AjanssporAjansspor uygulamasını indir

NFL'in efsane antrenörlerinden John Madden yaşamını yitirdi

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 29 Ara 2021 - 16:36 / Son Güncelleme : 29 Ara 2021 - 16:39

Spor haberleri... Amerikan Futbolu Ligi'nin (NFL) efsanevi antrenörlerinden John Madden, 85 yaşında hayatını kaybetti. İşte tüm detaylar...

AJANSSPOR - HABER

Amerikan futbolu profesyonel ligi NFL, efsane oyuncu John Madden'ın "beklenmedik bir şekilde öldüğünü" ifade ederken ölüm gerekçesini paylaşmadı.

"O, bu oyunun kendisiydi"

Madden'ın ölümünden duyduğu üzüntüyü ifade eden NFL Başkanı Roger Goodell, "Kimse Amerikan futbolunu koçtan fazla sevmedi. O, bu oyunun kendisiydi. Başka bir John Madden olmayacak. Hepimiz, NFL'in bugünkü haline gelmesini sağlayan Madden'a sonsuza kadar borçlu kalacağız." şeklinde görüş belirtti.

100 galibiyete ulaşan en genç antrenör olmuştu

Oakland Raiders'ta 1969-1978 yıllarında başantrenör olarak görev alan Madden, takımını 1977'de oynanan "Super Bowl"da lig şampiyonluğuna taşımıştı. Madden, 42 yaşındayken lig tarihinde 100 galibiyete ulaşan en genç antrenör olmuştu. NFL'de en az 10 sezonluk periyotta en yüksek galibiyet yüzdesine sahip antrenör unvanını elinde bulunduran Madden, emekliye ayrıldıktan sonra televizyon yorumculuğu yapmıştı. Madden, 1979'dan 2009'a kadar sürdürdüğü yorumculuk kariyerinde ise spor dalında 16 kez Emmy ödülü kazanmıştı.

ABD'li çalıştırıcı Madden, 1988'de kendi ismiyle piyasaya sürülen NFL video oyununun yüzü olmuş, 2006'da ise Amerikan Futbolu Şöhretler Müzesi'ne dahil edilmişti.