• Diğerleri

Nunnally: "Kendimi çok rahat hissediyorum"

10 Ocak 2020 00:58- Son Güncelleme - 10 Ocak 2020 01:36

Fenerbahçe Beko’nun yeniden kadrosuna kattığı ABD’li gard James Nunnally, ING Basketbol Süper Ligi medya gününde, Tivibu Spor’dan Arda Okvay’a özel açıklamalarda bulundu.

İstanbul Anadolu Yakası ekibinde yeniden olduğu için heyecanlı hisseden James Nunnally, “Burası benim ikinci evim gibi. Türk basketbolseverler, Türk Kültürü… Buradan zevk alıyorum. Geri döndüğüm için gerçekten mutluyum.” şeklinde konuştu.

“Aslında pek oynadığımı düşünmüyorum”

“Aslında pek oynadığımı düşünmüyorum”

Fenerbahçe’den 2018’de ayrılan ve NBA’in yolunu tutan James Nunnally, Minnesota Timberwolves ve Houston Rockets’taki kısa süreli dönemi ile ilgili, “Aslında pek oynadığımı düşünmüyorum. Bence çok fazla şans bulamadım. Kendimi göstermeye hazırdım. Şans bulduğum 3-5 dakikalık sürelerde elimden geleni yaptım. Durum farklıydı. Yani evet; alacağınız süreyi kendiniz kazanırsınız ve buna da saygı duyuyorum. Benim için de NBA’de daha mücadeleci şekilde oynamak daha önemliydi. Ancak böyle olmadı ve oynayabileceğim bir yere gittim." dedi.

29 yaşındaki gard, geçen sezonu AX Armani Exchange Olimpia Milano’da tamamlamıştı.

Sarı Kanaryalar’da birlikte oynadığı ve kendisinden daha önce NBA’e giden Bogdan Bogdanovic, Ekpe Udoh ve Brad Wanamaker ile de iletişim içinde olduğunu söyleyen Nunnally, “Özellikle Bogdan’ın oynadığı takım (Sacramento Kings), benim memleketime çok yakın bir yerin takımıydı. Özellikle Bogdan ile iletişim halindeydik; teması koparmadık.” dedi.

 “Daha iyi teklifler vardı ama…”

 “Daha iyi teklifler vardı ama…”

Fenerbahçe Beko’ya transferinde yaşadığı süreç ile ilgili de konuşan James Nunnally, “Birkaç telefon görüşmesi oldu. Özellikle zirveye oynayan birkaç takımla… Ben ise sadece oynamak istiyordum. Belki daha iyi teklifler vardı ama ben bildiğim ve iyi hissettiğim bir yere gelmek istedim. Zaten son birkaç yılda birçok takım değiştirdim. Sürekli olarak, ‘Git ve yeniden başla!’ şeklinde yaşadım. Açık konuşmak gerekirse, bu biraz da bunaltıcı oldu. Buradaki sistemi, insanları, teknik ekibi, yönetim şeklini iyi biliyorum. Burada kendimi çok rahat hissediyorum.” açıklamalarında bulundu.

Sezon arasında gelmesinin kendisine bir zorluk yaşatıp yaşatmayacağı ile ilgili soruya da yanıt veren ABD’li gard, şu ifadeleri kullandı:

“Şu an bir şey diyemem; ama zaten buradaki herkes profesyonel. Kazanmanın tadını çok iyi biliyoruz ve bu takımdayken yapılması gereken tek şey, zafere uzanmak adına fedakarlıkta bulunmak ve kendi işimizi yapmak.”

Fenerbahçe Beko’nun yetenekli bir oyuncu kadrosuna sahip olduğunu söyleyen James Nunnally, “Daha önce birlikte zaferler yaşadığımız isimler var. Herkes işin içinde… Takım başlangıçta belki biraz sıkıntı yaşamış olabilir ama buradaki tüm oyuncular oldukça iyi oynuyor. Böyle sekanslar olabiliyor. Bu basketbol ve işin içinde kazanmak da var kaybetmek de… Belki bazı maçlarda sıkıntı yaşandı ama bu kadroda kazanmayı bilen ve çok şey kazanmış isimler var. Bu sayede, sezonun ikinci yarısında çok daha iyi olacağımızı düşünüyorum.” dedi.

“Önemli olan ritmi tutturmak”

“Önemli olan ritmi tutturmak”

James Nunnally, 2017 yılında EuroLeague şampiyonu olan kadroyla bugünkü kadro arasındaki benzerliğe de değindi. “2017 yılındaki kadro, yetenekli isimlerden kuruluydu. Bu kadroda öyle.” diyen Nunnally, “Bu sadece iyi oynayıp kazanmak adına doğru yolu bulmakla ilgili. Önemli olan ritmi tutturmak. Asıl olay bu.” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe’deki ilk döneminde, kendisine verilen ‘Sniper’ lakabını oldukça uygun bulan ABD’li gard, “Parke üzerinde olabilecek en iyi atışlar için kendime pozisyon yaratıyorum.” ifadelerini kullandı.  Nunnally, takımın 3 sayılık basket kullanacağı zaman yaşadığı sorunları çözebileceği ile ilgili soruya, “Bekleyip göreceğiz. Her atışı isabetli kılabilirsin. Antrenmanda çalışıp alıştırma yaparak her türlü şutu sokabilirsin. Bazen senin gecen olmuyor ve sorunlar yaşayabiliyorsun elbette. Ama umarım yardımcı olabilirim.” dedi.

“Bundan haberim yoktu”

“Bundan haberim yoktu”

EuroLeague’de 50 maç ve üzeri oyuncular arasında en iyi 3 sayılık isabet yüzdesine sahip olduğunu Arda Okyay’dan öğrenen James Nunnally, “Geçen yıl EuroLeague’de kariyer rekorumu kırmıştım ama bu konuda birinci olduğumu bilmiyordum. Benim için büyük bir onur. EuroLeague oldukça büyük bir organizasyon ve bu ligde çok önemli isimler var. Yani bu isimlerin arasında en iyi olmak, benim için büyük bir gurur.” şeklinde konuştu.

“Yeryüzündeki en iyi koç”

“Yeryüzündeki en iyi koç”

Başantrenrör Zeljko Obradovic hakkında da yorumda bulundu. Obradovic’in Avrupa’nın en iyi koçu olduğunu söyleyen Nunnally, “Belki de yeryüzündeki en iyi koç. Onunla tekrardan çalışacak olmaktan mutluyum. Kendisi gerçekten çok iyi bir başantrenör ve kimse onun gibi değil. O, hep en iyisi için çalışıyor. Takımda her bir ismin en iyisini ortaya koymasını sağlayıp onları hazır tutuyor. Bu da ona çok büyük bir saygı duymamızı sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Çin’de oynamış olmanın, kendisinin oyun temposunu düşürmediğini düşünen ABD’li gard, “Basketbol yerde basketboldur. Oynadığımız oyun aynı. Bilemiyorum. En azından böyle bir şey olduğunu hissetmiyorum. Ben halen aynı oyuncuyum.” dedi. Fenerbahçe Beko’nun mevcut durumuna da değinen James Nunnally, “Her takım sendeler. Sezon içerisinde inişler ve çıkışlar olur. Bu, daha çok bundan neler öğrendiğin ve nasıl geri dönüş yapacağınla ilgili bir konu. Çünkü şampiyonluk maçları tek ve normal sezondan sonra oynanıyor. Önemli olan, her hafta daha iyi olmak için çabalamak, sürekli bir şeyler öğrenmek ve her geçen gün daha iyi hale gelmek. Unutmamak gerekir ki, şampiyonluk maçları bir kez oynanıyor.” açıklamalarında bulundu.

Sezonun geri kalanı ile ilgili bir tahmin yapmak istemeyen Nunnally, “Tek bildiğim, bu takımdaki her bir oyuncu, bir şeyin nasıl kazanılacağını iyi biliyor. Bu takımda EuroLeague şampiyonluğu kazanmış birçok isim var. Biliyorum ki, bu takımın oyuncuları, bu takım için en iyisinin ne olduğunun farkında ve bizi başarıya götürecek olan da bu.” dedi.

Fenerbahçe’den ayrılışı ve İstanbul’a geri dönüşü sürecinde, ailesinin İtalya ve Çin’e gelmediğini, eşinin de hamile olduğu ve bu yüzden sık şekilde seyahat edemediğini söyleyen James Nunnally, İstanbul hakkında “Ailem ve çocuklarım için burası gayet güzel. Uygun birçok okul, oyun parkı ve kapalı oyun salonları var. Burası çok güzel ve burada ailem adına çok iyi bir atmosfer var.

Fenerbahçe’deki ilk döneminde 21 numaralı formayı giyen James Nunnally, bu sezon 2 numaralı formayı giyecek. Sarı Kanaryalar’da bu sezon Derrick Williams 21 numaralı formayla mücadele ediyor. Daha önce özel sebeplerden dolayı 21 numaralı formayı giyen Nunnally, 2 numarayı tercih etmesinin sebebini, “Çünkü futbol oynarken de 2 numara giyiyordum ve 2 kızım var.” diyerek belirtti. Fenerbahçe taraftarını da çok sevdiğini söyleyen ABD’li gard, “Maç sırasında hiç susmuyorlar ve bunun için müteşekkiriz. Beni de halen destekliyorlar ve benimsiyorlar.” şeklinde konuştu.

Uğur Meleke, Manchester City - Aston Villa maçını yorumladı