AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Nihat Özdemir'den yabancı kuralı açıklaması!

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 27 Tem 2021 - 19:53 / Son Güncelleme : 27 Tem 2021 - 21:20

Son dakika haberi... Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Nihat Özdemir'den yabancı kuralı açıklaması!

AJANSSPOR - HABER

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Özdemir, mali kurul öncesi tüzük değişikliği ve eleştiri oklarının hedefinde olan yabancı kuralı hakkında detaylı bilgi verdi.

"Yarın büyük bir katılımla mali genel kurulumuzu yapacağız"

Özdemir "11 ay evvel 1 Eylül’de 2019-20’nin mali genel kurulunu yapmışık. Statümüz gereği her sene mali genel kurul yapmak zorundayız ama tüm liglerin tamamlanması gerekmekte. İnşallah yarın büyük bir katılımla mali genel kurulumuzu yapacağız. Son 1 yıldaki harcamalarımız üyelerimiz tarafından incelenecek, görüşleri varsa bildirecekler ve soruları varsa soracaklar. Önümüzdeki yıl nasıl hareket edeceğimizi planlayacağız ve gelecek yılın bütçesini sunacağız. Avrupa İnsan Hakları mahkemesinin aldığı bazı kararlar var. Bizim hedefimiz de bunları düzeltmek. Bunları düzeltmek için 3te iki çoğunluk gerekiyor. İnşallah yarın bunu sağlayarak AİHM’nin istediği yönde, bakanlıklar ve diğer yerlerden aldığımız görüşler ışığında hazırladığımız bir tüzük değişikliği var. Delegelerden gerekli onayı alırsak bunu alıp yeni tüzüğümüzü meydana getireceğiz ve çalışmalarımıza devam edeceğiz." ifadelerini kullandı

TFF Başkanı Özdemir, yayıncı kuruluş Bein Sports ile mevcut sözleşmesi ve ödemeleri hakkında ise şu ifadeleri kullandı: 

"İlk taksitleri alıp kulüplerimize bunları dağıtacağız"

"Yayıncı kuruluşla ilgili 2020-21 sezonunda ödeyeceği rakamın tamamını Bein Sports ödedi ve takımlarımıza dağıttık. Bein Sports ile görüşmelerimiz devam ediyor. 1 hafta içinde en geç görüşmeleri tamamlayacağız ve bir noktaya varacağız, Kulüpler Birliğinden görüş alacağız. Onlarla bir noktaya geldikten ve Bein Sports ile 2021-2022 sezonu rakamını tespit ettikten sonra ilk taksitleri alıp kulüplerimize bunları dağıtacağız."

"Yabancı kuralında hiçbir değişiklik yok"

Son dönemde kulüpler tarafından büyük eleştirilere sebep olan yabancı kuralı hakkında ise Özdemir "Yabancı kuralında hiçbir değişiklik yok. Kulüpler Birliği Tahkim Kurulu’na gittiler, görüşü de yönetim kurulu kararı yönünde çıktı. Tüm kulüpler transfer politikalarını bu formül üzerinden, yani 8+6, hatta 1. Lig’de de 5 oyuncunun oynaması konusundan yaptılar. Şu anda transferlerini bu sistem içerisinde yapıyorlar ve takımlarını kuruyorlar. Ağustos ortasında hemen hemen Süper Lig ve TFF 1. Lig başlayacak. Ardından diğer liglerin de başlamasıyla futbol sezonuna gireceğiz." dedi.

 

Koronavirüs salgını nedeniyle geçen sezon seyircisiz oynanan maçların bu sezon tribünlerde yüzde elli kapasitede seyirci kullanma kararını adıklarını dile getiren Özdemir, şöyle konuştu:

"Maçlarda seyirci detaylarını 2 gün içinde kamuoyuna açıklayacağız"

"Pandeminin iyi gittiği dönemde, bakanlıklarla yaptığımız görüşmeler sonucunda stadyumda loca varsa yüzde yüz kapasite, tribünlerde de yüzde elli kapasitede seyirci kullanma kararını aldık. Bununla ilgili stada girişte bir taraftardan istenen özellikleri de sağlık kurulumuz bakanlıkla yaptığı görüşmelerin ardından bir statü hazırlayacaklar. Tahmin ediyorum 2 gün içinde kamuoyuna açıklayacağız."

Son olarak takımların yaşadığı ekonomik sıkıntılarla ilgili ise Özdemir, şu ifadeleri kullandı:

"Beşiktaş’ın sıkıntısı olduğunu sayın Ahmet Nur Çebi bize iletti"

"Kulüplere elimizden gelen tüm desteği yaptık. Takım harcama limitlerinin artımı sıfır iken yüzde 25 olarak açıkladı. Kuru geçen yılın ortalama rakamı olarak aldık. O da 8 küsür. Halbuki 8 lira 90 kuruş mu ney. Bugün neredeyse 10 lira 40 kuruş civarında. Kuru da sabitleyerek elimizden geleni yaptık. Borçsuz olan ve bilançosu iyi olan takımlar, bu artırdığı rakamın tamamını da harcama limitine ilave edeceğiz. Beşiktaş’ın sıkıntısı olduğunu sayın Ahmet Nur Çebi bize iletti. Ama bunu yalnızca bir kulübe yapmamız söz konusu değil. Bir takıma yaptığımız sağlayacağımız harcama limitleri yalnız Şampiyonlar Ligi’nde değil,  Süper Lig’de de kullanılacak. Dolayısıyla biz burada hakkaniyet, eşitlik ilkelerini ve tüm kulüplerimizi düşünerek almış olduğumuz kararlar doğrultusunda takımlarımızın bu harcama limitlerine dikkat ederek harcama ve transfer yapmalarını arzuluyoruz."