NBA'de playoff formatı değişmeli mi?

26 Mayıs 2020 17:40- Son Güncelleme - 26 Mayıs 2020 17:53
Google news abonelik

Birçok spor ligi gibi NBA de, pandemi sonrası yeniden lige dönüşün planlarını yapıyor. Son dönemde NBA ofisleri yoğun mesai geçirirken, ne zaman döneceklerini belirlemekten ziyade nasıl döneceklerini belirlemeye çalışıyorlar.

EREN TUNCAY

NBA'de normal sezonun geri kalanının bitmesine 17 maç kadar kalmışken, takvimin iyice sıkışacağından çekinen yönetimse bu duruma çare arıyor. Normal sezonun 82 maçta 70'lere düşürülmesi bir proje olarak yer alırken, direkt playofflara geçiş fikri de arka taraftan kafasını çıkarıyor.

Ancak daha önce de belirtmiştik. Direkt playoffla devam etmek demek, alt sıralarda pozisyon savaşı içerisine giren bazı takımlara yazık olacak demek. O takımların tepkisi ne doğrultuda olur bilinmez ama her senaryoda birilerine yazık olacağı da kesin.

Format değişimi...

Bu konulardan sonra daha önemli, başka bir soru karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz üzere NBA'de playofflar, iki konferansın ilk 8 sırasına girmeye hak kazanmış takımlarla beraber oluyor. Ancak bu durumun son 10 yıldır -belki de daha fazla- büyük haksızlıklara sebep olduğu söylenebilir. Batı Konferansı takımlarının Doğu Konferansı takımlarından çok daha iyi olmalarından dolayı, senelerdir birçok Batı Konferansı takımı, Doğu Konferansı'nda playoff'a giren birçok Doğu takımından daha iyi derece yapmış olsa da, kendi konferanslarının seviyesinin daha yüksek olmasından dolayı dışarıda kalıyorlardı. Bu da Doğu konferansının görece daha basit, Batı'nın ise çok daha çetin geçen seriler yaşanmasına sebep oluyordu.

Aslında Adam Silver ligin başına geçtiğinden beri birçok değişikliğe açık bir başkan olduğunu her defasında göstermişti. Bunların başını çeken iki konu normal sezon maçlarının kısaltılması ve playoff formatının tek bir puan cetvelinden 1-16 diye değiştirilmesi.

NBA Başkanı Adam Silver'ın en başından beri bu fikri beğendiği biliniyor. Ancak bu öyle kolay bir karar değil. Yine de önümüzde bu sistemi görme şansı var çünkü araya pandeminin girmesi, playoffların bu formatta oynanabilme ihtimalini ortaya çıkardı. ESPN'den Brian Windhorst konuyla ilgili şunu söylüyor: "Konuştuğum bütün insanlar ligin direkt playofflarla devam edeceğini söylüyor. Farklılık yaratmak için Adam Silver'ın bunu masaya yatıracağını düşünüyorum."

İki büyük engel

Playoff formatının, pandemi dışındaki normal sezonlarda da bu şekilde olmasının önünde iki büyük sorun var. Birincisi, takımların yapacakları seyahatlarin şehirlerden dolayı çok uzayacak olması. İkincisi de Doğu Konferansı takımlarının sahipleri.

Playoff formatının değişmesi için, en az 5 Doğu Konferansı takım sahibinin bunun için oy vermesi gerekiyor. Doğal olarak o takımlar, Doğu Konferansı'nda muhtemel olarak girecekleri playoff'a ve oradan -Batı'ya göre- daha kolay olan NBA finalleri yolundan vazgeçmek istemiyorlar. Ayrıca endişe duyulan bir diğer konu geleneksel konferans ayrımı ve bu doğrultuda yıllar içinde oluşan istatistiksel veriler, rekorlar... Tabii ki son noktada, en çok gelir getirecek olan format her türlü desteklenecek gibi duruyor.

Fakat geri dönüşle beraber ciddi şekilde playoffları bu sezona özel 1-16 formatında izleyebiliriz. Şimdilik normal sezonlarda devam etmeyeceğini düşünerek... Her ihtimalin önünü açık bırakmakta fayda var. Son olarak, eğer ligler direkt 1-16 playoff sistemiyle devam ederse eşleşmeler şu şekilde olacak;