AjanssporAjansspor uygulamasını indir

TFF Yabancı Kuralı ve Yayın İhalesi İçin Toplandı

Ajansspor Editör
Akın Ungan
İlk Yayınlanma : 18 Haz 2022 - 20:42 / Son Güncelleme : 18 Haz 2022 - 20:53

Yeni TFF yönetimi yabancı kuralı ve yayın ihalesi konularını görüşmek üzere saat 13.00'ten beridir toplantıda. Riva'daki kritik zirveye Ahmet Ağaoğlu da katıldı. İşte detaylar.

AJANSSPOR HABER

Yeni başkan Mehmet Büyükekşi ile ilk toplantısını yapan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) iki acil konuyu masaya yatırdı. Riva'da saat 13.00'te toplanan yeni TFF yönetimi yabancı oyuncu sayısını ve yayın ihalesi konularını görüşüyor. Toplantı haber yayına hazırlanırken de sürüyordu.

Ahmet Ağaoğlu da katıldı

Toplantıya Kulüpler Birliği Vakfı ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu da katıldı. Kulüplerin taleplerini bir kez daha ileten Ağaoğlu daha sonra Riva'dan ayrıldı. TFF yönetimi ise görüşmesini sürdürdü. Toplantıdan çıkacak kararlar transfer politikasını ve planlamasını radikal şekilde etkileyecek.

Büyükekşi yabancı kuralında esnek

Geçen Perşembe günü Ankara'da yapılan TFF Olağanüstü Genel Kurulu'nda 1 yıl için başkanlığa seçilen Mehmet Büyükekşi, yabancı sınırında kulüplerin talebini göz önününe alacaklarını söylemişti. Kulüp başkanları da yaptıkları açıklamalarda ilk 11'deki sınırın kaldırılması gerektiğini dile getirmişti. Kamuoyundaki beklenti ilk 11'deki yerli şartının kalkması yönünde.

7+4 kuralının ertelenmesi isteniyor

TFF'nin Nihat Özdemir döneminde aldığı karara göre 2022-2023 sezonunda yabancı kurulı 7+4 olarak işleyecek ve 4 yerliden ikisinin kulüplerin altyapısından yetişmesi koşulu aranacak. Ancak kulüpler bu kuralın kendilerini çok zorlayacağını savunarak, ertelenmesini talep ediyor.

Yayıncının adı resmileşecek mi?

Yayıncı konusunda da artık bir noktanın konulması isteniyor. Yine Büyükekşi, Ankara'daki genel kurulda beINSports ile 1 yıl daha devam edeceklerini resmen açıklarken, 2 milyar 50 milyon liralık yıllık bedeli daha da yukarı çıkarmak için çalıştıklarını kaydetmişti. Kulüpler, isim hakkının da 500 milyon lira karşılığında Spor Toto'ya verilerek, asgari 2.5 milyarlık bir gelir sağlanmasını talep ediyor.