AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Obradovic, yaş gününü Kaunas galibiyeti ile kutladı

İlk Yayınlanma : 10 Mar 2018 - 01:10 / Son Güncelleme : 10 Mar 2018 - 01:10

AVRUPA’DA BASKETBOLUN ANAVATANI LİTVANYA

GALATASARAY YÖNETİMİ HATA ÜZERİNE HATA YAPIYOR

Sevgili Basketbol severler, basketbol dolu günlerin içinde özellikle Avrupa maçlarında bazen üzülüyor bazen seviniyoruz. Ancak Avrupa öyle içimize girdi ki, bazen Türkiye Ligi çok geri planlarda kalıyor! Geçen gün Fenerbahçe-Galatasaray maçını izledim, inanılmaz sıkıldım. Son senelerde böyle yavaş ve zevk vermeyen, sıradan bir maç görmedim. Bundan birinci derecede sorumlu Galatasaray’ın eski yönetimi! Bütçe küçülteceğiz dediler! Erman Kunter’den sonra 1.200 milyon dolara Oktay Mahmudi’yi takımın başına getirdiler. Ucuz diye NBA’de oynadı diye 2 maç sahaya çıkan oyuncuyu transfer ederken en ufak araştırma yapmıyorlar! Ve de Fenerbahçe karşısında başları önde çıkan takımın idarecileri gece Galatasaray TV ye, çıkıp “Seneye Türk oyunculara öncelik vereceğiz, onlarla oynayacağız!” dediler! İyi halt ettiler! Hangi Türk oyuncusu Galatasaray’ı bugünkünden daha ileri taşıyabilir. Desenize kümeye düşmek istiyorlar.

OBRADOVİC “ÜLKE LİGLERİ ANCAK BİR VEYA İKİ AY OYNANIR”

Maçtan sonra Obradovic, İspanya’nın gözdesi Fanatik Basket ile aynı zamanlarda yayınlanan , bir farkla onlar hala hayatiyetlerine devam ediyorlar! GİGANTES’e (İspanya’da yayınlanan basketbol dergisi) verdiği röportajda : “Euroleague yönetiminin gelecek planı aynen NBA gibi aynı programı uygulamak. Tüm sezona yayılan bir ligi organize edecekler. Basketbolun geleceğini bekleyen bu. Bu nedenle ülkelerde oynanan lig maçları 12 ay içinde bir veya en fazla iki ay sürmeli!” dedi. Bilmem anladık mı? Euroleague nin geleceği NBA gibi olmak. Bunun dışında lig maçları normal sene içinde, bir veya iki ay oynanacak. Milli maçlar ise hak getire!” Eh Obradovic gibi Euroleague’de danışman gibi çok söz sahibi olan ve gelecek planlamasında sözünün geçtiği biri olarak, bu bence çok önemli haber. FIBA zır zır ağlamaya devam edecek desenize! EUROLEAGUE yönetimi tüm üst düzey Coachları toplayarak planlarını anlatmışlar. Obradovic bu kadar ciddi ve Euroleague yönetiminin bulunduğu ülke derrgisine bunları söylerken, boşuna yorum yapmıyor! Ülke liglerinin sonu gelmiştir. Milli Takımlar demek ki, aralarda oynanacak!

BANVİT EN KÜÇÜK BÜTÇE İLE ÇOK BÜYÜK İŞLER YAPIYOR

BANVİTile ilgili yazdığım yazıyada önemli bir eklenecek bilgim olacak. Şöyle ki: BANVİT alt yapı yöneticileri ve teknik adamlara tüm Anadolu’yu araştırırlarken, BATMAN 12 DEV ADAM BASKETBOL OKULLARININ yıllardır başında bulunan Remzi Boztepe ve Tahir Gök hocaların eğitiminde bulunan Şehmuz Hazer (1999) doğumlu oyuncu BANVİT alt yapı Coachları ile çalıştıktan sonra A takımına geçen Şehmuz artık bir çok yabancı oyuncu arasında zaman zaman önemli dakikalar alıyor. Bu da beni çok sevindiriyor. BANVİT’e de bu yakışır. Çünkü sırada bir çok yeni Türk oyuncu mevcut. Örneğin 1997 li Rıdvan Öncel gibi. BANVİT’ten çok sevdiğim basketbol emekçisi dostum Sportif Direktör Turgay Çataloluk ile görüştüm. Bu iki oyuncuyu yere göğe sığdıramadı. “Geleceğin yıldızlarımız” dedi. Bu arada bütçe ve BANVİT oluşumu ve bu günü, yarını ile ilgili yazı yazacağım konusunda Turgay ile anlaştık. Çünkü çok iyi neticeler almasına rağmen BANVİT Türkiye Liginde bütçe olarak ilk 10. Takım kadar para harcamasına rağmen hem ligde hem de Avrupa’da çok daha iyi başarılara imza atıyor.

ZALGİRİS KAUNAS 78-85 FENERBAHÇE DOĞUŞ

Euroleague bu sene çok heyecan verici maçlara sahne oluyor. Ligin sonu yaklaştıkça Play-Off’a kalacak takımlar arasında inanılmaz bir savaş devam ediyor. Bu maçtan önce: Puan cetvelinin en üstünde 19 galibiyet ile CSKA var. İkinci sırada Olympiakos 17 galibiyet. Üçüncü sırada Fenerbahçe Doğuş 17 galibiyet, Dördüncü sırada 15 galibiyet ile Zalgiris Kauna. Bu sıralamada en önemli takım Kaunas. Basketbol oynarken Dünya çapında bir play-maker olan yıldız oyuncu Sarunas Jasikevicius basketbolu bırakıp Coach olarak Avrupa’nın basketbolun anavatanı olan Litvanya’nın gözbebeği Kaunas’ı mütevazi bütçeler ama iyi seçilmiş oyuncularla puan cetvelinin 4. sırasına kadar yükselmesini sağladı.Gelecekte önemli bir Coach olacağının mesajını veriyor.

Evine gelen Fenerbahçe’yi yenerek büyük avantaj elde etmek istiyor. Arzuladıkları, birinci çeyrekte 24/17 ile devre biterken ise 40/31, üçüncü çeyrekten ise 58/52 önde bitirerek aldı. Ancak Obradovic ve öğrencileri inanılmaz direnirken, özellikle Kalinic “ben geldim” dedi. Savunmada ve hücumda inanılmazı başardı. Maçın bitmesine sadece 10 dakika kalmıştı. Tribünler 15 gün önce biletleri satılan basketbol sevdalı insanlarla doluydu. Son çeyrekte nefeslerini tutarak seyretmeye başladılar. Çünkü kötü bir gününde yakaladıkları Fenerbahçe’yi yeneceklerini bekliyorlardı! Wanamaker 1/7 atarak çok formsuz bir geceyi yaşarken, umudunu asla kaybetmeyen Coach Obradovic’in neden “en büyük” olduğunu bir kez daha anlıyoruz, hemen Sloukas’ı takımın lideri yaptı ve “bu takım senin” dedi. Sloukas 15 sayı 5 asist ve maçın MVP si oldu. Kalinic 12 sayı, (Kalinic bu maçta yeniden doğdu). Vesely 12 sayı, Melli 7 sayı, Datome 16 sayı, Thompson 11 sayı ve neticede 13 deplasman maçından 9 galibiyet çıkaran Fenerbahçe inanılmaz büyük başarıya imza attı. Bu maçta 25 de 25 faul attı. Gerçekten çok büyük Coach olan Obradovic’e çok keyifli bir yaş günü hediyesi verildi. KOCA USTA OBRADOVİC YAŞ GÜNÜN KUTLU OLSUN NİCE SENELERE BAŞARILARLA ULAŞMANI DİLERİZ. KENDİ ÜLKENDE DÜZENLENECEK ORGANİZASYONDA ŞAMPİYONLUK KUPASINI KALDIRMANI BEKLİYORUZ. Önemli not: Yazılarımı ajansspor.com ve sonperiyot adreslerinden okuyabilirsiniz.

İKİNCİ ÖNEMLİ NOTUM: HAFTA SONU GAZİANTEP TEYİM. BASKETBOLUN GELİŞİMİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ ŞEYLER YAZACAĞIM.