AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Galatasaray'da Okan Buruk imzayı attı! Fatih Terim'le ne konuştuğunu açıkladı

Ajansspor Editör
Özgür Koç
İlk Yayınlanma : 24 Haz 2022 - 10:18 / Son Güncelleme : 24 Haz 2022 - 13:15

Galatasaray, 1+1 yıllık anlaşma yaptığını duyurduğu yeni teknik direktörü Okan Buruk için Nef Stadyumu'nda imza töreni düzenledi. Detaylar haberimizde...

Domenec Torret ve ekibinin sözleşmelerini fesheden Galatasaray'da teknik direktör Okan Buruk ile 1+1 yıllık anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı. Sarı kırmızılı kulüp yeni teknik direktörü Buruk için başkan Dursun Özbek'in de katılımıyla Nef Stadyumu'nda imza töreni düzenledi.

Dursun Özbek ve Okan Buruk'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Okan Buruk için özel video

İmza töreni, Okan Buruk'un Galatasaray'da forma giydiği dönemdeki görüntülerinden oluşan özel videonun yayınlanması ile başladı.

"Galatasaraylı Okan Buruk'un yuvasına dönmesinin heyecanını yaşıyoruz"

İlk olarak söz alan isim olan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, bugün Galatasaray için yeni bir başlangıç olduğunu belirterek, "Kombinelerimiz büyük bir satış hızına erişti. Bütün taraftarlarıma teşekkür ediyorum. Bugün Galatasaraylı Okan Buruk'un yuvasına dönmesinin heyecanını yaşıyoruz. Okan kardeşimin bugün burada olmasının sebebi sadece Galatasaraylı olması değil. Yakaladığı başarı ile burada olmayı hak ediyor. Galatasaray içindeki değerleri koruyabilmemiz için bu imzanın önemli olduğuna inanıyorum." dedi.

"Üçüncü 17 Mayıs'ını yaşamak için geliyor"

"Okan hocamız üçüncü 17 Mayıs'ını yaşamak için geliyor" diyen Özbek, "Okan hoca Türkiye'de şampiyonluğa ulaşmış en genç teknik direktörlerden biri. İnanıyorum ki birlikte çıktığımız bu yolda hepimizin gurur duyacağı Galatasaray, Okan hocamızla artık daha yakın. Galatasaray'ı her branşta rekabet eden bir spor kulübü haline getirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Okan hoca ve ekibine sonsuz başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Okan Buruk: Bu seneki tek hedefimiz şampiyonluk

Galatasaray'ı yeni teknik direktörü Okan Buruk ise sözlerine Galatasaray taraftarına saygı ve sevgilerini ileterek başlarken, "Aslında hedeflerimi anlatarak başlamak istiyorum. Benim için çok önemli bir görev. Bu göreve kayık görüldüğüm için başkanımıza ve yönetim kurulumuza teşekkür ediyorum. Yeni göreve gelen başkanımıza hayırlı olsun diliyorum. Bizim hedeflerimiz Galatasaray olarak hiçbir zaman değişmez. Bu seneki tek hedefimiz şampiyonluk. Şampiyon olmak için ben, ekibim, başkanımız, oyuncularımız elimizden gelenin en iyisini yapacağız." şeklinde konuştu.

"Hedefleri olan, Avrupa'da olan bir Galatasaray hedefliyoruz"

Geçen sezonki mutsuzluğu en kısa zamanda ortadan kaldıracaklarına vurgu yapan Buruk, "Taraftarımızın transfer beklentisi var. Ben de transfer üzerine yoğunlaşmış durumdayım. Galatasaray taraftarının hak ettiği mutlu, güzel günleri, dominant bir takım, bunların hepsini ortaya koymaya çalışacağız. Bu anlamda ekibime ve mevcut oyuncularımıza güveniyoruz. Tüm oyuncularımızı tekrar ayağa kaldıracağız. Tek hedefimiz şampiyon olmak. Taraftarımızla birlikte çok güzel bir sinerji yakalayıp, hedefleri olan, Avrupa'da olan bir Galatasaray hedefliyoruz."

"Bugünün tarihi benim için iki açıdan çok önemli"

Bugünün kendisi için için çok önemli bir tarih olduğunu ifade eden Okan Buruk, "Hem Galatasaray'a imza attığım gün, hem de oğlumun doğum günü. Bugün baba olmayı da tattığım gün. Galatasaray'a imza atmam onu da çok sevindirdi. Buradan onun doğum gününü de kutluyorum. Dün Florya'da bulundum. Oradaki atmosferi tekrar yaşamak... Çok mutlu günler geçirdim. 7 şampiyonluk geçirdim. Futbolcu olarak çok güzel hatıralarım var. İnşallah ileride de güzel hatıralar bizleri bekliyor." şeklinde konuştu.

Resmi sözleşmeyi amzaladı

Konuşmaların ardından Okan Buruk, kendisini 1+1 yıllığına Galatasaray'a bağlayan sözleşmeyi imzaladı. Daha sonra Dursun Özbek ve Buruk basın mensuplarına birlikte poz verdi. Törende soru cevap kısmına geçildi.

"Dünyanın en mutlu insanlarından biriyim"

Galatasaray'ın hocası olmak istediğini hep ifade ettiğini söyleyen genç teknik adam, "Bunun benim için büyük bir onur olduğunu, Galatasaray'ın hocası olmak için elimden gelen her şeyi yapabileceğimi söyledim. Uzun bir seçim süreci oldu. Başkanımızın, yönetimimizin kendileri için en doğru seçimi yapma araştırması içinde olduklarını gördüm. Devamında böyle bir konuşma yapınca, dünyanın en mutlu insanı oldum. Hemen hedefleri düşünmeye başladım. Dünyanın en mutlu insanlarından biriyim." dedi.

Fatih Terim'le görüştü mü?

Ajansspor Muhabiri Burhan Can Terzi'nin "Fatih Terim'le görüşmeniz oldu mu?" sorusuna Okan Buruk, "Fatih hoca tabii ki benim için çok değerli. Galatasaray için çok önemli bir isim. Dün kendisi beni aradı, hayırlı olsun, elimizden ne geliyorsa yardımcı oluruz dedi. Fatih hocanın Türk teknik direktörler için açtığı yolda ilerlediğimizi, Galatasaray için elimizden gelenin daha fazlasını yapacağımızı söyledim." yanıtını verdi.

Okan Buruk'un ekibinde kimler olacak?

Okan Buruk teknik ekibinde kimlerin yer alacağıyla ilgili soruya ise, "Uzun yıllardır çalıştığım kendi ekibim var, onlarla geliyorum. Yeni katılacak isimler de olacak. Bununla ilgili açıklamalar yapılacak." ifadelerini kullandı.

"Bazı oyuncuları kiralayabiliriz"

Galatasaray'ın mevcut kadrosunda potansiyelli oyular olduğunun altını çizen Buruk, "Bunları da Pazartesi günkü antrenmanlarda görmek istiyorum. Tanıdıktan sonra en iyi nasıl değerlendiririz bakacağız. Bazı oyuncuları kiralayabiliriz. Özellikle genç oyuncularda kiralama işe yarayabiliyor. Bunu Yunus'ta yaşadık. Özellikle genç oyuncuların oynama alışkanlığı kazanmaları için önemli. Ama şu anda oyuncuları bir görmek istiyorum. Duruma göre değerlendireceğiz."

"Orta sahada görünen eksiklerin üzerinde çalışma yapacağız"

Kadrolarındaki oyuncuların büyük kısmının milli, kaliteli oyuncular olduğunu belirten Galatasaray'ın yeni teknik direktörü, "Ama takım performansının ortaya çıkmadığı durumlarda bireysel performanslar da düşebiliyor. Psikoloji çok önemli futbolda. Geçen sene futbolcuların performanslarını sergileme konusunda çok iyi geçmedi. Ama bu sene de böyle devam edecek anlamına gelmiyor. Ana hatlarıyla hepimizin bildiği, bu takımın mevcut ana ihtiyaçları var, takviyeye ihtiyacımız var. Orta sahada görünen eksiklerin üzerinde çalışma yapacağız. Türk sayısını da hesaplamamız gerekiyor. Hem Türk oyuncu hem de yabancı, kaliteli oyuncuları katmak istiyoruz. Tüm oyuncuların performansının da iyi anlamda değişebileceğine inanıyorum. Hem transfer yapacağız hem de oyuncuların gelişimi için elimizden geleni yapacağız." dedi.

Dursun Özbek: Taraftarlarımız hiç endişe etmesin

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, yönetim olarak amaçlarının hem sportif başarıyı hem de mali yapıyı sürdürülebilir hale getirmek olduğunu ifade ederek, "Böyle bir yapıya sahip değilseniz başarılar mevzi oluyor. Bu sene şampiyon oluyorsunuz ama önümüzdeki yılları çöpe atıyor. Mali bağımsızlık olması lazım. Önümüzdeki sezon çok önemli bir sezon. Mustafa Kemal Atatürk'ün cumhuriyeti kurmasının 100. yılı. Bu sezon alınacak başarılar diğer sezonlardan bana göre daha kıymetli. Bizim Galatasaray'ın önümüzdeki 25 yılını da planlamamız lazım. Teslim aldığımız bayrağı daha yukarıda teslim etmemiz lazım. Cumhuriyetimizin 100. yılı olmasından dolayı sportif başarıya da çok önem veriyoruz. Taraftarlarımız hiç endişe etmesin. Erden Timur da dün açıklama yaptı. Taraftarlarımızı mutlu etmek 1. amacımız." şeklinde konuştu.

"Hazırlık kampını 4 Temmuz'dan 27 Haziran'a çektik"

Daha önce oyunculara yeni sezon hazırlık kampı başlangıcının 4 Temmuz olarak bildirildiğini ancak kendisinin bunu 27 Haziran'a çektiğini belirten Okan Buruk, "Hedeflerimizi belirteceğiz, sahada da iyi çalışacağımızı göstereceğiz. Antrenman yüklerini belirleyeceğiz. Bir yandan fiziksel, bir yandan psikolojik desteği sağlamak için elimizden geleni yapacağız." şeklinde konuştu.

"Hatalarım, yanlışlarım olabilir. Gerektiği yerde özür diledim"

1985 yılında Galatasaray altyapısında seçmelere girerek, Galatasaray'ın oyuncusu olduğunu hatırlatan Buruk, "Babam da çok iyi bir Galatasaraylı'ydı. Uzun yıllar Galatasaray'a hizmet ettim. Süper Kupa, UEFA Kupası, lig şampiyonlukları, Türkiye'nin en çok şampiyon olan oyuncularından biri olarak 7 şampiyonluk yaşadım. Hatalarım olabilir, yanlışlarım olabilir. Gerektiği yerde özür diledim, hatamı kabul ettim. Benim Galatasaray'da yaşadığım şampiyonluklar, diğer etkenlerin çok çok üzerinde kaldı. 2008'de şampiyon olarak ayrıldım. Geçmişle ilgili tabii ki olumsuzluklar olabilir ama şu anda insanların bana olan başarı dilekleri, sokakta çok fazla aldım. Ben tekrar hepsine teşekkür etmek istiyorum. Başarıdan başka bir beklentim yok. Türkiye'nin en çok şampiyon olan takımı, bu şampiyonluklara bir yenisini daha eklemeye çalışacağız." ifadelerini kullandı.

Forvet transferi ve Diagne'nin durumu...

Ellerindeki oyuncuları görüp, tanımak istediğini kaydeden Okan Buruk, "Diagne sakatlıktan döndü, durumunu bilmiyoruz. Antrenmanlardaki oyuncularımızın hepsini görmemiz gerekiyor. Galatasaray her zaman forvet bölgesinde çok fazla oyuncuyla olmak zorunda. Oraya da takviye yapabiliriz. Geçmişte çift santrfor oynattığım oldu. Ama önce oyuncularımı görmek istiyorum. Daha sonra kadro mimarisiyle ilgili çalışmalarımız var. Hücum hattına da hedeflerimize ve bütçemize uygun bir oyuncu bulabilirsek kadromuza katarız." dedi.

"Transfer için izlediğimiz oyuncular var"

Galatasaray takımının orta saha futbolcularının, oyunun iki yönünü de iyi oynaması gerektiğinin altını çizen 48 yaşındaki çalıştırıcı, "O bölgeye takviye düşünüyoruz. Orada da oyunun 2 yönünü oynayacak. Oynadığımız maçlar da top daha fazla Galatasaray'da kalacak. Rakibi çözecek oyunculara ihtiyaç var. Burada da izlediğimiz oyuncular var. Bizim hedefimiz en kısa zamanda kadromuza oyuncular katmak. Maddi anlamda kulübümüzün geleceği de çok önemli. Bir yandan Galatasaray'ın geleceğini düşünmemiz gerekiyor. Maaş olarak bize uygun ama oyun kalitesi olarak çok yüksek oyuncular almak istiyoruz." diye konuştu.

" Gleceğimizi feda etmeden bu transfer yapacağız"

Galatasaray'da ikinci kez başkanlık koltuğuna oturan Dursun Özbek, ilk başkanlığı döneminde 2017 sezonunda 10 tane transfer yaptıklarını hatırlatarak, "10 transferin 10'u da oynadı. O transferler Galatasaray'ı hem 2017/18 ve sonraki sezonlarda da şampiyonluğa götürdü. Çok titiz bir çalışma yapmıştık. O dönemden deneyimlerimiz var. Benzer çalışmaları yapacağız. Bugünkü başarıyı hiçbir zaman göz ardı etmiyoruz. Fakat bu transferleri yaparken de geleceğimizi feda etmeden bu transferleri yapacağız. 2017'deki profesyonel kadro aynı. Aynı başarıyı bu sene de gerçekleştirmek istiyoruz. Taraftarları mutlu edecek kadroyu oluşturmak için çalışacağız." şeklinde konuştu.

"2000 ruhunu yaratmaya çalışıyoruz"

Okan Buruk, Galatasaray'ın ulaşabileceği her hedefte iddialı olduğunu, bir kupa varsa Galatasaray'ın o kupayı almak için elinden geleni yaptığını vurgularken, Dursun Özbek ise "Biz 2000 ruhunu yaratmaya çalışıyoruz. Bu 2000 ruhu, 96'da başlamıştı. O dönemli teknik kadroyu da tebrik ediyorum. Sonunda da UEFA Kupası ile taçlandırdılar. Bu seneki başlangıcın da benzer olmasını diliyorum. Aynı başarılı sezonları yakalamak üzere çalışmalarımız son hızla devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Dursun Özbek ve yönetiminin teknik direktör olarak kendisini seçmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunun altını bir kez daha çizen Buruk, "Başkanımız ve yönetim kurulu göreve geldiğinde teknik direktör konusunda karar vermek kolay bir şey değildi. Bu kararı benim ismimi seçerek verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Layık olmaya çalıştım." dedi.

"En büyük gücümüz birlikteliğimiz olacak"

Takım olarak en büyük kozlarının birliktelikleri olduğunu vurgulayan Okan Buruk sözlerini şöyle noktaladı:

"Galatasaray taraftarının, takımıyla birlikte olması bizim en büyük gücümüz olacak. Bu sene daha çok birlik olma zamanı. Bütün kişiseli, her şeyimizi kenara bırakıp, Galatasaray'ın başarısı için birlik olmamız gerekiyor. Dışarıdaki taraftarımızın her türlü bize destek olmalarını isteyeceğim. Onlar için elimizden gelenin en fazlasını yapacağız. Avrupa'da olmamak üzücü ama haftada tek maça odaklanacağız. Bu anlamda da konsantrasyonumuzun yüksek olması gerekiyor. Kötü gözükse de Avrupa'da olmamak, Türkiye'de odaklanacağımız 2 kulvar olacak."