AjanssporAjansspor uygulamasını indir

O lige yabancı hakem geliyor!

İlk Yayınlanma : 27 Şub 2021 - 14:08 / Son Güncelleme : 27 Şub 2021 - 14:17

Dış haberler… Portekiz Süper Ligi’nde önümüzdeki sezondan itibaren yabancı hakemler görev alabilecek. Öte yandan, Portekizli hakemlerin yurt dışındaki müsabakaları yönetmesi de söz konusu. İşte detaylar…

O lige yabancı hakem geliyor!

AJANSSPOR - DIŞ HABER

Portekiz’de yayın yapan A Bola Gazetesi’nde çıkan bir haber, Portekiz futbolu ve Dünya futbolu için önemli bir değişimin mihenk taşı olma özelliğini taşıyor. Uzun uğraşlar sonucunda Portekiz Futbol Federasyonu, yabancı hakem meselesi için anlaşmaya vardı. Önümüzdeki sezondan itibaren geçerli olacak kararla beraber; orta hakem ve VAR hakeminin yabancı olması düşünülüyor.

Portekiz’de bir ilk! Yabancı hakemler görev alıyor!

Portekiz Süper Ligi’nde ilk kez yabancı hakemler görev alabilecek. Türkiye Futbol Federasyonu’nda benzer söylemlerin yoğunlaşması akabinde; Portekiz, örnek niteliğinde bir karar alarak yabancı hakemlerin görev almasının önünü açtı. Öte yandan, ülkedeki hakemlerin yurt dışındaki müsabakalarda maç yönetmesi de söz konusu. Portekiz Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’nda, Jose Fontelas Gomes önderliğinde alınan kararın; ülke futbolu için “devrim” niteliği taşıdığı vurgusu dikkat çekti.

Türkiye’de yabancı hakem girişimi

Beşiktaş ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığını yürüten Ahmet Nur Çebi, “derbi maçlarında yabancı hakem uygulaması” talebinde bulunarak; bu yolla her derbi maçında gündeme gelen hakem hatalarının bir nebze olsun azalacağını iddia etmişti. UEFA ve CONMEBOL (Güney Amerika Futbol Federasyonu) ise, “hakem değişimi uygulaması programı” ile beraber; Copa Libertadores’te görev yapan hakemlerin Şampiyonlar Ligi’nde, Avrupa kupalarında görev yapan hakemlerin Güney Amerika’da düdük çalmasına dair bir girişimde bulunmuştu. Hakem değişimi uygulamasıyla beraber, yerli hakemlerin daha fazla deneyim kazanması hedefleniyor.