Olaylı Hollanda-Arjantin maçı FIFA Disiplin Kurulu'na sevk edildi

Orhan Gülek
10.12.2022 - 18:23 | Son Güncellenme: 10.12.2022 - 18:51

FIFA, Hollanda ile Arjantin arasında oynanan 2022 FIFA Dünya Kupası Çeyrek Final karşılaşmasında çıkan olaylar sonrası disiplin soruşturması açtı. İşte detaylar

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

Dünya Kupası Katar 2022 çeyrek finalinde Hollanda'yı normal süresi ve uzatma bölümü 2-2 tamamlanan mücadelede penaltı atışları sonucunda 4-3 mağlup eden Arjantin, yarı finale yükseldi.

Karşılaşmada çıkan olaylar damga vururuken FIFA da her iki ülkeye disiplin soruşturması açtı.

Hollanda - Arjantin maçında gerginlik arttı

Dünya Kupası Katar 2022 çeyrek finalinde Hollanda ile Arjantin maçı gündemden düşmüyor. Heyecan dolu geçen maçta normal sürenin sonlarına yaklaşırken gerginlik artması, pek çok olayın büyümesine sebep oldu.

FIFA harekete geçti

Yaşanan olaylara FIFA sessiz kalmadı. FIFA Disiplin Komitesi, dün oynanan Hollanda - Arjantin FIFA Dünya Kupası karşılaşmasında FIFA Disiplin Talimatı'nın 12. (Oyuncuların ve görevlilerin Kötü Davranışları) ve 16. (Maçlarda düzen ve güvenlik) maddelerinin olası ihlalleri nedeniyle Arjantin Futbol Federasyonu aleyhine disiplin soruşturması başlattı. 

İlgini Çekebilir
Weghorst direniyor ama Messi'nin rüyası sürüyor
Habere Git

Hollanda-Arjantin'e disiplin soruşturması

Ayrıca FIFA Disiplin Kurulu, aynı maçla ilgili olarak FIFA Disiplin Talimatı'nın 12. maddesinin olası ihlalleri nedeniyle Hollanda Futbol Federasyonu aleyhine disiplin soruştuması açtı.

Peki maddelerde neler var?

FIFA'nın Hollanda ve Arjantin'i sevk ettiği 12. disiplin maddelerinde şu yaptırımlar yer alıyor;

  • Madde 12

Gerçek kişilere uygulanan yaptırımlar Aşağıdaki yaptırımlar sadece gerçek kişiler için geçerlidir:

  • a) dikkat;
  • b) ihraç;
  • c) maçın askıya alınması;
  • d) soyunma odalarına ve/veya yedek kulübesine giriş yasağı;
  • e) stadyuma giriş yasağı;
  • f) futbolla ilgili herhangi bir faaliyette yer alma yasağı.

Ne olmuştu?

Dünya Kupası Katar 2022 çeyrek finalinde Hollanda'yı normal süresi ve uzatma bölümü 2-2 tamamlanan mücadelede penaltı atışları sonucunda 4-3 mağlup eden Arjantin, yarı finale yükseldi. Penaltılar sonrası Arjantinli oyuncuların Hollandalı futbolculara yaptığı hareket tepki çekerken mücadele sonu gergin anlar yaşanmıştı.

İlgini Çekebilir
FIFA'dan üç federasyona para cezası
Habere Git

Arjantinli futbolcular tepki çekti

Maç sonrası Arjantinli oyuncuların sevinirken, üzüntülerini yaşayan Hollandalı futbolculara hareket yaparak sevinmeleri ise tepki çekti.

FIFA, Hırvatistan, Sırbistan ve Suudi Arabistan'a ceza vermişti

Öte yandan geçtiğimiz günlerde FIFA Disiplin Kurulu, Dünya Kupası'nda Hırvatistan, Sırbistan ve Suudi Arabistan'ın ülke federasyonlarına söz konusu madde ihlalleri nedeniyle para cezası vermişti

Senin için hazırladığımız haberler