Oktay Mahmuti: Adım Galatasaray ve bazı takımlarla geçiyor ama somut bir şey yok!

11.06.2017 - 22:12 | Son Güncellenme: 11.06.2017 - 22:12

RÖPORTAJ / TRENDBASKET.NET

Ekip arkadaşlarımızdan Begüm Ünal İtalya’nın Treviso kentinde düzenlenen ve görevli olarak katılım gösterdiği adidas EUROCAMP esnasında Türk basketbolunun tecrübeli antrenörlerinden Oktay Mahmuti ile bir röportaj gerçekleştirdi. adidas EUROCAMP organizasyonu, genç oyuncular ve Türk basketbolunun geleceği ile Koç Oktay Mahmuti’nin gelecekteki kariyerinin de ele alındığı röportajın tamamına içeriğimizin devamında ulaşabilirsiniz.

Tecrübeli antrenöre önce Treviso’da düzenlenen adidas EUROCAMP organizasyonuyla ilgili görüşlerini ve bu organizasyonun oyunculara olası katkısını sordum: ”Öncelikle burada olmak, bu organizasyona katılabilmek önemli. Buradaki performans da tabii ki önemli ama buranın bir parçası olabilmek daha değerli. Buradaki oyuncular tüm sezon boyunca takip ediliyorlar. Burada onların bir iyi oyunu veya kötü oyunu onları çok fazla değiştirmiyor. Bence geçen sene de gelenlerin üzerinde durmaları gereken nokta bu sene ile geçen sene arasındaki farkı görebilmek olmalı. Burada kendi jenerasyonları arasında sunabildikleri performansı sezon içerisinde ilerletip, ilertemediklerini test edebilmek en önemli amaç olarak yer kazanmalı.”

Yabancı kuralı hakkında!


Türk basketbolunun yaşadığı geçiş süreci sancısı ve yabancı kuralıyla ilgili de önemli ifadeler kullanan Koç Oktay Mahmuti’ye kulak verelim: ”Yeni gelen federasyonun büyük bir heyecan ve gayret içerisinde Türk basketboluna daha fazla katkı nasıl verilebilir üzerine çalışmaları oldukça önemli. Oyuncu bazında yaşadığımız sıkıntı ise biraz altı yabancılı sistemden kaynaklanan bir durum. Açıkçası bu noktaya gelinmesi benim için bir sürpriz değil. Altı yabancı olduktan sonra Türk oyuncularının zamanlarının azalacağı ve işlerinin zorlaşacağı belliydi. Hedeflememiz gereken nokta rekabetin kaliteyi getirmesi olmalı.”

Gelişim ligi kurulması ihtimali son günlerde epey konuşulur oldu ve konuyla ilgili sorum üzerine tecrübeli çalıştırıcı konuyla ilgili düşüncelerini aktardı: ”Buralarda seçilim bazı oyuncular için acımasız olacak. Bazıları o yerleri kapamayacak, sıyrılamayacaklar. Gelişim liginden ziyade genç oyuncunun üst yapıda oynayabilmesi daha önemli. Gelişim ligi oynadıktan sonra da oyuncunun mutlaka A Takım için adaptasyon süreci olacaktır.”

Gelelim Koç Oktay Mahmuti’nin kişisel kariyerine… Tecrübeli antrenör henüz somut bir gelişme olmadığını ifade ediyor: ”Sadece Galatasaray ile değil birtakım başka yerlerle de adım anıldı ve Avrupa’dan da birkaç takım konuşuldu. Duyum mu dedikodu mu diyeyim bunlara bilmiyorum ama şu an için net bir şey yok.”

TRENDBASKET

Senin için hazırladığımız haberler