O pozisyon penaltı mıydı değil miydi?

Beşiktaş - Ankaragücü maçında Karius'un Sedat Ağçay'a yaptığı hareket penaltı mıydı? Ankaragücü cephesinin isyan ettiği pozisyonla ilgili görüşler...
7 Mart 2020 10:31- Son Güncelleme - 7 Mart 2020 10:35
Google news abonelik

Beşiktaş – Ankaragücü maçının 38. dakikasında tartışmalı bir pozisyon yaşandı. Savunma arkasına hareketlenen Sedat Ağçay, Karius’un açıldığı sırada yerde kaldı ve penaltı bekledi. Hakem Arda Kardeşler ise deneyimli oyuncunun kendini aldattığını düşünerek ona sarı kart gösterdi. Peki yorumcular bu pozisyon için ne yorum yaptılar?

Deniz Çoban

“Maçta en kritik dakika, 38. dakikaydı. Sedat yerde kaldı, hakem aldatmadan sarı kart gösterdi. Pozisyonu dikkatli izlediğimizde görüyoruz ki Karius kayarak gelirken, dizi ile Sedat’ı bozuyor. Bu temastan sonra Sedat normal düşmek yerine, düşüşünü biraz süslemek istiyor. Hakem de bu düşüşe aldanıyor, asıl darbeyi kaçırıyor. Bırakın aldatmayı, pozisyonda penaltı kararı en doğru karar olurdu.

Rıdvan Dilmen

Rıdvan Dilmen

''Karius'un gerçekten penaltı yapma niyeti yok. Ancak kayarak gittiği için sağ dizi,  Sedat'ın bileğine geliyor. Tabi ben detaylı bakarak bunu gördüm. VAR'daki Koray Gencerler benim baktığım kadar zaman ayırmadı. Sedat'ın pozisyonunda, ben Arda Kardeşler gibi kartla giderdim, Koray Gencerler olsaydım VAR'daki, detaylı bakardım. Karius'un penaltı yapma amacı yok ama kayarak gidiyor ve dizinin Sedat'ın sağ ayağına geldiğini gördüm. Penaltı olduğunu düşünüyorum. 

Erman Toroğlu

Erman Toroğlu

Sedat'ın pozisyonunda VAR nerede? Bir de sarı kart var. Hakem, 'Ben hiç temas görmedim. futbolcu kendini attı' diyor. VAR kim, Koray Gençerler. Nerede? Çağır, seyretsin, sarı kartı geri alsın, penaltıyı versin. Yazık değil mi, günah değil mi?''

Ömer Üründül

Hakem Arda Kardeşler'in genel yönetimi iyiydi. Ama ilk yarıda Sedat ile Karius'un pozisyonunu iyi süzemeyerek çok hatalı bir karara imza attı. Sedat'ı aldattığı gerekçesi ile sarı kart gösterdi. Halbu ki Karius'un net teması vardı. Ve pozisyon penaltıydı. Hadi hakem bu hataya düştü! Peki VAR nerede? İşin içinde büyük takım olunca maalesef sessiz kalmayı tercih ediyorlar.

Ali Ece

Ali Ece

Hakem Arda Kardeşler’e soruyorum: Bir pozisyon penaltı değilse düşen oyuncu illa sizi aldatmak için mi düşmüştür, ayağı takılmış veya rakiple çarpışmış olamaz mı? Sedat’ın sarısı manasız değil mi?

Selçuk Dereli

Arda Kardeşler Sedat Ağçay’a yapılan çok net penaltıyı vermediği gibi aldatmadan dolayı bir de sarı kart gösterdi. Karius’un Sedat’ın ayağına çok açık müdahalesi var. Hadi Arda yanlış gördü peki VAR nerede?

Öte yandan pozisyonun kahramanlarından Sedat Ağçay maçın ardından kısa bir açıklamada bulundu. Bir hayli sinirli olduğunu gözlenen tecrübeli orta saha, "Böyle maç yönetilmez. Karius bile diyor ki, 'Sana neden sarı kart verdi?' 'Penaltıyla ilgili bir şey diyemem ama sana nasıl sarı kart verdi' diyor. Vallahi çok sinirliyim" ifadelerini kullandı.

Ankaragücü Başkanı Fatih Mert de Sedat Ağçay'ın penaltı beklediği pozisyonla ilgili şunları söyledi:

"Sedat'ın düşürüldüğü pozisyonda hakem VAR'a gidemedi ve penaltıyı vermedi. 4.5 aydır hiç konuşmadım ama bilmiyorum Türkiye'de konuşmak mı gerekiyor? Devre arasında hakem camiasından güvendiğim insanlara sordum, 'penaltı' dediler. Bize çok çabuk kartlar çıkıyor,penaltımız verilmiyor. 110 yıllık bir kulüp burası,bizi bu kadar kolay harcamayın lütfen."

Bu kez hakem futbolcu dövdü! İşte o görüntüler...