NBA ırkçılığa 10 milyon dolar para cezası kesti! Phoenix Suns...

Eren Tuncay
14.09.2022 - 12:25 | Son Güncellenme: 14.09.2022 - 12:29

NBA takımlarından Phoenix Suns'ın sahibi Robert Sarver'a 10 milyon dolar para cezası verildi. Sebebi ise ırkçılık ve kadın düşmanlığı yapması.

NBA takımlarından Phoenix Suns'ın sahibi Robert Sarver, ırkçılık ve kadın düşmanlığı iddialarıyla ilgili NBA soruşturmasının ardından 1 yıl süreyle görevinden uzaklaştırılarak 10 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

İhlallere yönelik kanıtlar bulundu

NBA'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Sarver'ın "Ortak iş yeri standartlarını açıkça ihlal eden davranışlarda bulunduğu" tespit edildi. Soruşturmada, "Irksal olarak duyarsız dil, kadın çalışanlara eşit olmayan muamele, cinsiyetle ilgili ifadeler ve davranışlar" kanıtı buldu.

İlgini Çekebilir
NBA yıldızı homofobik sözleri için özür diledi
Habere Git

Ceza süresince neler olacak?

Açıklamada, Sarver'in çalışanlara yönelik muamelesi için "Bazen zorbalık teşkil ediyor." ifadeleri kullanıldı. Toplam 320 kişiyle görüşülen ve 80 bin belge ile video incelenen soruşturma, Kasım 2021'de bir ESPN makalesi sonrası başlatıldı.

 

18 yıldır Suns'ın sahibi olan Sarver, cezası süresince NBA müsabakalarını izleyemeyecek ve takımıyla alakalı herhangi bir ticari faaliyette bulunamayacak.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler