AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Newcastle United 300 milyon Sterlin'e Araplara satıldı

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 07 Eki 2021 - 21:59 / Son Güncelleme : 08 Eki 2021 - 00:18

Premier Lig'in köklü kulüplerinden Newcastle United'ın 300 milyon Sterlin karşılığında Suudi Arabistan sermayesine satışı için onay çıktı. İşte detaylar...

Newcastle United 300 milyon Sterlin'e Araplara satıldı

AJANSSPOR-HABER

İngiltere Premier Ligi, Suudi Arabistan kaynaklı şirketlerden oluşan konsorsiyumun İngiliz futbol takımı Newcastle United’ı satın almasına onay verildiğini duyurdu.

Prens Mohammed bin Selman devrede 

Premier Lig’den yapılan açıklamada, Newcastle United'ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mohammed bin Selman'a bağlı servet fonu PIF, PCP Capital Partners ve Reuben Brothers şirketlerini de kapsayan bir konsorsiyum tarafından devralınması konusundaki anlaşmazlığın çözüldüğü bildirildi.

Suudi Arabistan Krallığı güvence verdi

Açıklamada, "Premier Lig, Suudi Arabistan Krallığı'nın Newcastle United Futbol Kulübü'nü kontrol etmeyeceğine dair yasal olarak bağlayıcı güvenceler aldı. Tüm taraflar, Newcastle United Futbol Kulübü ve taraftarlarına kesinlik ve netlik kazandıran bu süreci sonuçlandırmaktan memnuniyet duymaktadır." ifadesine yer verildi.

Newcastle, Manchester City'i sollayabilir 

300 milyon sterlin değerindeki satış, yaklaşık 18 aydır yetkili merciler tarafından onaylanmayı bekliyordu. Öe yandan İngiliz basını, Mohammed bin Salman'ın, Manchester City’e yapılan yatırımın 10 katı daha fazla yatırım yapma potansiyeline sahip olduğunu yazdı.

Mohammed bin Selman kimdir?

Mohammed bin Selman bin Abdülaziz el-Suud, 1985'te Cidde'de doğdu. Suudi Arabistan veliaht prensi, savunma bakanı ve Kral Selman'ın oğludur. Mohammed ayrıca Suud Kraliyet Mahkemesi Başkanı ve Ekonomik İşler ve Kalkınma Konseyi başkanıdır. Babası Kral Selman'ın tahtının arkasındaki güç olarak tanımlanmıştır. Haziran 2017'de kraliyet kararnamesi ile Veliaht Prens Muhammed bin Nayif'in yerine atanarak tahtın vârisi ilan edildi ve Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.

Newcastle transfer çılgınlarının arasına katılacak mı?

Lükse düşkünlüğü ile tanınan ve serveti tahmin dahi edilemeyen Arap prensin gelmesiyle Newcastle taraftarları da sınıf atlama hayalleri kurmaya başladı. İngiliz ekibine gönül veren fubtolseverler tıpkı Manchester City ve Paris Saint-Germain örnekleri gibi dünyaca ünlü yıldızların St James Park'ta oynamak üzere transfer edilmesini bekliyor.