor'da anlattı!

İlk Yayınlanma : 26 Nis 2019 - 10:10 / Son Güncelleme : 26 Nis 2019 - 13:10

Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası'nda mücadele eden milli güreşçimiz Rıza Kayaalp, grekoromen stil 130 kiloda Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. Kayaalp, 8 Avrupa ve bir de Avrupa Oyunları şampiyonluğu ile Asrın Güreşcisi olarak tanımlanan Hamza Yerlikaya'nın rekorunu da kırmış oldu.

Rıza Kayaalp, Radyospor'da başarı hikayesini anlattı

Rekorların Adamı Rıza Kayaalp, Radyospor’da yayınlanan Spor Kazanı programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtladı ve dikkat çekici sözler sarf etti. İşte Rıza Kayaalp’in o açıklamaları:

Rıza Kayaalp: "Avrupa Şampiyonası’nda üst üste 10 final yapmak imkansız gibi bir şey"

Şampiyon oldum ve her şey yolunda. Çalışmalara başladık. Önümüzde kazanılması gereken yeni başarılar var. Bir sonraki hedef için uğraş veriyorum. Avrupa Şampiyonası’nda üst üste 10 final yapmak imkansız gibi bir şey. Avrupa ülkeleri grekoromen stil güreşe önem veriyor. 5-6 tane favori oluyor. Bu kadar favori arasında şampiyonluğu yakalamak ve 10 yıl finale çıkmak çok önemli. İçimde bitmek bilmeyen bir çalışma arzusu var. Yeter ki istikrarımızı bozmayalım. Her zaman önümüze bakalım. Ülkemizin bayrağını dalgalandırmayı düşünerek yolumuza devam ediyoruz. Öyle yaptık ve başarılar böyle geldi.

Rıza Kayaalp: "Hamza Yerlikaya asrın, biz de günümüzün güreşçisiyiz"

Güreşçi arkadaşlarımın bana taktığı bir lakap yok. Ama tebrik ediyorlar. Kırılmayacak bir rekor yok. Biraz zor olur belki ama bizim rekoru da kıran biri çıkar. Önemli olan o sporcuları bulmak, yetiştirmek. Avrupa şampiyonlukları konusunda rekor kırmak gurur verici. Arkadaşlarım elbette takdir ediyorlar. Hamza Yerlikaya, Asrın Güreşçisi, biz de ‘günümüzün güreşçisi’ olduk diyebilirim.

Rıza Kayaalp: "Olimpiyat altını bu başarıların yanına çok yakışacak"

Olimpiyat altın madalyasını çok istiyorum. Eğer alamazsam hayatım boyunca üzüleceğim. Ne kadar başarı kazanırsam kazanayım. Bir sürü madalyam var. Fakat; Olimpiyat altın madalyası çok yakışacak. İnsanların tepkileri de öyle. Bu kadar başarı kazanmış birinin böyle bir madalyası alması gerekiyor. Allah bana inşallah üzüntü yaşatmaz. Çok çalışacağım, emek vereceğim. İnşallah 2020’de kazanırız. Öyle olursa hayatıma daha mutlu devam ederim.

Yeni güreşçilerimize bir mesajı var mı?

Sadece arkamdan gelen güreşçiler için değil, tüm sporcu kardeşlerim için söylüyorum. Hiçbir zaman az ile yetinmesinler. Ülkelerini düşünsünler ve yaptıkları işin en iyisini yapmak için uğraşsınlar. Bunları uygularlarsa başarılı olurlar. Eğer güreşte yeteneğim olmasaydı bu kadar başarılı olamazdım. Her çocuğumuzu yeteneğine göre yönlendirmek gerekiyor. Hiçbir zaman şımarmasınlar. Nereden geldiklerini unutmasınlar. İnşallah geç kardeşlerimiz de bu duyguyla yollarına devam ederler.