AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Antalyaspor Teknik Direktörü Nuri Şahin bilinmeyenleri anlattı

Ajansspor Editör
Feride Kara
İlk Yayınlanma : 09 May 2022 - 18:35 / Son Güncelleme : 09 May 2022 - 19:21

Antalyaspor Teknik Direktörü Nuri Şahin kendi kariyerinden, Fatih Terim'e Abdullah Avcı'ya; Jurgen Klopp'tan Jose Mourinho ve diğer konularda açıklamalar yaptı.

Tercüme: Hüseyin Özkök – AJANSSPOR

Antalyaspor Futbol Sorumlusu Nuri Şahin’in göreve başladıktan sonra takımını getirdiği nokta Alman basınının da ilgisini çekti. Almanya’nın en çok okunan spor dergilerinden Kicker, bugün (pazartesi) çıkan sayısında Şahin ile 3 sayfalık uzun bir röportaj yayınladı. Çalıştığı tüm teknik direktörler hakkında soruları da cevaplayan Nuri Şahin, Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı ile ilgili de çok çarpıcı sözler söyledi.

"Trabzonspor maçından sonra her şey yolunda"

Kicker: Sizi Trabzonspor maçında çok kızgın gördük. Olanlardan sonra sakinleştiniz mi?
 Nuri Şahin: Evet her şey yolunda. Avrupa için çok küçük de olsa bir şansımız vardı. 3 puanı almayı çok istiyordum. 2-2 bitti ama galibiyete çok yakındık.
Kicker: Sonrasında Trabzonspor taraftarları bitiş düdüğünden önce sahaya indiler.
 Şahin: Hakem 5 dakika uzatma verdi. Dördüncü dakikada insanlar sahaya indiler. Ama bu nedenle onları suçlamıyorum. Trabzonspor 38 yıldan bu yana şampiyon olamıyordu. Bütün şehir bu kulübü seviyor. Bu nedenle sevinç bu derece yoğun yaşandı.

"Kollarımı kavuşturup her şeyin olmasını bekleyemem"

Kicker: TV’den göründüğü kadarıyla elinizden gelse sahayı neredeyse kendiniz boşaltacaktınız. Bu hırsınızın bir ifadesi miydi?
 Şahin: Evet. Kesinlikle. Maksimuma ulaşmak istiyorum. Bunu her takımda da yaşamaya çalışıyorum. Her zaman. Kollarımı kavuşturup her şeyin olmasını bekleyemem. Duygularımı yaşamalıyım. Bu tarzımı değiştirmem mümkün değil. Değiştirmek de istemiyorum.

Nuri Şahin ile Abdullah Avcı ile ilişkisi

Kicker: Trabzonspor’un şampiyon teknik direktörü Abdullah Avcı, size çok değer veriyor. Hatta “kaybedeceksem ona kaybetmeyi isterim” dedi. Bu saygı karşılıklı mı?
 Şahin: Evet bizim ilişkimiz çok derin ve uzun geçmişe dayanıyor. Benim U14 Milli Takımı’nda hocamdı. Sonra U17 ile Avrupa şampiyonu olduk ve Peru’daki Dünya Şampiyonası’na katıldık. Bu değer verme futbolun çok üzerinde. Dostuz ve ailelerimiz de iyi anlaşıyorlar. Ama geçen haftaki maç gösterdi ki biz her şeye rağmen takımlarımız için mücadele ediyoruz. Maç sırasında biraz karşı karşıya geldik. Ama sonrasında aramızda her şey yine iyiydi. Onun adına ve Trabzonspor’daki başarısına çok sevindim. Fazlasıyla hak etti.

"Hep birlikte çok iyi bir hikaye yazdık"

Kicker: Antalyaspor’da göreve başladıktan sonra yukarı doğru bir gidiş başladı. Son olarak 13 maçı yenilgisiz geçtiniz. Kulüp tarihinin en uzun serisi oldu. Profesyonel Teknik Direktör olarak ilk 6 ayınızdan memnun olmalısınız.
 Şahin: Hayır desem çok kibirli görünür. Ama daha fazla şeyler yapabileceğimizi biliyorum. Bazı maçlardan sonra kızdığım oldu. Çocuklar veya ben formda değildik. Ama eğer iyi bir antrenör olmak istiyorsan bu süreci yaşamak durumundasın. Ama her şeye karşın şu ana kadar hep birlikte çok iyi bir hikaye yazdık.

Nuri Şahin böyle teknik direktör oldu

Kicker: Bizi 2021 Ekim ayında futbolculuktan teknik direktörlüğe geçtiğiniz güne götürebilir misiniz?
Şahin: O tarihte iki günlüğüne Almanya’daydım. Hem milli araydı hem de antrenörlük kursum vardı. Kulübüm cuma günü o zamanki teknik direktörle yolları ayırdı.  Pazar günü telefonum çaldı. Karşıda Başkan Aziz Çetin ve Sportif Direktör Aytaç Altay vardı. Bana sorular sormaya başladılar. Şu andaki durum için ne düşündüğümü ve gerekli olup olmadığını sordular. Ben de açık ve dürüst şekilde düşüncelerimi aktardım.

"10 dakika planımı anlattım ve başladık"

Kicker: Değişik bir işe alma görüşmesi gibi geliyor kulağa.
Şahin: Öyleydi. (Gülüyor) Telefonu kapattıktan 1 saat sonra yeniden aradılar ve hemen gelip gelemeyeceğimi sordular. Tamam dedim. Menajerime de “benimle daha yoğun görüşmek istiyorlar sanırım” dedim.
Kicker: Çok da hazırlıksız değilmişsiniz
Şahin: Hayır. Uzun yıllardan beri antrenör olmak istiyorum. Özellikle de kasık sakatlığım nedeniyle uzun aylar sahalardan uzak kaldığım dönemde bunu düşündüm. Bu nedenle her şey kafamdaydı. Karşılıklı oturduğumuzda belki 10 dakika içinde planımı anlattım. Ve sonrasında başladık.

Futbolcular en başından itibaren dahil oldu"Kicker: Bununla nasıl başa çıktınız?

 Şahin: Başkanımıza şunu dedim. “Değişmemi beklemeyin.” Değişmeye başladığım anda çocukları kaybederdim. Hep birlikte yaptığımız ilk toplantıda onlara çok açık konuştum. “Evet, hepimiz için garip bir an. Ve bu bir süre böyle hissettirecek. Sizin yerinizde ben de olsam bana da aynı şey olurdu.  Ama kapıyı açık bırakın. Bu harika bir hikaye olacak.” Sanırım çocuklar kendime ve ekibime olan güvenimi hissettiler ve bizim ciddi bir çalışma yapacağımızı anladılar. En başından itibaren de olaya dahil oldular.

"Başkana bana güvendiği için teşekkür borçluyum"

Kicker: Başkan Çetin kararınızda ne derece rol oynadı?
 Şahin: Bizim klasik antrenör-başkan ilişkimiz yok. Onu daha çok bir akıl hocası olarak tanımlayabilirim. Ailelerimiz de görüşüyor. Bu röportajı yaptığımız sırada onunla birlikte izin günümde golf sahasındayım. Bu, onun birçok riski göze aldığı mükemmel bir takım çalışması. Eğer işler iyi gitmeseydi başkanlığı zora girebilirdi. Ona bana güvendiği için teşekkür borçluyum.

"Antrenörlük benim kanımda var"

Kicker: Başkan size futbolcu olarak bulunma izni de verdi. Ama siz bunu istemediniz. Birden futbol ayakkabılarını çıkarmak size acı verdi mi?
Şahin: Futbolculuk kariyerimi henüz sonlandırmadım. (Gülüyor) Kesinlikle üzgün değilim. Hem inanılmaz hem zor anlar yaşadığım çok güzel bir kariyerim oldu. Ağırlıklı olarak da harika yılların yaşandığı 17 yıl geçti. Şimdi tutkum ve dileğimi gerçekleştirmek için hazırım. Yani antrenör olmak. Artık tamamen bu işin içindeyim. Bu beni mutlu ediyor ve kanımda var. Çevrem de bunu hissediyor. Bu beni şaşırtmıyor. Benim gözlerim parlarsa etrafımdakilerin de parlar.

"Tam zamanlı bir iş"

Kicker: Siz sadece teknik direktör değil aynı zamanda futbol direktörüsünüz ve transferlerden de sorumlusunuz. Bu işte yeni biri için bu kadar çok fazla sorumluluk.
 Şahin: Evet, kesinlikle tam zamanlı bir iş. Başka şeyler söylesem yalan olurdu. Ama bir şeyi severek yapıyorsan küçük ayrıntılar ve detaylarla da ilgilenmekten daha güzel bir şey yok. Planlar yapmak ve uygulamak. İleri taşımak. Sadece böyle lider olabilirsin.

"Harika anlar"Kicker: Hangi şeyler sizi daha fazla sevindirir? Galibiyetler?

 Şahin: Sadece onlar değil. Kısa süre önce olduğu gibi Shakhtar’a karşı dostluk maçında gençlerimizi profesyonel kadroya alıp kendilerini göstermelerini sağlamak da. Gençlere bakıyorsun, onlarla bir düşüncen var ve onlar bunu gerçekleştiriyor. Bunlar harika anlar. Bir zamanlar Jürgen Klopp’un dediği gibi şişeye koyup saklamak isteyeceğin türden.

"Klopp mükemmel bir insan"

Kicker: Klopp’la birlikte kariyerinizin en iyi dönemini yaşadınız. Size göre mükemmel bir teknik direktör mü?Şahin: Mükemmel bir insan. Gerçekten öyle. Bilgi çok kişide var. Yoksa bu işi bu düzeyde başka türlü yapamazsın. Ama onu diğerlerinden ayıran şey insanlığı. Onun karşısına oturduğumda şunu hissettim. O seni işine yarayacak futbolcu değil insan olarak görüyor. Bu beni en başından çok etkiledi. Onunla tartışabilirsiniz hatta bazen kavga ve küfür de olabilir. Ama ertesi gün yanına gelir sana sarılır ve her şey yine yolundadır. Bu nedenle çok başarılı. Aldığı her puan bile beni çok mutlu ediyor.

"Eldekine göre reaksiyon gösterdim"

Kicker: Onun futbol oynatma stili ve tarzı sizi nasıl etkiledi?
 Şahin: Tabii ki çok güçlü. Ama antrenör olarak elinizdekine göre bir reaksiyon göstermeniz lazım. Mesela Antalya’da elimde gegenpress oynayabilecek Bender kardeşler, Schmelzer’ler yok. Yaş ortalaması hayli yüksek. Buna rağmen yoğun konsantrasyon, çok sayıda orta ve bitiricilik konusuna daha çok dikkatimi verdim. Önemli olan Jürgen’in yaptığı gibi herkesi olayın içine çekmek. İşe severek gelmeli. Bunlar ister teknik direktör, ister oyuncu ister diğer ekip üyeleri olsun. Eğer sabah ayakların geri giderek arabana biniyorsan kaybetmişsindir.

"Klopp'tan tavsiye aldım"

Kicker: Antalyaspor’un teklifi sonrasında Jürgen Klopp’tan tavsiye istediğiniz doğru mu?
 Şahin: 3-4 kişi ile konuştum. Jürgen onlardan biriydi.
Kicker: Size ne tavsiye etti?
 Şahin: Bana şunu dedi. “Nuri sen iyi bir insansın. Başaracaksın.” Bu benim çıkış noktam oldu.

"Bert van Marwijk yardımcı oldu"

Kicker: Klopp’tan başka birçok çok başarılı teknik direktör ile çalıştınız. İlki size ilk kez forma veren ve daha sonra Feyenoord’da birlikte olduğunuz Bert van Marwijk’tı. Onu öne çıkartan ne?
Şahin: İlk temas, çok açık. Antrenmanda ilk teması kaçırdığımızda kızgınlıktan adamakıllı patlıyordu. Onun Hollanda eğitimi bana daha iyi oyuncu olmamda çok yardımcı oldu.

"O zamanlar hedefim Michael Zorc olmaktı"

Kicker: O zaman daha çaylak bir oyuncuydunuz. Buna rağmen bazı şeyleri ondan kaptınız mı?
 Şahin: Hayır, o dönem hedefim daha çok Michael Zorc olmaktı. Yani sportif direktörlük. Ancak yıllar sonra bu değişti.

"Fatih Terim, Jose Mourinho'ya benzer"

Kicker: Gelişiminize biçim verenlerden biri de sizi ilk kez milli takıma çağıran Fatih Terim’di. Onun kamuoyundaki resmi gerçek kişiliği ile uyuşuyor mu. Yani Anahtar kelime: İmparatorluk?
 Şahin: O hep kazanmak isteyen ve sahadan galip ayrılmak için gerçekten her şeyi yapan biri. Bazen maçları devre arasında sadece konuşmasıyla çevirebilmesi gerçekten müthiş. Bu Jose Mourinho’da da benzer şekildeydi.

"Mourinho çok dürüst"

Kicker: Mourinho ile Real Madrid’de birlikteydiniz. Ama çok az oynadınız.
 Şahin: Mou çok dürüst bir antrenör. Düşüncelerini acıtsa bile çok açık şekilde oyunculara söyler. Bunu kendim de yaşadım. Ama sonuçta çok şeyler de öğrendim.

"Thomas Tuchel ile anlaşmazlıklarım vardı"

Kicker: Thomas Tuchel ile Dortmund’da da benzer şeyler yaşadınız mı?
 Şahin: Size açıkça itiraf edeyim ki, Thomas ile anlaşmazlıklarımız vardı. Ama onun hakkında kötü bir şey söyleyemem. Aksine onunla geçen zamandan çok şeyler öğrendim. Belki Jürgen ile olan zamandan daha azdır. Thomas gerçekten inanılmaz iyi bir teknik direktör.  Mesleki olarak tam bir canavar. Dünya çapında iyi antrenmanı var. Taktik tahtasında veya video analizlerde anlattıkları müthişti.

"Görüntülerden sonra ben de antrenör olmak istiyorum dedim"

Kicker: Böyle bir toplantı sonrası sizin antrenör olma isteğinizi açıkça belirttiğiniz söylenir.
 Şahin: Kamptaydık. Sakattım ama toplantılara katılmam gerekiyordu. Kısa süre önce de bir hazırlık maçını kaybetmiştik. Thomas bazı arkadaşlar hazırlık maçı olduğu için bunun önemli olmadığını düşündükleri için memnun değildi. Sonra bize John Terry ve Carles Puyol’un videolarını gösterdi. Bunlar resmi değil önemsiz hazırlık maçlarından görüntülerdi ve bize ona rağmen nasıl ciddi bir şekilde oynadıklarını gösterdi. Thomas orada o kadar anlamlı sözler söyledi ki toplantı sonrası Marcel Schmelzer ve Oliver Kirch’e “ben de antrenör olmak istiyorum” dedim.

"Bremen’de Florian Kohlfeldt'dan çok şey aldım"

Kicker: Bremen’de Florian Kohlfeldt gibi çok genç bir antrenörünüz vardı. Size bir şeyler öğretebildi mi?
 Şahin: O dönem bilinçli olarak genç bir antrenörle onun bu düzeyde bazı durumlarda nasıl kararlar aldığını görebilmek amacıyla Bremen’i tercih ettim. Prensipleri beni çok fazla etkiledi. Ondan da çok şey aldım. Özellikle de baskı ortamı kriz anlarında yaptıklarından.

 

"Dortmund her zaman kalbimde"

Kicker: Bir kez olsun Dortmund’da çalışmak hayalinizin büyüklüğü nedir?
 Şahin: Borussia Dortmund’un her zaman kalbimde olduğunu hiçbir zaman saklamadım. Güney tribününde (25 binlik kale arkası) taraftarlarla bir kere bile olsa antrenör olarak galibiyet kutlamayı hayal ediyorum. O dönem Dortmund’dan ayrılıp Bremen’e gittiğimde akşamları evde oturduğumuzda eşime şöyle derdim: “Sanırım, günün birinde bu kulübü çalıştıracak kapasiteye sahibim.” Ama bunun için her gün çok fazla çalışmam gerek. Tabii ki zamanlama da rol oynayacak.  Açık olarak söylenmesi gereken şey Antalya’da işim daha bitmedi. Günün birinde her takımı yenebilecek noktaya gelmeyi istiyorum. Ve istediğim bir diğer şey stadımızın hep dolması. Bu potansiyele sahibiz.